Address:

3020 Mechanic St

Copenhagen, NY 13626

Coach:

Neil Freeman

Victor Montalvo

Ken Clarke

Phone:

(315) 688-4411

Web:

District Website
NWCA

League:

Frontier League C

Directions:

Map

Colors:

Green/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Knights

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

D-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/06
12/07

Columbia Duals
@ Columbia

10:00

 

South Glens Falls

18-39

 

Albany Academy

23-48

 

Wallkill

10-71

 

Shaker

3-66

 

Whitehall

22-45

 

Taconic

36-18

 

Scotia-Glenville

36-22

12/19

@ General Brown

0-79

12/28

Lewis County Duals
@ South Lewis

5th

 

South Lewis

23-54

 

Watertown

40-31

 

Lowville

24-51

 

Vernon-Verona-Sherrill

21-56

 

Beaver River

39-24

01/03

@ Lowville

32-42

01/04

Leo J Sammon Tournament
@ Central Valley

8th

01/08

@ Carthage

39-42

01/11

Barry Livermore Invitational
@ Northern Adirondack

10:00

01/14

SANDY CREEK

12-66

01/16

@ Indian River

14-55

01/18

Hannibal Duals
@ Hannibal

6th

 

Hannibal

27-46

 

Cicero-North Syracuse

6-62

 

Cortland

6-75

 

Phoenix

12-66

 

East Syracuse-Minoa

30-45

01/21

SOUTH JEFFERSON

6-75

01/23

@ Immaculate Heart Central

29-45

02/01

Frontier League Tournament
@ Indian River

9th

02/04

BEAVER RIVER

39-24

02/08

Section III Class D Tournament
@ Dolgeville

3rd

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

22nd

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Carroll, Connor

Carroll, Dempsey

Carroll, McCaffrey

Clarke, Travis

Eisel, Dan

Eisel, Jacob

Galster, Jake

Gingerich, Abraham

Groff, Robert

Jacobs, Brenden

Jacobs, Breven

Munden, Garrett

Uhlinger, James

Weller, Branden

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

FRONTIER LEAGUE C STANDINGS

Team
Overall
League
Sandy Creek Comets
9
9
0.500
6
2
0.750
South Lewis Falcons
8
14
0.364
1
6
0.143
Copenhagen Golden Knights
5
20
0.200
1
7
0.125
Beaver River Beavers
1
22
0.043
0
9
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Wayne Zehr
1968
 
Merle Zehr
1982
4th NYS
Ben Cooper
1997
5th NYS
Ryan Petrus
2005 - 145
5th NYS
Andrew Gingerich
2009 - 130
5th NYS
Phillip Clarke
2011 - 160
4th NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Andrew Gingerich
2007 - 125
 
Ben Freeman
2009 - 140
4th NYS