Address:

95 West Main St

Sidney, NY 13838

Coach:

Tim Stafford

Bob Ruff

Phone:

(607) 563-2135

Web:

District Website
NWCA

League:

MAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Warriors

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

C-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/05

UNADILLA VALLEY

60-18

12/06
12/07

Clyde Cole Invitational
@ Oxford

9th

12/10

@ Walton

37-33

12/12

DELHI

46-33

12/14

Marathon Duals
@ Marathon

3rd

 

Groton

48-18

 

Marathon

66-24

 

Dryden

40-21

 

Cortland

18-57

 

Spencer-Van Etten

45-15

12/21

Battle in the Valley
@ Cobleskill-Richmondville

5th

 

Johnstown

39-34

 

Columbia

15-70

 

Mohonasen

30-53

 

Cobleskill-Richmondville

24-60

 

Schuylerville

32-51

01/04

Stan Elinsky Tournament
@ Deposit-Hancock

11th

01/08

@ Oxford

27-32

01/09

@ Greene

33-48

01/11

Dan Wickham Classic
@ Unatego

9th

01/16

vs BGAH @ Harpursville

22-50

01/18

Marathon Open Tournament
@ Marathon

14th

01/22

@ Norwich

34-42

01/28

@ Deposit-Hancock

12-63

01/30

UNATEGO

46-30

02/01

MAC Championships
@ Deposit-Hancock

3rd

02/08

Section IV Class C Tournament
@ Greene

3rd

02/15

Section IV Division II Championships
@ Binghamton University

6th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Arnold, Ryan

Arnold, Seth

Contable, Robert

Dean, Austin

Galley, Hunter

Gannon, David

Gifford, Dylan

Higgins, Matt

Jump, Nicholas

Martin, James

Northrop, Chase

Sabada, Kai

Scott, Reed

Swislosky, Brandon

Utter, Clayton

Valentine, Korbin

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

MAC DIVISION I STANDINGS

Team
Overall
League
BGAH Bears
10
5
0.667
4
0
1.000
Unatego Spartans
10
4
0.714
3
2
0.600
Sidney Warriors
9
10
0.474
2
2
0.500
Greene Trojans
6
11
0.353
2
3
0.400
Unadilla Valley Storm
2
7
0.222
0
4
0.000

 

SECTION IV CHAMPIONS

Gerrie Stone
1963 - 154
 
Claude Shaw
1964 - 145
 
Gerrie Stone
1964 - 154
 
Noel Kobia
1964 - 180
 
Wayne Terry
1965 - 112
 
Mark Payne
1965 - 133
 
Lloyd Jerauld
1965 - 138
 
Claude Shaw
1965 - 154
STATE CHAMP
Noel Kobia
1965 - 180
STATE CHAMP
Mark Payne
1966 - 133
 
Randy Payne
1967 - 103
 
Rick Cole
1967 - 115
STATE CHAMP
Mark Payne
1967 - 141
STATE CHAMP
Colin Kelly
1968 - 103
 
Randy Payne
1968 - 112
STATE CHAMP
Marvin George
1968 - 127
 
Robbie Cole
1969 - 095
 
Randy Payne
1969 - 120
STATE CHAMP
Robbie Cole
1970 - 107
 
James Wilson
1970 - 123
 
James Wilson
1971 - 132
 
Gary Winnick
1971 - 157
 
Kenneth Doi
1972 - 105
 
Kenneth Doi
1973 - 105
 
Dennis Voltz
1978 - 091
STATE CHAMP
Dennis Voltz
1979 - 105
 
Tony Ferrara
1987 - 132
STATE CHAMP
Tony Ferrara
1988 - 132
STATE CHAMP
Anthony Chamorro
2002 - 275
STATE CHAMP
Scott Stafford
2012 - 120
4th NYS
Austin Dean
2014 - 285
6th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Scott Stafford
2009 - 096