Address:

4338 Wetzel Road

Liverpool, NY 13090

Coach:

David Wise

Bill Norton

Mark Prelewicz
Derek Eason

Phone:

(315) 453-1275

Web:

District Website
NWCA

League:

CNYCL National

Directions:

Map

Colors:

Burnt Orange/Navy

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

AA-1

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

CICERO-NORTH SYRACUSE

46-33

12/07

Andersen Tournament
@ Cicero-North Syracuse

12th

12/11

FAYETTEVILLE-MANLIUS

44-27

12/14

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/14

Falcon Duals
@ Fabius-Pompey

2nd

 

Onondaga

72-18

 

Marcellus

36-37

 

Fabius-Pompey

44-12

 

Homer

63-17

12/19

@ Central Square

48-26

12/21

Phoenix Round Robin
@ Phoenix

3rd

12/27
12/28

Kenneth Haines Memorial Tournament
@ SUNY Oswego - Laker Hall

5th

01/04

2nd Annual Akley Memorial Duals
@ Oswego

2nd

 

Institute of Technology

69-15

 

Oswego

57-18

 

Homer

46-29

 

Oneida

66-19

 

Cicero-North Syracuse

39-42

01/15

@ West Genesee

48-30

01/18

Baldwinsville Duals
@ Baldwinsville

2nd

 

Baldwinsville

34-31

 

CBA/Jamesville-Dewitt

46-25

 

Batavia

36-32

 

Holland Patent

40-34

 

Central Valley

14-56

01/24

vs Herkimer @ Binghamton University

53-21

01/25

Section III Dual Meet Championship
@ Cicero-North Syracuse

Bracket

 

South Jefferson

27-39

 

Phoenix

32-41

01/29

@ Oswego

61-18

01/30

AUBURN

47-21

02/01

Colonial League JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

02/08

Section III Class AA Tournament
@ Baldwinsville

3rd

02/15

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

2nd

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Ashkar, Audey (1)

Barron, Jalen

Breen, Darren (4)

Campbell, William

Carnie, David (4)

Carr, Brian

Cary, Alan

Curcie, Zachary

Davies, Liam

Delia, Devin

Depan, Brady

Eason, Zachary

Fradette, Brandon

Gebo, Shawn

Ianno, Anthony

Khatib, Zach

Knox, Nathaniel

Mills, Mike

Nadeau, Sean

Nash, Jerry

Nash, Peter (3)

Paganelli, Nick

Ragonese, Jack

Ragonese, Louis

Richardson, Anthony

Ronan, Will

Thomas, Nicholas

Williamson, Mark (4)

Wilson, Ron (5)

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CNYCL NATIONAL STANDINGS

Team
Overall
League
Liverpool Warriors
18
5
0.783
7
0
1.000
Baldwinsville Bees
21
6
0.778
6
1
0.857
Cicero-North Syracuse Northstars
15
5
0.750
5
2
0.714
West Genesee Wildcats
0
20
0.000
0
7
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Bob Modeland
1970 - 107
3rd NYS
Pat Miller
1977 - 105
 
G. Hermann
1978 - 126
5th NYS
Mark Berryhill
1980 - 167
5th NYS
Tim Green
1981 - 215
4th NYS
Tim Green
1982 - 215
STATE CHAMP
Rick George
1982 - 250
5th NYS
Roux
1984 - 167
 
Dan Drake
1985 - 145
6th NYS
Carni
1986 - 167
 
Jason Wells
2001 - 171
 
Dave Sanders
2004 - 275
 
Dave Sanders
2005 - 275
2nd NYS
Derek Eason
2010 - 145
 
Pat Carroll-Marsh
2012 - 285
 
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Colin Veney
2007 - 145
 
   

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Jack Williams
Class of 2010
 
   

SECTION III TOURNAMENT


2014