Address:

150 Genesee Street

Chittenango, 13037

Coach:

Curt Kielbasa

Benjamin New

Todd Cutrie

Phone:

(315) 687-2621

Web:

District Website
NWCA

League:

Freedom League

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bears

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

B-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

11/30

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

12/03

FULTON

19-57

12/07

CHITTENANGO DUALS

3rd

 

Central Square

37-46

 

Whitney Point

41-42

 

Homer

47-39

 

Onondaga

54-23

 

Marcellus

27-51

12/11

@ Homer

37-42

12/14

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/14

5th Annual Herkimer Invitational
@ Herkimer

7th

12/18

@ East Syracuse-Minoa

62-12

12/21

Cuneen Doane Tournament
@ Walton

2nd

01/04

Fallen Heroes Tournament
@ Canastota

10th

01/08

@ CBA/Jamesville-Dewitt

29-47

01/11

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

8th

01/15

@ Cortland

31-45

01/18

Spartan Duals
@ South Jefferson

6th

 

Whitesboro

39-42

 

Webster Schroeder

12-69

 

Indian River

30-57

 

Sandy Creek

36-39

 

South Jefferson

13-60

01/23

@ Hannibal

33-51

01/30

@ Mexico

31-51

02/06

APW/PULASKI

51-26

02/08

Section III Class B Tournament
@ Vernon-Verona-Sherrill

9th

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

30th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Ballinger, Alex

Bixby, Matt

Blanding, Wyatt

Cox, Justin

Cutrie, Antonio

Ellefson, Erik

Flack, Andrew

Fredericks, Connor

Fredericks, Cory

Harrington, Nick

Hildreth, Hayden

Holland, Diego

Kingsley, Ronald

Konvicka, Ray

Lewis, Tyler

Miles, Abram

Miller, Alex

Nicholas, Ben

Placito, Casey

Tarbell, Kanisteo

Teeter, Alex

Theobald, Matt

Wilmer, Jacob

Young, Cooper

Young, Will

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

FREEDOM LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
Mexico Tigers
13
2
0.867
6
0
1.000
Fulton Red Raiders
17
4
0.810
5
1
0.833
Cortland Purple Tigers
24
5
0.828
4
2
0.667
CBA/Jamesville-Dewitt
9
9
0.500
3
3
0.500
Homer Trojans
11
11
0.500
2
4
0.333
Chittenango Bears
4
14
0.222
1
5
0.167
East Syracuse-Minoa Spartans
1
26
0.037
0
6
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Ward Bennett
1966
4th NYS
Gene Meyle
1966 - 154
 
Lloyd Weigel
1971 - 119
 
Bruce Thomas
1991 - 215
4th NYS
Rusty Dean
1993 - 177
3rd NYS
Cody Carberry
2011 - 096
6th NYS
Wes Blanding
2011 - 135
3rd NYS
Wes Blanding
2012 - 132
5th NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Wes Blanding
2010 - 130
 
Cody Carbery
2012 - 106
6th NYS
  

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

William Pashley
Class of 1984
 
Art Hirt
Class of 1995
 
Gene Meyle
Class of 2004
 
Frank DiChristina
Class of 2007
 
Don McGee
Class of 2008
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1966

1972