Address:

27 Fifth Avenue

Tioga Center, NY 13845

Coach:

Josh Roe

Jake Roe

Jim Howey
Brandon MacWhinnie

Phone:

(607) 687-8001

Web:

District Website
NWCA

League:

IAC Division I

Directions:

Map

Colors:

Navy/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Tigers

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

D-2

Season:

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/06
12/07

Matthew Marino Invitational
@ Webster Schroeder

10th

12/11

@ Watkins Glen

55-21

12/14

Towanda Dandy Duals
@ Towanda

10:00

 

Wilkes-Barre Meyers

51-23

 

Williamson (PA)

29-40

 

Hanover (PA)

54-23

 

Central Columbia (PA)

48-31

12/18

WAVERLY

51-29

12/21

Valley Border Brawl
@ Waverly

1st

 

Sayre

60-15

 

Northeast Bradford

60-21

12/23

@ Towanda

24-43

01/04

Central Square Duals
@ Central Square

2nd

 

Arkport

82-6

 

Herkimer

71-16

 

Penfield

27-36

 

Greene

53-21

 

Central Square

44-28

01/10
01/11

Mike Watson Invitational
@ Watkins Glen

2nd

01/13

@ Lansing

69-17

01/15

NEWARK VALLEY

29-44

01/18

Elmira Christmas Tournament
@ Elmira

1st

01/22

BGAH

56-13

01/24
01/25

Section IV Dual Meet Championship

Bracket

 

Deposit-Hancock

51-30

 

Vestal

33-51

02/01

IAC League Championships
@ Watkins Glen

2nd

02/06

WHITNEY POINT

58-18

02/08

Section IV Class C Tournament
@ Greene

1st

02/15

Section IV Division II Championships
@ Binghamton University

4th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Benesh, Collin

Blayda, Zachary

Chilson, Tyler

Decker, Cody

Elston, Collin

Elston, Dustin

Fiske, Justin

Franks, Scott

Hoose, Gabriel

Hoose, Luke

Hosking, Dan

Johnson, Max

Jump, Brad

Kelsey, Zach

LaDue, Brandon

Lamb, Austin

Lynch, Jeffrey

Manual, Jesse

Melella, Mike

Merrill, Skylar

Noe, John

Perry, Adam

Pope, Dezmond

Schweiger, Ben

Schweiger, Collin

Shipman, Aaron

Spear, Jason

Stone, Kaleb

Wothing, John

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

IAC DIVISION I STANDINGS

Team
Overall
League
Newark Valley Cardinals
15
2
0.882
6
0
1.000
Tioga Tigers
15
5
0.750
4
1
0.800
Watkins Glen Senecas
16
6
0.727
4
2
0.667
Waverly Wolverines
8
9
0.471
3
3
0.500
Whitney Point Golden Eagles
8
10
0.444
2
4
0.333
Dryden Purple Lions
4
11
0.267
1
4
0.200
Lansing Bobcats
3
15
0.167
0
6
0.000

 

SECTION IV CHAMPIONS

Daniel Keene
1976 - 098
 
John Dougherty
1977 - 177
 
Daniel Keene
1978 - 119
 
John Dougherty
1978 - 177
 
Jamie Brown
1992 - 167
 
James Browne
1993 - 167
4th NYS
Scott Harris
1994 - 250
 
Chad Norcross
1995 - 126
6th NYS
Brent Rider
1998 - 130
 
Brent Rider
1999 - 140
STATE CHAMP
Andrew Browne
1999 - 171
4th NYS
Dave Fredenburg
1999 - 275
STATE CHAMP
Brent Rider
2000 - 140
2nd NYS
Bryon Fredenburg
2000 - 152
 
Bryon Fredenburg
2001 - 160
4th NYS
John Crawford
2001 - 215
 
Zack Fraklin
2003 - 125
3rd NYS
Brandon MacWhinnie
2003 - 140
 
Brandon MacWhinnie
2004 - 145
2nd NYS
Daryl Labour
2004 - 189
4th NYS
Miles Keene
2005 - 119
3rd NYS
Harold Corby
2005 - 145
2nd NYS
Miles Keene
2006 - 130
 
Corey Waite
2006 - 189
3rd NYS
Derak Heyman
2007 - 112
 
Andrew Canale
2007 - 119
 
Joshua Peters
2007 - 189
5th NYS
Justin Rogers
2007 - 215
6th NYS
Derak Heyman
2008 - 125
 
Derak Heyman
2009 - 130
STATE CHAMP
Ryan Talcott
2009 - 215
3rd NYS
Derak Heyman
2010 - 140
2nd NYS
Joshua Manuel
2010 - 145
2nd NYS
Derak Heyman
2011 - 140
STATE CHAMP
Kodi Floyd
2011 - 285
 
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Corey Spires
2009 - 119
 
Josh Manuel
2009 - 140
 
Nick Talcott
2012 - 220
4th NYS
 

SECTION IV TOURNAMENT


2004

2010