March 1-2, 1996 @ Syracuse War Memorial

Team Scores

1.

Section III
181.5
2.
Section IV
180.0
3.
Section XI
155.5
4.
Section V
152.5
5.
Section VIII
144.0
6.
Section II
134.5
7.
Section IX
127.0
8.
Section VI
96.0
9.
Section VII
75.5
10.
Section I
74.5
11. Section X
26.5
12. CHSAA
20.0
13. PSAL
16.5

Individual Results


91
1st Greg Parker (Fr, Shenendehowa) dec Chris Felicetta (So, Bellport) 4-0
3rd Justin Lohr (So, Oneida) dec Kevin Fleenor (Sr, Newburgh) 4-2
5th Nick Richetti (Fr, Elmira South Side) dec Mike McCann (So, Mepham) 7-1

98
1st Tim Page (8, Wayland-Cohocton) dec Phillip Mansuetto (So, Middletown) 5-3 OT Crit
3rd Rubin Prophete (Sr, Nyack) dec Shawn Kegel (Sr, MacArthur) 8-6
5th Joelon Williams (Fr, Mexico) dec Jason Miller (8, N. Adirondack) 7-3

105
1st Brandon Lehman (Fr, Ithaca) pinned Otto House (So, Hornell) 4:26
3rd Jesse Jantzen (8, Shoreham-Wading River) dec Brice Kelly (So, Camden) 1-0
5th Trent Curry (Sr, N. Adirondack) dec Jon Tompkins (Jr, Dover) 6-0

112
1st Paul Paquin (Jr, Cornwall) dec Adrian Bonilla (Sr, Huntington) 6-4
3rd Akil Coad (Sr, Long Beach) dec Jody Avery (Jr, Morrisville-Eaton) 7-4
5th Steve Lacagnina (Sr, Penfield) dec Jared Peryea (Sr, N. Adirondack) 3-1

119
1st Brad Rowe (Jr, Ripley) dec Jim Materese (Sr, Union-Endicott) 1-1 OT Crit
3rd Sal Cusumano (Sr, Deer Park) dec Paul Pfaff (Sr, Franklin Academy) 11-8
5th Chris Barnes (Jr, Marcellus) dec Jim Powderly (Sr, Newburgh) 11-1

126
1st Chad Caros (Jr, Franklinville) dec Carl Fronhofer (So, Salem) 6-2
3rd Dylan Urban (Sr, Union-Endicott) dec Jason DeBruin (Jr, Spencerport) 6-5
5th Graig Schneider (Sr, Schneider) dec Jason Konigsberg (Sr, Baldwin) 6-4 OT

132
1st Ryan Bernholz (Sr, Mt. Sinai) dec Eric Kingston (Sr, Waverly) 4-3
3rd Jeff Smith (Sr, Rondout Valley) dec Greg Bentley (Sr, Ripley) 6-4
5th Oneil Sharpe (Truman) pinned Charlie Scaparo (Sr, Frankfort-Schuyler) 4:22

138
1st Griff Powell (Jr, Suffern) dec Stan Greene (Sr, Vernon-Verona-Sherrill) 6-3
3rd John Christopher (Jr, Johnson City) dec Christian Favata (Sr, Rondout Valley) 3-0
5th Matt Wyllie (Jr, Rocky Point) dec Cartney Curnuck (Jr, MacArthur) 9-1

145
1st Pat Clancy (Sr, Saranac) dec Ian Kaplan (Sr, South Side) 5-4
3rd Jeremy Flint (Sr, Pavillion) dec Eric Roggie (Sr, Beaver River) 6-3
5th John French (Sr, S. Glens Falls) dec Mario Calderon (Sr, Kellenberg) 13-5

155
1st Bill Payne (Sr, Geneva) dec Chris Roggie (Sr, Beaver River) 9-7
3rd Ben Faery (Sr, Wilson) dec Kevin Haggerty (Jr, Long Beach) 6-4
5th Mike Morellino (Sr, Union-Endicott) FFT Jose Moreira (Sr, Scarsdale)

167
1st Mike Kitts (Sr, Fulton) dec Rob Padilla (Sr, Newburgh) 12-8
3rd Mark French (Jr, Queensbury) dec Pat Chambers (Sr, Saranac) 10-2
5th Edward Decker (Sr, Deposit) dec Jason Kenul (Sr, Patchogue-Medford) 5-4

177
1st Pat Popolizio (Sr, Niskayuna) pinned Julian Cover (Sr, Freeport) 2:46
3rd John Eschenfelder (Sr, Cicero-N. Syracuse) dec Joe Downey (Fr, Norwich) 3-2
5th Mark Schemerhorn (Sr, Hilton) dec Jamie Gilmore (Sr, N. Adirondack) 7-2

215
1st Morlon Greenwood (Sr, Freeport) dec Isaiah Kacyvenski (Sr, Union-Endicott) 3-2
3rd Jake Swyers (Sr, Perry) dec Dale Griffith (Sr, Canastota) 3-1
5th Dan Stine (So, Queensbury) dec Joe Bushey (Fr, Peru) 3-1

250
1st Thomas Marrero (Jr, Wyandanch) dec Kevin Shippos (Jr, Baldwin) 3-1 OT
3rd Brad Tanton (Sr, Vestal) dec Dave Lasher (Sr, Fulton) 7-1
5th Tom Finton (Sr, Colonie) dec Bill Denholm (Sr, Ossining) 3-1


MOW - Pat Popolizio