Address:

55 Oswego Street

Camden, NY 13316

Coach:

Bill Sullivan

Ron Grinnell

Ken Seymore

Phone:

(315) 245-0605

Web:

District Website
NWCA

League:

Center States Div I

Directions:

Map

Colors:

Blue/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Devils

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

B-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

ONEIDA

67-9

12/11

VERNON-VERONA-SHERRILL

49-27

12/14

5th Annual Herkimer Invitational
@ Herkimer

2nd

12/20
12/21

CENTER STATES LEAGUE TOURNAMENT

2nd

12/27
12/28

Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego - Laker Hall

6th

01/04

Fallen Heroes Tournament
@ Canastota

1st

01/08

ROME FREE ACADEMY

63-15

01/11

Central New York Tournament
@ Vernon-Verona-Sherrill

3rd

01/14

MORRISVILLE-EATON

46-18

01/16

@ Canastota

51-18

01/18

Thunderbird Duals
@ Chautauqua Lake

1st

 

Dunkirk

46-26

 

Cassadaga Valley

71-10

 

Canisius

84-6

 

Westfield-Ripley-Chautauqua Lake

47-18

 

Newfane

36-25

01/25

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

Indian River

54-23

 

Fulton

44-24

 

Central Valley

33-39

01/28

@ Adirondack

45-27

01/30

@ Sherburne-Earlville

58-24

02/08

Section III Class B Tournament
@ Vernon-Verona-Sherrill

3rd

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

6th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Alberico, Daniel

Archer, Sam

Asch, Dylan

Bolster, John

Bristol, Michael

Casler, Thad (3)

Confer, Austin

Davis, Adam

Delosh, Adam

Finch, Brett

Finch, Chad (3)

Gerber, Riley (4)

Harter, Tybarius

Heller, Michael

Heller, Stephen

Hickey, Dillon

Hilts, Dennis (5)

Holliday, Hunter

Mack, Luke

Metott, Jacob

Mitchell, Garrett (2)

Morgan, Cole

Musachio, Joseph

Radell, Ian (2)

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CENTER STATES DIV I STANDINGS

Team
Overall
League
Camden Blue Devils
14
1
0.933
5
0
1.000
Adirondack Wildcats
20
6
0.769
4
1
0.800
Canastota Raiders
15
8
0.652
3
2
0.600
Morrisville-Eaton Warriors
7
11
0.389
2
3
0.400
Sherburne-Earlville Marauders
4
10
0.286
1
4
0.200
Rome Free Academy Black Knights
1
17
0.056
0
5
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Don Grass
1965 - 120
 
Don Grass
1966 - 127
 
Brice Kelly
1996 - 105
4th NYS
Brice Kelly
1997 - 130
2nd NYS
Brice Kelly
1998 - 140
 
Jason Niemetz
1999 - 189
 
Cody Sullivan
2008 - 096
 
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Cody Sullivan
2011 - 130
 
Tom Confer
2013 - 160
 
Garrett Mitchell
2014 - 138
 
 

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Dr. Wayne Edkin
Class of 2007