Address:

6002 State Route 31

Cicero, NY 13039

Coach:

Dereck Bigford

Jack Harbold

Phone:

(315) 699-2611

Web:

District Website
NWCA

League:

CNYCL National

Directions:

Map

Colors:

Blue/White/Green

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Northstars

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

AA-1

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

@ Liverpool

33-46

12/07

ANDERSEN TOURNAMENT

10th

12/11

AUBURN

57-21

12/14

BLINDMENS JV TOURNAMENT

10:00

12/18

@ West Genesee

59-18

12/27
12/28

Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego - Laker Hall

10th

01/04

2nd Annual Akley Memorial Duals
@ Oswego

1st

 

Homer

48-35

 

Institute of Technology

56-21

 

Oneida

60-30

 

Oswego

60-21

 

Liverpool

42-39

01/08

@ Central Square

42-30

01/11

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

2nd

01/15

BALDWINSVILLE

30-46

01/18

Hannibal Duals
@ Hannibal

2nd

 

Cortland

32-45

 

Copenhagen

62-6

 

East Syracuse-Minoa

60-22

 

Hannibal

42-32

 

Phoenix

45-37

01/23

@ Oswego

59-21

01/25

SECTION III DUAL MEET CHAMPIONSHIP

Bracket

 

Fulton

32-35

 

Adirondack

22-60

01/28

ROME FREE ACADEMY

77-11

01/29

FAYETTEVILLE-MANLIUS

49-26

02/01

COLONIAL LEAGUE JV TOURNAMENT

10:00

02/08

Section III Class AA Tournament
@ Baldwinsville

2nd

02/15

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

4th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Anoceto, Andres (4)

Anoceto, Christian

Barber, Joseph (2)

Bellamy, Dajaveon

Burnham, Brandon

Butler, Jeremiah

Carella, Anthony

Ciciarelli, David

Clark, Andrew

Copani, Joe (2)

Cummings, Mark

Dennis, Richard

DiMaria, Anthony

Duffy, Logan

Dyer, Drew

Gazzillo, Nicholas

Hall, Jacob

Harrington, Travis

Haselmayer, Jacob

Hickman, Louis

Hotchkiss, Cole

Long, Robert

Martin, Justin

Mayers, Joe (5)

Miller, Austin

Misita, Nicholas

Misita, Troy

Norton, Jerrett (3)

Peterson, Tom

Rein, Robert

Rodgers, Landry

Ruiz, Sam (5)

Sorensen, Ray

St.Denny, Christopher

Sweeney, Zaharry

West, Jared (2)

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CNYCL NATIONAL STANDINGS

Team
Overall
League
Liverpool Warriors
18
5
0.783
7
0
1.000
Baldwinsville Bees
21
6
0.778
6
1
0.857
Cicero-North Syracuse Northstars
15
5
0.750
5
2
0.714
West Genesee Wildcats
0
20
0.000
0
7
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Satunas
1961 - 250
 
Pat Burkett
1968 - 095
 
Bill Anderson
1969 - 127
 
S. Sotherdan
1969 - 138
 
S. Fairclough
1971 - 250
 
Pat Greene
1972 - 126
3rd NYS
Pat Greene
1973 - 126
3rd NYS
John Janiak
1973 - 138
2nd NYS
Jim Markert
1973 - 215
4th NYS
Dick Richer
1974 - 132
4th NYS
Terry Greene
1975 - 132
 
Gary Smith
1976 - 098
 
Jim Pecori
1976 - 105
 
Mike Catania
1978 - 098
4th NYS
Kurt Honis
1979 - 167
3rd NYS
Mike Catania
1980 - 119
3rd NYS
Mike Catania
1981 - 126
3rd NYS
M. VanHousen
1986 - 091
 
Andy Curinga
1993 - 132
 
J.Eschenfelder
1996 - 177
3rd NYS
Jeff Holmes
1997 - 140
2nd NYS
Lou Chamoun
1997 - 215
3rd NYS
Rich D'Amico
2000 - 160
 
Dan Pauley
2004 - 130
 
Joe Dolson
2004 - 145
6th NYS
Joe Dolson
2005 - 152
 
Anthony Maiorano
2007 - 119
6th NYS
Patrick Dyer
2009 - 125
 
Todd Hagger
2009 - 140
 
Patrick Dyer
2010 - 130
 
Daniel Ciciarelli
2011 - 103
 
Joseph Barber
2014 - 106
 

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Jack Williams
Class of 1984
 
Ron Roch
Class of 2006
 
Kurt Honis
Class of 2011
 
 

SECTION III TOURNAMENT


1972

1973

1976

2006

2011