Address:

40 S Canal St

Greene, NY 13778

Coach:

Tim Jenks

Phone:

(607) 656-4161

Web:

Team Website
District Website
NWCA

League:

MAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Green/Gold/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Trojans

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

C-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/05

@ Deposit-Hancock

30-47

12/07

Andersen Tournament
@ Cicero-North Syracuse

11th

12/10

BGAH

30-44

12/12

@ Walton

47-24

12/18

WINDSOR

26-36

12/27
12/28

Windsor Christmas Tournament
@ Windsor

15th

01/04

Central Square Duals
@ Central Square

4th

 

Herkimer

48-18

 

Penfield

12-63

 

Central Square

25-54

 

Tioga

21-53

 

Arkport

48-24

01/07

@ Unatego

36-37

01/09

SIDNEY

48-33

01/10
01/11

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

Results

01/14

@ Unadilla Valley

57-24

01/16

WAVERLY

39-36

01/17

UNION-ENDICOTT

21-62

01/18

Marathon Open Tournament
@ Marathon

12th

01/21

@ Unatego

36-37

01/22

ELMIRA

29-51

01/24
01/25

Section IV Dual Meet Championship

Bracket

 

Norwich

34-48

02/01

MAC Championships
@ Deposit-Hancock

8th

02/08

SECTION IV CLASS C TOURNAMENT

6th

02/15

Section IV Division II Championships
@ Binghamton University

13th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Bailey, Keenan

Banks, Nate

Brower, Dalton

Button, Kyle

Castle, Ryan

Dickman, Tyler

Dieterich, Christian

Foote, Tim

Howell, Braxton

Klecha, Christian

Lindow, Zach

Meagley, Levi

Orzell, Zach

Palmer, Gavin

Phillips, Joe

Pornbeck, Jeff

Unkel, Tyler

Westergaard, Jeff

Wheeler, Brendan

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

MAC DIVISION I STANDINGS

Team
Overall
League
BGAH Bears
10
5
0.667
4
0
1.000
Unatego Spartans
10
4
0.714
3
2
0.600
Sidney Warriors
9
10
0.474
2
2
0.500
Greene Trojans
6
11
0.353
2
3
0.400
Unadilla Valley Storm
2
7
0.222
0
4
0.000

 

SECTION IV CHAMPIONS

Bob Ceplo
1952 - 138
 
Phil Turner
1953 - 127
 
Carlton Orr
1957 - 133
 
Carlton Orr
1958 - 138
 
Carlton Orr
1959 - 138
 
Duane Whitaker
1960 - 145
 
Neil Orr
1961 - 120
 
Art Ziegler
1964 - 165
 
Donald Brown
1966 - 120
 
Bob Vosburg
1967 - 145
 
Jerry Calice
1968 - 138
 
Stanley Fendryk
1970 - 215
 
Jack Harbold
1993 - 155
5th NYS
Jack Harbold
1994 - 167
3rd NYS
Joshua Lamberg
1995 - 105
 
Jake Hoyt
1995 - 155
STATE CHAMP
Ryan Fowler
1996 - 112
 
Jacob Lamberg
1997 - 125
2nd NYS
Timohty Braman
1997 - 215
 
Timothy Braman
1998 - 215
3rd NYS
Robert Braman
1999 - 152
 
Tim Braman
1999 - 215
STATE CHAMP
Sherwood Fendryk
2001 - 152
 
Sherwood Fendryk
2002 - 152
3rd NYS
Sherwood Fendryk
2003 - 160
STATE CHAMP
Nick Wilcox
2006 - 103
STATE CHAMP
Nick Wilcox
2007 - 119
2nd NYS
Tyler Beckwith
2007 - 145
5th NYS
Nick Wilcox
2008 - 119
 
Tyler Beckwith
2008 - 171
2nd NYS
Nick Wilcox
2009 - 125
STATE CHAMP
Tyler Beckwith
2009 - 171
STATE CHAMP
Nick Wilcox
2010 - 130
STATE CHAMP
Michael Beckwith
2010 - 135
 
Tyler Beckwith
2010 - 171
STATE CHAMP
Christian Dietrich
2011 - 152
6th NYS
Keegan Cerwinski
2011 - 160
6th NYS
Dan Dickman
2012 - 152
4th NYS
Mike Beckwith
2012 - 160
 
Keegan Cerwinski
2012 - 182
2nd NYS
Kyle Stanton
2012 - 220
STATE CHAMP
Mike Beckwith
2013 - 160
4th NYS
Christian Dieterich
2013 - 170
2nd NYS
Christian Dieterich
2014 - 182
STATE CHAMP

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Kurt Shear
2008 - 145
 
Kurt Shear
2009 - 160
 
Kurt Shear
2010 - 189
 
Mike Beckwith
2011 - 145
 
Kurt Shear
2011 - 189
5th NYS
Kyle Stanton
2011 - 215
4th NYS
  

SECTION IV TOURNAMENT


2010

2011

2012