Address:

250 Lake Avenue

Auburn, NY 13021

Coach:

Andy Corbett

John Alberici

Phone:

(315) 255-8300

Web:

District Website
NWCA

League:

CNYCL American

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Maroons

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

AA-1

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

@ West Genesee

Won

12/07

Andersen Tournament
@ Cicero-North Syracuse

18th

12/11

@ Cicero-North Syracuse

21-57

12/18

OSWEGO

43-33

12/28

AUBURN JV TOURNAMENT

10:00

01/04

Port Byron Invitational
@ Port Byron

8th

01/08

FAYETTEVILLE-MANLIUS

32-31

01/15

@ Central Square

25-46

01/18

Marathon Open Tournament
@ Marathon

2nd

01/25

Skaneateles Duals
@ Skaneateles

09:15

 

Oneida

51-15

 

Cato-Meridian

41-29

 

Mynderse

45-27

 

Skaneateles

29-42

01/29

BALDWINSVILLE

18-59

01/30

@ Liverpool

21-47

02/08

Section III Class AA Tournament
@ Baldwinsville

7th

02/15

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

17th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Bernard, Julian

Besaw, Don

Brandsetter, Caleb

Christiantelli, Noah

Diggs, Duane

Diggs, Duane

Duger, Austin

Duger, Hunter

Edwards, Josh

Geissel, Joshua

Gomez, Brian

Gomez, Brian

Hogan, Jack (5)

Hogan, Maxwell

Leone, John

Malone, Brandon

Marullo, Justin

Parry, Brady

Pickard, Edward

Rubeck, Alden

Swan, Corey

Thomas, Kevin

Thurston, Jeff

Valentino, Trent

VanDuyne, Chase

Williams, Kolby

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CNYCL AMERICAN STANDINGS

Team
Overall
League
Central Square Redhawks
17
10
0.630
3
4
0.429
Auburn Maroons
6
5
0.545
3
4
0.429
Fayetteville-Manlius Hornets
5
8
0.385
3
4
0.429
Oswego Buccaneers
4
9
0.308
1
6
0.143

 

SECTION III CHAMPIONS

Bob Clancy
1951 - 133
 
Wagner
1951 - 145
 
Carter
1951 - 165
 
Joe Castro
1952 - 130
 
Bob Clancy
1952 - 136
 
Dale Post
1952 - 178
 
Bob Clancy
1953 - 136
 
Hutchings
1954 - 154
 
McCarthy
1955 - 130
 
OHora
1957 - 130
 
Andgall
1957 - 250
 
Mark Cranfield
1958 - 103
 
Roberts
1960 - 106
 
Roberts
1961 - 112
 
Kurt Kuppinger
1963 - 154
STATE CHAMP
Art Cross
1965 - 154
 
Stan Rogers
1968 - 138
4th NYS
Jim Dunster
1977 - 250
STATE CHAMP
  

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Robert Alberti
Class of 1988
 
Al Emmi
Class of 1990
 
  

SECTION III TOURNAMENT


1950

1952

1963

1965