Address:

13 School Street

Sherburne, NY 13460

Coach:

Bim Palmer

Brian Hicks

Paul Duvall

Phone:

(607) 674-7380

Web:

District Website
NWCA

League:

Center States Div I

Directions:

Map

Colors:

Maroon/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Marauders

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

C-2

Season:

2011-12 Marauders

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/05

@ BGAH

24-54

12/07

Valley Duals
@ Central Valley

3rd

 

Gouverneur

31-32

 

Central Valley

21-59

 

Hannibal

46-42

 

Central Valley

48-31

12/12

NORWICH

50-29

12/14

Chenango Valley Duals
@ Chenango Valley

3rd

 

Susquehanna Valley

21-59

 

Maine-Endwell

42-43

 

Chenango Valley

36-42

12/20
12/21

Center States League Tournament
@ Camden

8th

12/23

Oneonta JV Tournament
@ Oneonta

10:00

01/03
01/04

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

4th

01/10
01/11

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

Results

01/14

@ Adirondack

27-58

01/16

MORRISVILLE-EATON

30-47

01/18

Shenendehowa Invitational
@ Shenendehowa

9th

01/23

@ Rome Free Academy

36-25

01/30

CAMDEN

24-58

02/01

@ Canastota

25-40

02/08

Section III Class C Tournament
@ General Brown

6th

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

9th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Buell, Jack (4)

Dunshee, Kevin

Duvall, Garrett (1)

Eaves, Brendon

Hatton, Hunter

Hicks, Gerald

Jillson, Jared

Knapp, Darren

Manwarren, Tanner

Marshall, Cody

McGregor, Damien

Meade, Brian

Mikalunas, Cole

Owen, Hunter

Palmer, Andrew

Paul, Gavin

Pierce, Terrin

Sopchak, Brady

Sopchak, Dalton

Trask, Michael

Welch, Aaron

Wilcox, Ryan

Zbydniewski, Hunter

Zimmerman, Jordan

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CENTER STATES DIV I STANDINGS

Team
Overall
League
Camden Blue Devils
14
1
0.933
5
0
1.000
Adirondack Wildcats
20
6
0.769
4
1
0.800
Canastota Raiders
15
8
0.652
3
2
0.600
Morrisville-Eaton Warriors
7
11
0.389
2
3
0.400
Sherburne-Earlville Marauders
4
10
0.286
1
4
0.200
Rome Free Academy Black Knights
1
17
0.056
0
5
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Bob Truax
1955 - 127
 
Joe Gombers
1963 - 127
2nd NYS
Joe Gombers
1964 - 127
4th NYS
Jim Dubuar
1965 - 132
 
Rick Koenig
1965 - 138
STATE CHAMP
Byron Winton
1966 - 103
 
Rick Koenig
1966 - 145
2nd NYS
Cook
1968 - 130
 
Jerry Siefert
1969 - 145
STATE CHAMP
Rich Lathrop
1972 - 112
 
Dean Campbell
1976 - 145
4th NYS
Jonathan Buhner
1979
 
Jonathan Buhner
1980
 
Jim Symonds
1980 - 119
 
John Buhner
1982 - 167
 
John Buhner
1983 - 177
 
Jimmy Ogborn
1987 - 091
3rd NYS
Cory Livingston
1987 - 098
3rd NYS
Chris Pike
2007 - 275
 
Greg Duvall
2008 - 112
 
Wheeler Brunschmid
2008 - 171
 
Chris Pike
2008 - 285
5th NYS
Tyi Franklin
2010 - 103
3rd NYS
Greg Duvall
2011 - 152
4th NYS

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Greg Duvall
2010 - 135
 
Garrett Duvall
2014 - 220
3rd NYS
  

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Robert J. Smith
Class of 1988
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1967

1968