Address:

44 School Drive

Central Square,13036

Coach:

Steve LoFaso

Phone:

(315) 668-4231

Web:

District Website
NWCA

League:

CNYCL American

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Redhawks

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

A-1

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

11/30

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

12/04

@ Fayetteville-Manlius

36-45

12/07

Chittenango Duals
@ Chittenango

1st

 

Chittenango

46-37

 

Onondaga

63-18

 

Whitney Point

57-21

 

Marcellus

39-30

 

Homer

42-30

12/14

Penfield Hunter Holiday Tournament
@ Penfield

8th

12/17

@ Oswego

51-29

12/19

LIVERPOOL

26-48

12/20

Phoenix JV Round Robin
@ Phoenix

04:00

12/21

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

10th

12/27
12/28

BRETT DIXON MEMORIAL DUALS

3rd

 

Holland Patent

54-33

 

Penfield

15-61

 

Cortland

31-36

 

Cazenovia

46-34

 

New Hartford

51-35

 

West Genesee

54-25

 

Port Byron

46-32

01/04

CENTRAL SQUARE DUALS

3rd

 

Penfield

12-59

 

Arkport

70-8

 

Greene

54-25

 

Herkimer

57-21

 

Tioga

28-44

01/08

CICERO-NORTH SYRACUSE

30-42

01/10

ROME FREE ACADEMY

51-31

01/11

Central New York Tournament
@ Vernon-Verona-Sherrill

19th

01/15

AUBURN

46-25

01/18

Marathon Open Tournament
@ Marathon

4th

01/23

@ Baldwinsville

35-43

01/25

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

Mexico

24-50

 

Holland Patent

37-43

01/29

WEST GENESEE

52-26

02/01

Colonial League JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

02/08

Section III Class A Tournament
@ Indian River

4th

02/15

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

11th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Allen, Travis

Baker, Dakota

Baskall, Nate

Bolen, Dakota

Brown, Evan

Davis, Dan

Davis, Jacob

Decuffa, Mark

Emond, Max

Engebretsen, Blake (2)

Fentress, John

Fuentes, Christian

Garrow, Jacob (3)

Gillette, Hunter

Hart, Ray

Havens, Isaac

Hoyt, Laedon

Labreck, Doug

Lanning, Justin

Larose, Shawn

Lewis, Charlie

Mayers, Ben (4)

Pease, Tyler

Pickett, Trevor

Prunoske, Aaron

Putnam, Zach

Ridgeway, Jordan

Rogers, Nathan

Sampo, Elijah (2)

Seoane, Tyler

Smith, Devin

Stone, Cody

Taylor, Paul

Vincentini, Mitch

Wallace, Dylan

Webb, Phoenix

West, Mack

White, Cody

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CNYCL AMERICAN STANDINGS

Team
Overall
League
Central Square Redhawks
17
10
0.630
3
4
0.429
Auburn Maroons
6
5
0.545
3
4
0.429
Fayetteville-Manlius Hornets
5
8
0.385
3
4
0.429
Oswego Buccaneers
4
9
0.308
1
6
0.143

 

SECTION III CHAMPIONS

Ray
1963 - 138
 
Rowe
1963 - 145
 
K. Crowingshield
1982 - 119
 
George Korthas
1985 - 250
STATE CHAMP
Winky Shepard
2006 - 119
6th NYS
Mike Smith
2006 - 130
 
Chris Hills
2007 - 103
 
Winky Shepard
2007 - 125
 
Mike Smith
2007 - 135
6th NYS
Winky Shepard
2008 - 119
4th NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Blake Engebretsen
2014 - 145
 
   

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Louis Pettinelli
Class of 1987