Address:

7668 State Street

Lowville, NY 13367

Coach:

Jake Steria

Jacob Herzig

Mike McCormick

Phone:

(315) 376-9015

Web:

Team Website
District Website
NWCA

League:

Frontier League B

Directions:

Map

Colors:

Black/Red

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Red Raiders

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

C-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

@ Sandy Creek

29-43

12/07

Andersen Tournament
@ Cicero-North Syracuse

13th

12/14

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/17

GENERAL BROWN

10-66

12/19

@ Beaver River

42-18

12/23

Carthage JV Holiday Tournament
@ Carthage

10:00

12/28

Lewis County Duals
@ South Lewis

3rd

 

Watertown

48-28

 

South Lewis

46-27

 

Copenhagen

51-24

 

Central Valley

17-72

 

Skaneateles

23-55

12/31

North Country Invitational
@ Gouverneur

8th

01/03

COPENHAGEN

42-32

01/04

Leo J Sammon Tournament
@ Central Valley

5th

01/09

@ Indian River

27-54

01/11

Barry Livermore Invitational
@ Northern Adirondack

10:00

01/16

@ South Jefferson

3-64

01/22

@ Carthage

06:00

02/01

Frontier League Tournament
@ Indian River

6th

02/04

IMMACULATE HEART CENTRAL

43-40

02/08

Section III Class C Tournament
@ General Brown

11th

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

29th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Brouty, Clay

Curry, Bradley

Larkins, John

Larkins, John

Mayer, Caleb

Mellnitz, Cory

Millard, Brent

O'Brien, Joseph

Roes, Isaiah

Rowsam, Alec

Spencer, Raymond

Sprowl, Ryan

Steria, Conner

Thomas, AJ

Ward, Josh

Widrick, Tyler

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

FRONTIER LEAGUE B STANDINGS

Team
Overall
League
General Brown Lions
24
0
1.000
8
0
1.000
South Jefferson Spartans
24
5
0.828
7
1
0.875
Lowville Red Raiders
6
6
0.500
3
4
0.429

 

SECTION III CHAMPIONS

Wilbur Farney
1949 - 250
 
Neil Parkhurst
1950 - 095
 
Dick Ward
1950 - 103
 
Wilbur Farney
1950 - 250
 
Neil Parkhurst
1951 - 095
 
Melvin Zehr
1951 - 112
 
Fred Tabolt
1951 - 250
 
Tony Matuszczak
1955 - 178
 
Tony Matuszczak
1956 - 178
 
David Morse
1959 - 098
 
Karl Sweredoski
1970 - 137
2nd NYS
Bruce Jantzi
1971 - 155
4th NYS
Mike Stewart
1975 - 155
 
John Tabolt
1975 - 215
2nd NYS
Dean Rice
1979 - 091
4th NYS
Bob Tiffany
1979 - 112
6th NYS
Duane Berry
1979 - 155
4th NYS
Terry Bernat
1980 - 215
4th NYS
Tim Jantzi
1982 - 155
 
Randy Morrison
1983 - 250
2nd NYS
Andy Rice
1984 - 145
5th NYS
Randy Morrison
1984 - 250
STATE CHAMP
Mike Aubel
1988 - 155
3rd NYS
Andy Sweredoski
1993 - 167
 
Scott Mushtare
1994 - 138
 
Aaron Fahey
1995 - 098
 
Jacob Herzig
1999 - 140
 
Jacob Herzig
2000 - 140
 
Taylor Malone
2001 - 119
 
Josh Herzig
2001 - 130
2nd NYS
Josh Herzig
2002 - 135
2nd NYS
Jeff Peebles
2002 - 171
6th NYS
Taylor Malone
2003 - 125
4th NYS
Taylor Malone
2004 - 125
STATE CHAMP
Matt McHugh
2005 - 160
5th NYS
Skylar Tuttle
2006 - 275
2nd NYS
Brandon Fayle
2011 - 285
 
Brandon Fayle
2012 - 285
 
Brandon Fayle
2013 - 285
4th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Matt Birchenough
2008 - 119
 
   

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Neal Aubel
Class of 2002
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1950

1970

1971

1975

1979

1992

1995

1999

2000

2002

2005