Address:

401 Fletcher St

Horseheads, NY 14845

Coach:

Shane Lese

Eric Wilson

Phone:

(607) 795-2500

Web:

District Website
NWCA

League:

STAC West

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Blue Raiders

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

A-1

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

11/30

FOSIV Wrestling JV Tournament
@ Chenango Valley

10:00

12/03

@ Elmira

36-45

12/06
12/07

MARK STEPHENS CLASSIC

5th

 

Campbell-Savona

42-43

 

Warsaw

10-75

 

Maine-Endwell

39-48

 

Lasalle

48-42

 

Bath-Haverling

54-36

12/10

CORNING

30-56

12/18

BINGHAMTON

81-6

01/04

Odessa-Montour Duals
@ Odessa-Montour

1st

 

Spencer-Van Etten

66-24

 

Whitney Point

45-39

 

Thomas A Edison

64-14

 

Dryden

54-24

 

Groton

57-30

01/10
01/11

Mike Watson Invitational
@ Watkins Glen

10th

01/15

UNION-ENDICOTT

10-78

01/18

ITHACA

41-42

01/18

@ Maine-Endwell

27-57

01/22

@ Vestal

6-71

01/24
01/25

The Snowed-Out Duals
@ Campbell-Savona

2nd

 

Batavia Notre Dame

90-0

 

Campbell-Savona

60-27

 

Jasper-Troupsburg

60-21

 

Victor

18-64

 

Chenango Valley

46-42

 

Geneva

48-39

 

Watkins Glen

45-42

01/31
02/01

STAC Championships
@ Union-Endicott

15th

02/15

Section IV Division I Championships
@ Binghamton University

8th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Brokke, Gage

Carter, Tim

Cline, Skyler

Derr, Dylan

Eastman, James

Ernst, Jeremy

Fayerweather, Nate

Giammichele, Jacob

Grantier, Hunter

Hackett, Tyler

Hoose, Robert

Isett, Korbin

Kellar, Alex

Kellar, Dylan

Lavallee, Chris

Magistro, Dominic

McCarthy, Tim

O'Brien, Abrem

Panaski, Andrew

Perez, Brian

Pribulick, Tyler

Roman, Patrick

Truax, Chris

Tutten, LaDarron

Walker, Dakota

Walker, Jared

Wheeler, Alex

Whitesell, Dustin

Woodworth, Wesley

Zinck, David

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

STAC WEST STANDINGS

Team
Overall
League
Elmira Express
12
5
0.706
3
0
1.000
Ithaca Lil Red
6
10
0.375
2
1
0.667
Corning Hawks
5
8
0.385
1
2
0.333
Horseheads Blue Raiders
14
10
0.583
0
3
0.000

 

SECTION IV CHAMPIONS

Dan Cole
1953 - 138
 
Dan Cole
1954 - 145
 
Ron Schron
1954 - 154
 
Ron Schron
1955 - 154
 
Carl Blowers
1957 - 175
 
Phil Rundell
1961 - 103
 
Dan Thompson
1963 - 103
 
Dale Smith
1963 - 138
 
Ken Haynes
1965 - 165
STATE CHAMP
John Pelchy
1979 - 177
 
Jeff Pelchy
1981 - 145
 
Douglas Roemer
1986 - 138
 
Martin Sullivan
1986 - 145
 
Douglas Roemer
1987 - 145
STATE CHAMP
Shane Lese
1990 - 112
 
Richard Webster
1999 - 135
 
Craig Storch
2004 - 096
 
Joshua Johns
2004 - 215
4th NYS
Kyle Morenus
2005 - 215
 
Brant Page
2009 - 119
 
Brant Page
2010 - 125
 
Brant Page
2011 - 130
 
Daniel Manganaro
2011 - 171