Address:

29 East Oneida Street

Baldwinsville, 13027

Coach:

Tony Burkinshaw

Dan Lang

Phone:

(315) 638-6000

Web:

District Website
NWCA

League:

CNYCL National

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bees

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

AA-1

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

OSWEGO

63-12

12/07

Andersen Tournament
@ Cicero-North Syracuse

4th

12/07

Blue Devil Duals
@ Cato-Meridian

3rd

 

Cato-Meridian

27-45

 

Irondequoit

10-57

 

LeRoy

36-27

12/11

WEST GENESEE

78-6

12/14

General Brown Duals
@ General Brown

2nd

12/14

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

 

Ogdensburg Free Academy

45-31

 

Beaver River

75-6

 

Carthage

48-35

 

Immaculate Heart Central

66-18

 

General Brown

30-49

12/18

@ Fayetteville-Manlius

56-18

12/20

Phoenix JV Round Robin
@ Phoenix

04:00

12/21

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

2nd

12/27
12/28

Mountain Duals
@ Dolgeville

5th

 

Hoosick Falls

42-30

 

Dolgeville

45-21

 

South Jefferson

26-42

 

Averill Park

52-30

 

Ausable Valley

60-21

 

Adirondack

38-47

 

Peru

Won

 

Wayne

37-33

01/04

LARRY BROWN JV TOURNAMENT

10:00

01/11

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

1st

01/15

@ Cicero-North Syracuse

46-30

01/18

BALDWINSVILLE DUALS

4th

 

Liverpool

31-34

 

Batavia

48-37

 

CBA/Jamesville-Dewitt

48-33

 

Holland Patent

48-33

 

Brockport

29-43

01/23

CENTRAL SQUARE

43-35

01/25

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

Canastota

53-23

 

Central Valley

32-45

01/29

@ Auburn

59-18

02/01

Colonial League JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

02/01

@ Fulton

34-28

02/08

SECTION III CLASS AA TOURNAMENT

1st

02/15

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

1st

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Bowen, Alex

Buyck, Devon

Candee, Samuel

Fawwaz, Dan

Francisio, Brandon

Fuzia, Thomas

Geer, Jake

Hubert, John

Lewis, Kevin

McArdell, Chad (1)

Naples, Jake

Nasoni, Joe (2)

O'Neill, Patrick

Patrick, Tyler

Paul, Kevin (1)

Peck, Joshua

Penfield, Marcel

Petrelli, John

Petrelli, Stephen (3)

Pond, Jeremy

Ross, Connor (3)

Rush, David

Sellers, Anthony

Stanton, Joshua

Stanton, Nicholas

Sutphen, Gunnar (2)

Sutphen, Thor

Vannatta, Evan

Wicks, Daniel

Woods, Spencer

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CNYCL NATIONAL STANDINGS

Team
Overall
League
Liverpool Warriors
18
5
0.783
7
0
1.000
Baldwinsville Bees
21
6
0.778
6
1
0.857
Cicero-North Syracuse Northstars
15
5
0.750
5
2
0.714
West Genesee Wildcats
0
20
0.000
0
7
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Tony Perschino
1960 - 136
 
Terry Litterbrandt
1962 - 112
 
Terry Litterbrandt
1963 - 112
 
Steve Morgan
1966 - 120
 
Steve Morgan
1967 - 130
3rd NYS
Bob Medina
1968 - 106
 
Bob Medina
1969 - 112
 
Dick Hatten
1969 - 165
4th NYS
Bob Medina
1970 - 123
STATE CHAMP
Clay Scott
1972 - 098
3rd NYS
George Medina
1973 - 098
2nd NYS
Vann
1973 - 155
 
Dan Lang
1973 - 250
 
George Medina
1974 - 098
4th NYS
Clay Scott
1974 - 112
 
Dave Cole
1974 - 138
4th NYS
Dan Lang
1974 - 250
STATE CHAMP
George Medina
1975 - 119
3rd NYS
Dan Lang
1975 - 250
 
Carl Kristeller
1976 - 091
6th NYS
Tom Pickard
1977 - 132
STATE CHAMP
Barry Albert
1978
 
Tom Pickard
1978 - 145
STATE CHAMP
Mike Conners
1979 - 177
3rd NYS
Ed Krupka
1979 - 250
5th NYS
John Pickard
1980 - 138
2nd NYS
Mike Conners
1980 - 177
STATE CHAMP
John Pickard
1981 - 138
 
Rob Allen
1983 - 112
 
Kevin Johnson
1983 - 119
2nd NYS
Pat Conners
1983 - 177
 
Joe Loffredo
1984 - 091
2nd NYS
Chip Pettit
1984 - 098
6th NYS
Pat Conners
1984 - 177
6th NYS
Chip Pettit
1985 - 105
4th NYS
Pat Halpin
1986 - 250
2nd NYS
Pat Halpin
1987 - 215
2nd NYS
Art Bittel
1987 - 250
3rd NYS
Tojo Poole
1989 - 098
5th NYS
Mike Clayton
1989 - 138
 
Todd Webb
1990 - 177
STATE CHAMP
Chris Cali
1991 - 112
2nd NYS
Jim Loffredo
1991 - 126
 
John DeMoors
1992 - 126
2nd NYS
Duane Woodall
1997 - 275
 
Dan Horning
1998 - 145
3rd NYS
Dan Horning
1999 - 152
 
Corey Farnham
2000 - 096
 
Chris Horning
2000 - 130
2nd NYS
Chris Horning
2001 - 140
3rd NYS
Corey Farnham
2002 - 103
3rd NYS
Chris Horning
2002 - 145
2nd NYS
Gene Lang
2002 - 152
5th NYS
Shawn Farnham
2004 - 103
STATE CHAMP
Shawn Farnham
2005 - 112
2nd NYS
Kyle Lapan
2005 - 160
 
Anthony Finocchiaro
2009 - 112
 
Kyle Sheridan
2009 - 215
 
Anthony Finocchiaro
2010 - 125
 
Kevin Paul
2012 - 106
 
Patrick Nasoni
2012 - 195
 
Kevin Paul
2013 - 120
 
Brian Honsinger
2013 - 220
 
Kevin Paul
2014 - 138
 
Chad McArdell
2014 - 152
 
Gunnar Sutphen
2014 - 182
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Anthony Finocchiaro
2008 - 103
 
Joe Nasoni
2014 - 220
 
  

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Leo Johnson
Class of 1990
 
Otis Sennett
Class of 1991
 
John Arcaro
Class of 2003
 
Tom Pickard
Class of 2007
 
Bob Medina
Class of 2010
 
Fred Brown
Class of 2011
 
  

SECTION III TOURNAMENT


1962

1963

1969

1973

1974

1975

1976

1977

1978

1979

1980

1982

1983

1984

1986

1987

1989

1990

1997

1998

2001

2002

2009

2012

2013

2014