Address:

8 Valley View Drive

Cortland, NY 13045

Coach:

Dave Darrow

Joe Nicholas

Phone:

(607) 758-4100

Web:

District Website
NWCA

League:

Freedom League

Directions:

Map

Colors:

Purple/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Purple Tigers

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

B-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

EAST SYRACUSE-MINOA

80-3

12/07

Sandy Creek Duals
@ Sandy Creek

2nd

 

Port Byron

52-21

 

Sandy Creek

57-24

 

Herkimer

67-15

 

Canastota

28-42

 

South Lewis

67-15

12/14

Marathon Duals
@ Marathon

2nd

 

Marathon

84-6

 

Groton

70-12

 

Vestal

37-42

 

Sidney

57-18

 

Spencer-Van Etten

69-16

12/19

@ Fulton

15-50

12/21

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

6th

12/27
12/28

Brett Dixon Memorial Duals
@ Central Square

2nd

 

Penfield

23-47

 

Port Byron

51-29

 

Central Square

36-31

 

New Hartford

40-37

 

Cazenovia

54-18

 

Holland Patent

52-27

 

West Genesee

75-12

01/09

@ Mexico

24-36

01/11

Dan Wickham Classic
@ Unatego

3rd

01/15

CHITTENANGO

45-31

01/18

Hannibal Duals
@ Hannibal

1st

 

Cicero-North Syracuse

45-32

 

Phoenix

40-29

 

Copenhagen

75-6

 

East Syracuse-Minoa

79-6

 

Hannibal

45-28

01/22

CBA/JAMESVILLE-DEWITT

34-31

01/29

HOMER

51-18

02/04

ONEIDA

61-16

02/08

Section III Class B Tournament
@ Vernon-Verona-Sherrill

7th

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

16th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Armstrong, Noah

Barbarito, James

Bay, Michael

Bentley, Chace

Boyce, Andrew

Boyd, Wyatt

Brockway, Tyler

Brookman, Isaiah

Brown, Gregory

Brown, Reilly

Cavanaugh, John

Edmond, Nicholas

Edwards, Alec

George, Dane

George, Garrett

George, Ian

Gerhard, Russell

Gleason, Samuel

Honour, Nathan

Jones, Trent

Keating, Colton

Kelchner, Aaron

Lent, Alex

Martz, Nathan

Miller, Dakoatah

Miller, Schuyler

Minix, Marcus

O'Dell, Zachary

Roberts, Rushawn

Schack, Jensen

Simpson, Greg

Smith, Jacob

Southwick, Mike (2)

Thomas, Brandon

Tinker, Grant

Tinker, Jake

Towers, Drew

Travis, Zachary

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

FREEDOM LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
Mexico Tigers
13
2
0.867
6
0
1.000
Fulton Red Raiders
17
4
0.810
5
1
0.833
Cortland Purple Tigers
24
5
0.828
4
2
0.667
CBA/Jamesville-Dewitt
9
9
0.500
3
3
0.500
Homer Trojans
11
11
0.500
2
4
0.333
Chittenango Bears
4
14
0.222
1
5
0.167
East Syracuse-Minoa Spartans
1
26
0.037
0
6
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Matt Dadamio
1946 - HWT
 
Bob Stevens
1947 - 154
 
Bob Stevens
1948 - 165
 
Bill Green
1948 - HWT
 
Morris Dutcher
1949 - 133
 
Bob Valentino
1952 - 103
 
Irv Kaplan
1954 - 175
 
John Nichols
1956 - 165
 
Jim Meldrim
1958 - 120
 
Tino Ferro
1958 - HWT
 
Jim Meldrim
1959 - 127
 
Tino Ferro
1959 - HWT
 
Bob Tesori
1960 - HWT
 
Dick Hartford
1963 - 183
3rd NYS
Gene Knout
1964
 
Ben Mastronardi
1966 - 133
3rd NYS
Mick Harris
1967
 
Ben Mastronardi
1967 - 138
 
Ben Mastronardi
1968 - 148
 
Doug Strachan
1969 - 133
 
Charles Wright
1970 - 165
2nd NYS
Dick Meldrim
1971 - 119
 
Dick Meldrim
1972 - 119
3rd NYS
Larry Hinkle
1972 - 177
2nd NYS
John Kaminski
1975 - 177
2nd NYS
Jim Schlenker
1976 - 091
 
Rob Price
1985 - 132
6th NYS
Randy Coville
1993 - 105
 
Jay Nicholas
2004 - 119
4th NYS
Dan Foster
2009 - 171
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Dan Foster
2008 - 160
 
Zach Alexander
2013 - 126
 
  

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Gary Dillingham
Class of 1999
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1967

1968

1969