Address:

8081 State Rte 294

Boonville, NY 13309

Coach:

Joe Galligan

Tom O'Rourke

Rob Hennessey

Phone:

(315) 924-9250

Web:

Team Website
District Website
NWCA

League:

Center States Div I

Directions:

Map

Colors:

Green/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Wildcats

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

C-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

11/30

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

12/07

CAPTAIN BAILEY MEMORIAL TOURNAMENT

1st

12/10

@ Holland Patent

51-27

12/18

@ Central Valley

25-49

12/20
12/21

Center States League Tournament
@ Camden

5th

12/27
12/28

Mountain Duals
@ Dolgeville

4th

 

Peru

44-25

 

Ausable Valley

84-6

 

Dolgeville

52-27

 

Hoosick Falls

48-29

 

Averill Park

52-21

 

Baldwinsville

47-38

 

South Jefferson

30-52

 

Burnt Hills

31-45

01/04

Fallen Heroes Tournament
@ Canastota

16th

01/04

Rockwood Memorial Tournament
@ Galway

1st

01/07

MORRISVILLE-EATON

40-29

01/11

Dan Wickham Classic
@ Unatego

2nd

01/14

SHERBURNE-EARLVILLE

58-27

01/16

@ Rome Free Academy

57-23

01/17
01/18

Ichabod Crane Duals
@ Ichabod Crane

2nd

 

Berne-Knox-Westerlo

76-0

 

Cohoes

84-4

 

Coxsackie-Athens

90-0

 

Green Tech

78-6

 

Ichabod Crane

86-0

 

Monument Mountain

63-17

 

Rensselaer

85-0

 

Columbia

27-50

01/25

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

Central Valley

25-46

 

Cicero-North Syracuse

60-22

01/28

CAMDEN

27-45

01/30

CANASTOTA

39-31

02/04

@ CBA/Jamesville-Dewitt

41-32

02/08

Section III Class C Tournament
@ General Brown

1st

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

4th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Albert, Kevin

Armstrong, Kierstan

Banks, Sean

Buckingham, Alex

Bush, Kyle

Caton, Bocephus

DeLaura, Tyler

Gaylord, Brandon

Gaylord, Brett

Griffith, Dulton

Hamilton, Connor (4)

Hastwell, Travis

Hennessey, Joe (4)

Johnson, Jared

Lamm, James

Lutz, Coty

Lutz, Stone

Martin, Brendan

O'Hara, Remingon

O'Rourke, Ryan (2)

Prashaw, Lucas

Pritchard, Corbin

Roberts, Harry

Roberts, Will

Robinson, Dallas

Russell, Alexander

Spann, Derek (1)

Spann, Kevin

Tanner, Andrew

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CENTER STATES DIV I STANDINGS

Team
Overall
League
Camden Blue Devils
14
1
0.933
5
0
1.000
Adirondack Wildcats
20
6
0.769
4
1
0.800
Canastota Raiders
15
8
0.652
3
2
0.600
Morrisville-Eaton Warriors
7
11
0.389
2
3
0.400
Sherburne-Earlville Marauders
4
10
0.286
1
4
0.200
Rome Free Academy Black Knights
1
17
0.056
0
5
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Shoemaker
1987 - 177
 
Jason Gleasman
1992 - 215
4th NYS
Jason Gleasman
1993 - 215
STATE CHAMP
Matt Hildenbrandt
1999 - 119
 
Dave Ballard
2004 - 145
5th NYS
Zach Galligan
2005 - 130
6th NYS
Dave Ballard
2005 - 152
4th NYS
Jake Austin
2005 - 189
5th NYS
Mike Cole
2006 - 152
3rd NYS
Anthony Austin
2006 - 189
4th NYS
Ken Eaton
2007 - 103
 
Anthony Austin
2007 - 189
STATE CHAMP
Pat Webster
2012 - 120
3rd NYS
Derek Spann
2013 - 099
STATE CHAMP
Derek Spann
2014 - 113
2nd NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Ken Eaton
2008 - 103
5th NYS
Ken Eaton
2009 - 112
4th NYS
Pat Webster
2011 - 119
 
Tyler Spann
2012 - 152
 
Ryan O'Rourke
2013 - 106
4th NYS
Tyler Spann
2013 - 152
4th NYS
Ryan O'Rourke
2014 - 113
5th NYS
 

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Mike Millich
Class of 2004
 
Jason Gleasman
Class of 2006
 
  

SECTION III TOURNAMENT


2004

2005

2006