Address:

5201 W Genesee St

Camillus, NY 13031

Coach:

Lou Rosati

Kevin Grome

Phone:

(315) 487-4601

Web:

Team Website
District Website
NWCA

League:

CNYCL National

Directions:

Map

Colors:

Blue/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Wildcats

Photos:

Submit Photos

Class/Div:

AA-1

Season:

2011-12 Wildcats

2013-14 SCHEDULE

Date
Event
Time/Score

12/04

AUBURN

Lost

12/07

Andersen Tournament
@ Cicero-North Syracuse

17th

12/11

@ Baldwinsville

6-78

12/14

Blindmens JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

12/18

CICERO-NORTH SYRACUSE

18-59

12/20

Phoenix JV Round Robin
@ Phoenix

04:00

12/27
12/28

Brett Dixon Memorial Duals
@ Central Square

8th

 

Port Byron

12-64

 

New Hartford

12-59

 

Cazenovia

13-51

 

Penfield

3-70

 

Holland Patent

18-66

 

Central Square

25-54

 

Cortland

12-75

12/28

Auburn JV Tournament
@ Auburn

10:00

01/04

Larry Brown JV Tournament
@ Baldwinsville

10:00

01/04

Fallen Heroes Tournament
@ Canastota

15th

01/08

@ Oswego

42-43

01/11

Cazenovia Invitational
@ Cazenovia

6th

01/15

LIVERPOOL

30-48

01/18

Baldwinsville Duals
@ Baldwinsville

10th

 

Brockport

13-63

 

Vernon-Verona-Sherrill

15-61

 

Central Valley

15-65

 

Fayetteville-Manlius

24-43

 

CBA/Jamesville-Dewitt

24-41

01/23

@ Fayetteville-Manlius

18-55

01/24

@ Marcellus

23-48

01/29

@ Central Square

26-52

02/01

Colonial League JV Tournament
@ Cicero-North Syracuse

10:00

02/08

Section III Class AA Tournament
@ Baldwinsville

6th

02/15

Section III Division I Championships
@ SRC Arena

12th

02/28
03/01

NYSPHSAA Division I Championships
@ Times Union Center

10:00

Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 

2013-14 ROSTER

Name
Class
W-L
Weight

Abdelfatah, Wesam

Badwan, Odae

Barbuto, Marcello

Bedell, Casey

Bedell, Tyler

Brown, Trevor

Burl, Tyler

Calascibetta, Michael

Canery, Keisean

Coates, Ethan

Dedrick, Kris

Elias, Dalton (4)

Heggelke, Tyler (4)

Hunter, Jon

Jones, Jake

Kotas, Liam

Kouakou, Yvan

Linton, Mike

Magoulas, Nick

Middleton, Shayne

Robbins, Travis

Stefano, Jon

Valerino, Zach

Williams, Brandon

Winterton, Zach

Zholobov, Pete

Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

 

CNYCL NATIONAL STANDINGS

Team
Overall
League
Liverpool Warriors
18
5
0.783
7
0
1.000
Baldwinsville Bees
21
6
0.778
6
1
0.857
Cicero-North Syracuse Northstars
15
5
0.750
5
2
0.714
West Genesee Wildcats
0
20
0.000
0
7
0.000

 

SECTION III CHAMPIONS

Barry Raichlin
1958 - 175
 
Charlie Sutton
1961 - 095
 
John Bowers
1961 - 120
 
Bill Bowers
1961 - 127
 
Bill Bowers
1962 - 133
 
Peter Obit
1967 - 115
4th NYS
Ron Bianchi
1969 - 175
 
Dan Monroe
1970 - 115
2nd NYS
Dave Crawford
1970 - 155
3rd NYS
Dan Hunt
1971 - 112
2nd NYS
Jim Rosecrans
1971 - 215
STATE CHAMP
Dan Hunt
1972 - 119
STATE CHAMP
Dan Hunt
1973 - 119
STATE CHAMP
Dan Hunt
1974 - 119
STATE CHAMP
Mike Ponzo
1976 - 167
2nd NYS
Jim Sleeper
1978 - 250
STATE CHAMP
Scott Bentley
1986 - 177
 
Randy Conrad
1989 - 177
 
Jim Dwyer
1993 - 145
6th NYS
Jason Mowers
2005 - 215
3rd NYS
Zeke Thompson
2008 - 112
 
Connor Grome
2012 - 132
 
Connor Grome
2013 - 132
 
 

 

SECTION III WRESTLING HALL OF FAME

Dan Hunt
Class of 2007
 
   

SECTION III TOURNAMENT


1960

1961

1971