Address:

801 West German St

Herkimer, NY 13350

Coach:

Tom Marriott

Cory Pike

Dave Bello
Steve Philpotts
John Stever
Paul Appley

Phone:

(315) 866-2230

Web:

District Website
NWCA

League:

Center States Div III

Directions:

Map

Colors:

Green/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Magicians

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

C-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

11/30

CNYWOA Scholarship Scrimmage
@ Vernon-Verona-Sherrill

10:00

12/04

NEW HARTFORD

23-54

12/07

Sandy Creek Duals
@ Sandy Creek

5th

 

Canastota

22-60

 

Port Byron

33-48

 

Cortland

15-67

 

South Lewis

46-33

 

Sandy Creek

18-54

12/10

@ Dolgeville

39-40

12/14

5TH ANNUAL HERKIMER INVITATIONAL

10th

12/20
12/21

Center States League Tournament
@ Camden

16th

01/04

Central Square Duals
@ Central Square

5th

 

Greene

18-48

 

Tioga

16-71

 

Arkport

52-30

 

Central Square

21-57

 

Penfield

6-78

01/08

@ Cooperstown

66-21

01/11

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

6th

01/14

ONEIDA

66-18

01/16

LITTLE FALLS

57-27

01/18

Marathon Open Tournament
@ Marathon

8th

01/23

POLAND

72-12

01/24

vs Liverpool @ Binghamton University

21-53

02/01

HERKIMER DUALS

2nd

 

Canajoharie-Fort Plain

52-24

 

Johnstown

39-42

 

Holland Patent

48-39

 

Fonda-Fultonville

33-30

 

Mount Markham

60-5

02/08

Section III Class C Tournament
@ General Brown

10th

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

18th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Appley, Dan

Bernier, Zach

Borek, Marshall

Evans, Ethan

Ford, Kyler

Fuller, Austin

Gambacorta, Anthony

Grube, Andrew

Huffman, Tony

Longley, Austin

Moerler, Tyler

Napolitano, Steven

Pettucci, James

Philpotts, Steven

Philpotts, TJ (4)

Shepardson, Alex

Tangorra, Cosimo

Treen, Collin

Wheet, Jacob

Zawtocki, Ryan

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CENTER STATES DIV III STANDINGS

Team
Overall
League
Herkimer Magicians
10
12
0.455
4
0
1.000
Little Falls Mounties
11
2
0.846
4
1
0.800
Oneida Indians
3
14
0.176
3
2
0.600
Poland Tornadoes
7
10
0.412
2
3
0.400
Cooperstown Hawkeyes
2
16
0.111
1
4
0.200
Mount Markham Mustangs
6
13
0.316
0
4
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Leigh Frye
1964 - 136
 
Lou Natarelli
1967 - 183
4th NYS
Tom Marriott
1972 - 138
2nd NYS
John Richard
1986 - 155
4th NYS
Joel Ahern
2002 - 096
6th NYS
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Joe Lanza
2007 - 112
 
   

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Francis Palczynski
Class of 2000