1981-82 Class C Tournament
February 27, 1982

TEAM SCORES

1.

Canastota
190.5
2.
Jordan-Elbridge
164.5
3.
Adirondack
129.5
4.
General Brown
82.0
5.
South Jefferson
54.0
6.
Beaver River
51.0
7.
Altmar-Parish-Williamstown
42.0
8. Solvay
33.0
9. Indian River
31.0
10. Herkimer
28.0
11. Hannibal
16.0
12. Frankfort-Schuyler
12.0
13. Mount Markham
11.0
14. Little Falls
2.0
  South Lewis
2.0
     
Most Outstanding Wrestler
MARK VIRKLER (Beaver River) 112

CHAMPIONSHIP FINALS
91 Dave Gleeson (Canastota) pin Joe Fiorenza (Adirondack) 1:38
98 Kevin Dick (South Jefferson) dec John Howard (Indian River) 5-4
105 Dan Kampnich (General Brown) pin Ed Cerasia (Canastota) 5:55
112 Mark Virkler (Beaver River) dec Mark Hood (Canastota) 4-2
119 Joe Bosclair (Adirondack) dec Eric Campany (S Jefferson) 12-4
126 Dan Duger (Jordan-Elbridge) pin Brian Santaro (Adirondack) 3:26
132 Alan Simmons (Jordan-Elbridge) dec Rod Patane (Canastota) 7-2
138 Joe Darling (Jordan-Elbridge) dec Doug Hazen (Canastota) 11-2
145 Jim Clark (Canastota) dec Dan Wilmot (Jordan-Elbridge) 7-3
155 Mike Relyea (Canastota) dec Kurt DeGraf (Adirondack) ot crit
167 Brian Platt (Adirondack) dec Roy Eisenhut (Canastota) 11-3
177 Fred Cronk (APW) dec Ed Kelly (Jordan-Elbridge) 7-6
215 Al Shepard (Herkimer) dec LeRoy Thomas (Adirondack) 8-4
250 Jim Chambers (Jordan-Elbridge) pin Greg Miles (APW)

SEMI-FINALS
91 Gleeson (Canastota) pin Beach (South Jefferson) 2:48
  Fiorenza (Adirondack) dec Houppert (Beaver River) 2-1
98 Dick (South Jefferson) dec Ennis (Mount Markham) 5-4
  Howard (Indian River) dec McCarthy (Solvay) 8-2
105 Kampnich (General Brown) pin Caloia (Solvay) 1:52
  Cerasia (Canastota) pin Miller (Beaver River) 5:02
112 Virkler (Beaver River) dec Aversa (Frankfort-Schuyler) 6-0
  Hood (Canastota) pin M.Darling (Jordan-Elbridge) 4:30
119 Bosclair (Adirondack) pin Ryan (Jordan-Elbridge) 5:11
  Campany (South Jefferson) dec Nipper (Hannibal) 4-0
126 Duger (Jordan-Elbridge) dec Giufre (Canastota) 5-1
  Santaro (Adirondack) dec Lyndaker (Beaver River) 7-6
132 Simmons (Jordan-Elbridge) forfeit Devendorf (Solvay)
  Patane (Canastota) dec Kampnich (General Brown) 8-4
138 Hazen (Canastota) pin Perry (General Brown) 3:14
  J.Darling (Jordan-Elbridge) dec Mooney (Adirondack) 7-3
145 Clark (Canastota) dec Rey (Solvay) 5-0
  Wilmot (Jordan-Elbridge) dec Brenan (General Brown) 9-3
155 Relyea (Canastota) dec Klock (Jordan-Elbridge) 8-0
  DeGraf (Adirondack) dec Thomas (Herkimer) 10-5
167 Eisenhut (Canastota) dec Durdon (General Brown) 6-3
  Platt (Adirondack) pin Gaffney (APW) :50
177 Cronk (APW) pin O'Donnell (Adirondack) :30
  Kelly (Jordan-Elbridge) pin Schultz (General Brown) 5:46
215 Thomas (Adirondack) dec DeFosse (Canastota) 10-2
  Shepard (Herkimer) dec Barker (Indian River) 2-0
250 Chambers (Jordan-Elbridge) pin Malbout (Canastota) :36
  Miles (APW) pin Gaugar (Hannibal) 2:52

CONSOLATION FINALS
91 Beach (South Jefferson) dec Houppert (Beaver River) 7-4 ot
98 Ennis (Mount Markham) dec McCarthy (Solvay) 5-2
105 Miller (Beaver River) dec Caloia (Solvay) 7-1
112 M.Darling (Jordan-Elbridge) dec Aversa (Frankfort-Schuyler) 7-3
119 Ryan (Jordan-Elbridge) dec Nipper (Hannibal) 8-0
126 Giufre (Canastota) dec Lyndaker (Beaver River) 7-2
132 Kampnich (General Brown) forfeit Devendorf (Solvay)
138 Mooney (Adirondack) dec Perry (General Brown) 3-1
145 Brenan (General Brown) pin Rey (Solvay) 4:30
155 Klock (Jordan-Elbridge) dec Thomas (Herkimer) 7-4
167 Durdon (General Brown) pin Gaffney (APW) 4:04
177 Schultz (General Brown) default O'Donnell (Adirondack)
215 Barker (Indian River) forfeit DeFosse (Canastota)
250 Malbouf (Canastota) pin Gaugar (Hannibal) 1:14