Address:

124 Salisbury Street

Sandy Creek, NY 13145

Coach:

Bill Benedict

Mike Stevens

Kevin Halsey

Phone:

(315) 387-3465

Web:

District Website
NWCA

League:

Frontier League C

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Comets

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

D-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

LOWVILLE

43-29

12/07

SANDY CREEK DUALS

4th

 

South Lewis

54-24

 

Cortland

24-57

 

Canastota

17-59

 

Port Byron

39-49

 

Herkimer

54-18

12/31

North Country Invitational
@ Gouverneur

6th

01/03
01/04

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

11th

01/08

BEAVER RIVER

45-18

01/10

@ South Lewis

54-36

01/11

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

10th

01/14

@ Copenhagen

66-12

01/18

Spartan Duals
@ South Jefferson

5th

 

Webster Schroeder

6-72

 

South Jefferson

22-63

 

Whitesboro

33-45

 

Chittenango

39-36

 

Indian River

30-51

01/21

@ General Brown

17-63

01/23

@ Carthage

33-46

01/27

IMMACULATE HEART CENTRAL

48-27

01/30

WATERTOWN

51-12

02/01

Frontier League Tournament
@ Indian River

5th

02/08

Section III Class D Tournament
@ Dolgeville

1st

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

11th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Akey, Zachary (4)

Benedict, Jake (4)

Benedict, Joe

Bonney, Justin

Brown, Zach

Carkey, Michael

Delamater, Hunter

Eisch, Isaac

Halverson, Victor

Kimball, Dylan

Kirchner, Jacob

Ladoucer, Konner

Lococo, Josh

Pfluger, Zach

Trump, Tyler

VanRy, Alex

Welch, Tryston

Williams, Jared (4)

Wills, Ryan

Wood, Tyler

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

FRONTIER LEAGUE C STANDINGS

Team
Overall
League
Sandy Creek Comets
9
9
0.500
6
2
0.750
South Lewis Falcons
8
14
0.364
1
6
0.143
Copenhagen Golden Knights
5
20
0.200
1
7
0.125
Beaver River Beavers
1
22
0.043
0
9
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

John Clark
1975 - 138
5th NYS
Miller
1977 - 215
 
Bill Lance
2001 - 160
6th NYS
DJ Pfluger
2008 - 103
3rd NYS
DJ Pfluger
2009 - 119
3rd NYS
Jared Soule
2009 - 135
 
Derek Pfluger
2010 - 135
STATE CHAMP
Kris Shirley
2010 - 140
6th NYS
Derek Pfluger
2011 - 140
2nd NYS
Derek Pfluger
2012 - 152
2nd NYS
Jared Soule
2012 - 160
4th NYS
Jake Benedict
2014 - 220
2nd NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Scott Luberto
2007 - 130
 
Scott Luberto
2008 - 140
 
Jake Benedict
2010 - 096
 
Matt Shirley
2011 - 135
 
Jared Soule
2011 - 152
5th NYS
   

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Roy Hunt
Class of 1985
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1975

2008

2010

2011