Address:

East Road

Turin, NY 13473

Coach:

Joe Widrick

Phone:

(315) 348-2520

Web:

District Website
NWCA

League:

Frontier League C

Directions:

Map

Colors:

Red/White/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Falcons

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

D-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/05

@ General Brown

12-69

12/07

Sandy Creek Duals
@ Sandy Creek

6th

 

Sandy Creek

24-54

 

Canastota

15-74

 

Port Byron

39-42

 

Herkimer

33-46

 

Cortland

15-67

12/17

WATERTOWN

42-43

12/28

LEWIS COUNTY DUALS

4th

 

Copenhagen

54-23

 

Lowville

27-46

 

Watertown

51-27

 

Skaneateles

18-70

 

Central Valley

18-61

12/31

North Country Invitational
@ Gouverneur

7th

01/04

Leo J Sammon Tournament
@ Central Valley

12th

01/10

SANDY CREEK

36-54

01/14

@ Beaver River

39-18

01/16

IMMACULATE HEART CENTRAL

34-49

01/18

Mustang Duals
@ Mount Markham

1st

 

APW/Pulaski

45-33

 

Mount Markham

42-30

 

Otselic Valley

51-24

 

Poland

51-27

 

Otselic Valley

54-24

01/23

SOUTH JEFFERSON

12-71

01/27

@ Carthage

06:00

01/28

@ Indian River

32-51

01/31

FRONTIER LEAGUE JV TOURNAMENT

10:00

02/01

Frontier League Tournament
@ Indian River

7th

02/08

Section III Class D Tournament
@ Dolgeville

4th

02/15

Section III Division II Championships
@ SRC Arena

30th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Bush, Matthew

Fitzgerald, Kyle

Greene, Kyle

Griffin, Brandon

Hughes, Nikolas

Kelly, Luke

Kraeger, Nicholas

Loomis, Shania

Olmstead, Jacob

Osborne, Nathan

Randall, Thomas

Sabatini, Dominic

Spann, Dylan

Spann, Tyler

Weiss, Connor

Youngs, Michael

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

FRONTIER LEAGUE C STANDINGS

Team
Overall
League
Sandy Creek Comets
9
9
0.500
6
2
0.750
South Lewis Falcons
8
14
0.364
1
6
0.143
Copenhagen Golden Knights
5
20
0.200
1
7
0.125
Beaver River Beavers
1
22
0.043
0
9
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Jason Greene
1993 - 098
 
Mike Byrne
1998 - 135
5th NYS
Nick Munn
1999 - 125
 
Ben Morczek
1999 - 145
 
Nick Munn
2000 - 125
6th NYS
Ben Morczek
2000 - 145
2nd NYS
Nick Kubinski
2005 - 103
STATE CHAMP
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Nick Kubinski
2007 - 130
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1999