NYSPHSAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
099
Dean Raymond (Deposit-Hancock) pin Kevin Velez (Petrides) :17
099
Dean Raymond (Deposit-Hancock) maj dec Joe Sliwoski (Wayne) 14-5
099
Dean Raymond (Deposit-Hancock) dec Jacob Nolan (Saranac) 3-0
099
Jack Bokina (Mattituck) dec CJ Walz (Central Valley) 9-4
099
Dylan Walker (Warsaw) dec Trey LaFlamme (South Jefferson) 6-4
099
Jonathan Gomez (Locust Valley) dec CJ Walz (Central Valley) 4-1
099
CJ Walz (Central Valley) dec John Fiebelkorn (Akron) 13-8
099
Dean Heberlein (Alexander) maj dec Trey LaFlamme (South Jefferson) 9-0
099
Trey LaFlamme (South Jefferson) pin Shane Hetrick (Southwestern) 2:28
099
Dean Heberlein (Alexander) dec Dean Raymond (Deposit-Hancock) 4-0
099
Dean Raymond (Deposit-Hancock) tf Cordell David (Ogdensburg Free Academy) 15-0
106
Hector Colom (Dunkirk) dec Jared Carroll (South Jefferson) 8-1
106
Chris Cirigliano (BGAH) pin Cameron Searles (Malone) 1:59
106
Kyle Aslanian (Edgemont) dec Chris Cirigliano (BGAH) 7-4
106
Theo Powers (Mexico) maj dec Kyle Aslanian (Edgemont) 13-2
106
Tanner Cook (Central Valley) dec Hector Colom (Dunkirk) 8-2
106
Theo Powers (Mexico) dec Tanner Cook (Central Valley) 6-4
106
Jared Carroll (South Jefferson) pin John Devins (Saranac) 4:47
106
Hammond Raes (Midlakes) dec Jared Carroll (South Jefferson) 5-3
106
Luke Yankloski (Wayne) dec Tanner Cook (Central Valley) 3-2
106
Theo Powers (Mexico) pin Cameron Searles (Malone) 2:57
106
Theo Powers (Mexico) dec Hunter Olena (East Rochester) 8-1
106
Matteo DeVincenzo (Port Jeffesron) dec Theo Powers (Mexico) 8-4
106
Chris Cirigliano (BGAH) maj dec Mike Fellcino (Highland) 14-0
106
Tanner Cook (Central Valley) maj dec John DeRidder (Carle Place) 12-0
106
Tanner Cook (Central Valley) dec Chris Cirigliano (BGAH) 7-0
113
Ryan Hetrick (Southwestern) dec Joe Nelson (Oxford) 8-4
113
Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Taylor Benson (Red Hook) 1:54
113
Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Adam West (Palmyra-Macedon) 4-2
113
Anthony Recco (Lyndonville) pin Ryan O'Rourke (Adirondack) 4:37
113
Tanner Lapine (Ogdensburg Free Academy) dec Brandon Gould (Watkins Glen) 8-2
113
Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Ryan Hetrick (Southwestern) 3-2
113
Joe Nelson (Oxford) dec Dom Mazzella (Babylon) 3-1
113
Tito Colom (Dunkirk) dec Brandon Gould (Watkins Glen) 6-5 2ot
113
Hunter Dusold (Locust Valley) dec Ryan O'Rourke (Adirondack) 7-1
113
Derek Spann (Adirondack) pin Adam West (Palmyra-Macedon) 1:48
113
Derek Spann (Adirondack) pin Dolan McColgan (Petrides) 2:38
113
Derek Spann (Adirondack) dec Anthony Recco (Lyndonville) 2-0 ot
113
Hunter Dusold (Locust Valley) dec Derek Spann (Adirondack) 3-1
113
Hunter Dusold (Locust Valley) dec Joe Nelson (Oxford) 8-7
113
Ryan O'Rourke (Adirondack) maj dec Dom Mazzella (Babylon) 10-2
120
Abdul-Fatah Alshawai (Lackawanna) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 3-0
120
Bradley Bihler (Maple Grove) maj dec Logan Robinson (Walton) 10-0
120
Logan Robinson (Walton) dec Joseph Rorick (Odessa-Montour) 4-2
120
Logan Robinson (Walton) pin Joe Diforte (Petrides) :25
120
Matt Morris (Albany Academy) dec Joseph Rorick (Odessa-Montour) 6-0
120
Joseph Rorick (Odessa-Montour) dec Daniel Mullin (Gouverneur) 11-2
120
Nick Cassella (Locust Valley) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 5-3
120
Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Logan Robinson (Walton) 3-2
126
Kobe Garrehy (Maine-Endwell) pin Steve Strauchen (Attica) 4:15
126
Kobe Garrehy (Maine-Endwell) dec Joel Rosco (Campbell-Savona) 8-4
126
Tristin DeVincenzo (Port Jeffesron) dec Kobe Garrehy (Maine-Endwell) 7-4
126
Hunter Richard (Holland Patent) dec Tristin DeVincenzo (Port Jeffesron) 3-0
126
Hunter Richard (Holland Patent) dec Ralfe Mateo (Midlakes) 4-2
126
Dan VanDyke (Salem) dec Kobe Garrehy (Maine-Endwell) 5-3
126
Rafael Rivera (Saranac) fft Nate Hayes (Windsor)
126
Ryan Snow (General Brown) dec Hunter Richard (Holland Patent) 8-7
126
Joel Rosco (Campbell-Savona) fft Nate Hayes (Windsor)
126
Hunter Richard (Holland Patent) maj dec Steve Strauchen (Attica) 13-2
126
Hunter Richard (Holland Patent) dec Dan VanDyke (Salem) 4-0
126
Ryan Snow (General Brown) maj dec Stephen Paternostro (Pleasantville) 9-0
126
Ryan Snow (General Brown) dec Cassidy Exum (Oyster Bay) 7-0
132
Tyler Field (Onondaga) dec Austin Trombley (Northern Adirondack) 4-0
132
Austin Whitney (Mexico) maj dec Tyler Field (Onondaga) 15-6
132
Carter Merecki (Salem) dec Austin Whitney (Mexico) 1-0
132
Cormac Green (Port Byron) maj dec Peter McCormack (Mineola) 11-3
132
Cormac Green (Port Byron) dec AJ Mirabel (Putnam Valley) 4-2
132
Cody McGregor (Tonawanda) dec Cormac Green (Port Byron) 5-4
132
Austin Acquard (Pioneer) dec Cormac Green (Port Byron) 4-3 2ot
132
Carter Merecki (Salem) maj dec Jesse Manual (Tioga) 13-0
132
Sean Peacock (Midlakes) pin Austin Whitney (Mexico) 3:47
132
Austin Whitney (Mexico) pin Aaron Bush (Gouverneur) 1:00
132
William Koll (Lansing) dec Tyler Field (Onondaga) 14-11
132
William Koll (Lansing) pin AJ Mirabel (Putnam Valley) 2:22
132
William Koll (Lansing) dec Austin Acquard (Pioneer) 10-4
132
William Koll (Lansing) dec Sean Peacock (Midlakes) 6-3
132
Cormac Green (Port Byron) dec Carter Merecki (Salem) 2-1
132
Austin Acquard (Pioneer) dec Cormac Green (Port Byron) 1-0
132
Jesse Manual (Tioga) inj def Brian Pelan (Mattituck)
132
Cody McGregor (Tonawanda) pin Jesse Manual (Tioga) 4:29
138
Sam Ward (Locust Valley) pin Garrett Mitchell (Camden) 3:59
138
Colin Royce (Warsaw) dec Nate Walker (Canastota) 5-0
138
Garrett Mitchell (Camden) dec Josh Santiago (Rondout Valley) 3-0
138
Garrett Mitchell (Camden) dec Kaydon Newton (East Rochester) 7-0
138
Codie Gillette (Saranac) dec Garrett Mitchell (Camden) 4-3
138
Nate Walker (Canastota) dec Zach Ayen (Gouverneur) 1-0
138
Tristan Rifanburg (Norwich) dec Laken Cook (Central Valley) 7-1
138
Tristan Rifanburg (Norwich) dec Sam Ward (Locust Valley) 5-0
138
Laken Cook (Central Valley) pin Sam DeLarge (Albany Academy) 2:47
138
Laken Cook (Central Valley) dec Codie Gillette (Saranac) 3-2
138
Laken Cook (Central Valley) dec Dakota Gardner (Fredonia) 8-2
138
Tristan Rifanburg (Norwich) tf Bobby Becker (Mattituck) 16-0
138
Tristan Rifanburg (Norwich) maj dec Nate Walker (Canastota) 11-0
145
Jay Oakes (Peru) maj dec Jamie Griswold (BGAH) 10-2
145
Jamie Griswold (BGAH) dec James Hoeg (Mattituck) 5-4
145
Jamie Griswold (BGAH) fft Andrew Mollevick (Duanesburg)
145
Jay Oakes (Peru) dec Matt Norris (Homer) 3-1
145
Matt Norris (Homer) dec Steven Culbert (Galway) 3-2
145
Mike Dusold (Locust Valley) pin Jamie Griswold (BGAH) 3:30
145
Jamiel Stapleton (Malone) maj dec Matt Norris (Homer) 13-0
145
Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Andrew Shomers (Lewiston-Porter) 4:56
145
Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Nate Martin (Newfane) 4-0
145
Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Jamiel Stapleton (Malone) 4-3
145
Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Steven Culbert (Galway) 8-1
152
Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Paul Cavanaugh (Port Jeffesron) 13-2
152
Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) dec Brian Westerdahl (Maple Grove) 7-3
152
Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) pin Ed Hutschenreuter (Alden) 3:50
152
Ryan Kromer (Lewiston-Porter) dec Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) 9-3
152
Ryan Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) dec Dan Woughter (Alfred-Almond) 7-4
152
Ryan Kromer (Lewiston-Porter) dec Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) 5-3
152
Tyler Silverthorn (General Brown) dec Dan Woughter (Alfred-Almond) 10-8 ot
152
Tyler Silverthorn (General Brown) maj dec Ed Hutschenreuter (Alden) 18-5
152
Tyler Silverthorn (General Brown) maj dec Josh Griffith (Warsaw) 9-1
152
Frank Garcia (Norwich) dec Tyler Silverthorn (General Brown) 4-0
152
Frank Garcia (Norwich) dec Ryan Kromer (Lewiston-Porter) 3-1
152
Frank Garcia (Norwich) dec Cameron Milliken (Albany Academy) 7-3
152
Frank Garcia (Norwich) pin Samuel Cruz (Highland) 3:15
160
Connor Lawrence (Duanesburg) inj def Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central)
160
Howie Nolan (Maple Grove) fft Jordan Torbitt (Whitney Point)
160
Howie Nolan (Maple Grove) fft Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central)
160
Nik Hansen (Oxford) dec Howie Nolan (Maple Grove) 8-1
160
Alex Smythe (Eden) dec Nik Hansen (Oxford) 5-0
160
Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) dec Ryan Woodward (Port Jeffesron) 8-4
160
Nik Hansen (Oxford) dec Jordan Formicola (Locust Valley) 5-2
160
Nik Hansen (Oxford) dec Howie Nolan (Maple Grove) 9-7
160
Jordan Formicola (Locust Valley) dec Jordan Torbitt (Whitney Point) 6-1
160
Trevor Allard (Mexico) dec Connor Lawrence (Duanesburg) 3-1 ot
160
Trevor Allard (Mexico) dec Nik Hansen (Oxford) 4-3
160
Trevor Allard (Mexico) dec Alex Smythe (Eden) 3-2 3ot
160
Trevor Allard (Mexico) dec Danny Khomitch (Byron Bergen) 10-4
170
Triston Engle (Dolgeville) pin Willie Messinger (Putnam Valley) :29
170
Triston Engle (Dolgeville) pin Joe Turono (Clarke) 2:31
170
Triston Engle (Dolgeville) pin Gino Brancati (Hudson Falls) 2:03
170
Jacob Woolson (Mexico) dec Kyle Ross (Falconer) 6-2
170
Triston Engle (Dolgeville) dec Jacob Woolson (Mexico) 6-4
170
Kyle Ross (Falconer) dec Brandon Ellers (Waverly) 3-1
170
Ryan Marszal (Unatego) dec Gino Brancati (Hudson Falls) 5-3
170
Ryan Marszal (Unatego) dec Brad Perry (Granville) 9-3
170
Ryan Marszal (Unatego) pin Christian Angelson (Mattituck) 5:43
170
Jacob Woolson (Mexico) dec Kyle Ross (Falconer) 7-3
170
Triston Engle (Dolgeville) dec Dakota White (North Rose-Wolcott) 10-9
170
Jacob Woolson (Mexico) dec Triston Engle (Dolgeville) 5-4
170
Burke Paddock (Warsaw) maj dec Jacob Woolson (Mexico) 9-0
170
Brandon Ellers (Waverly) dec Roshane Gray (Eagle Academy) 6-1
170
Gino Brancati (Hudson Falls) dec Brandon Ellers (Waverly) 5-2
182
Christian Dieterich (Greene) dec Daniel Smith (South Jefferson) 3-0
182
Ian Chedzoy (Watkins Glen) dec Mike Esposito (Petrides) 7-0
182
William Hilliard (Phoenix) dec Ian Chedzoy (Watkins Glen) 5-3
182
William Hilliard (Phoenix) dec Chris Kim (Edgemont) 4-1
182
Nick Gallo (Schalmont) dec William Hilliard (Phoenix) 8-1
182
Trey Duvall (Addison) maj dec Chris Pinckney (Port Byron) 8-0
182
William Hilliard (Phoenix) fft Chris Pinckney (Port Byron)
182
Daniel Smith (South Jefferson) pin Nick Gallo (Schalmont) 6:25 ot
182
Daniel Smith (South Jefferson) pin Matt Lashway (Northern Adirondack) 1:18
182
Daniel Smith (South Jefferson) pin Chris Kim (Edgemont) 4:30
182
Christian Dieterich (Greene) pin Zach Holowchak (Locust Valley) :44
182
Christian Dieterich (Greene) maj dec Marquis Buchanan (Dunkirk) 11-0
182
Christian Dieterich (Greene) pin Chris Pinckney (Port Byron) 1:26
182
Chris Pinckney (Port Byron) dec Kevin Morgans (Eldred-Fallsburg-Liberty) 6-0
182
William Hilliard (Phoenix) pin Derek Sisson (Penn Yan) 3:23
182
Chris Pinckney (Port Byron) dec William Hilliard (Phoenix) 10-5
182
Nick Gallo (Schalmont) pin Ian Chedzoy (Watkins Glen) :51
195
Logan LaFlamme (South Jefferson) pin Jeryd Graham (Midlakes) 1:16
195
Ward Hively (Addison) pin Logan LaFlamme (South Jefferson) :51
195
Trevor Spicer (Frewsburg) dec Andrew Barnhart (Whitney Point) 8-5
195
Tim Flower (Schalmont) pin Kai Sabada (Sidney) 4:45
195
Nathaniel Rose (Eagle Academy) dec Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) 9-4
195
Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Jeryd Graham (Midlakes) 10-3
195
Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Ward Hively (Addison) 6-3
195
Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Edien Hincapie (Mineola) 5-1
195
Nathaniel Rose (Eagle Academy) maj dec Logan LaFlamme (South Jefferson) 11-1
195
Andrew Barnhart (Whitney Point) pin Evan Shlom (Ardsley) 5:11
195
Logan LaFlamme (South Jefferson) maj dec Andrew Barnhart (Whitney Point) 13-5
195
Logan LaFlamme (South Jefferson) pin Aaron McEathon (Gouverneur) 1:03
195
Dustin MacKenzie (Onteora) pin Kai Sabada (Sidney) :58
220
Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec Christian Shepherd (Geneva) 4-1
220
Logan Kunkle (Ravena) pin Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) 4:17
220
Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec Robert Incorvaia (Cold Spring Harbor) 6-1
220
Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) pin Paul Herrea (Saranac) 2:29
220
Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec Miguel Perez (Eagle Academy) 6-1
220
Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) pin Rafal Rokosz (Southampton) 3:53
220
Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec Christian Shepherd (Geneva) 4-1
220
Ryan Wolcott (Waverly) dec Jake Benedict (Sandy Creek) 3-1
220
Ryan Wolcott (Waverly) pin Paul Herrea (Saranac) 1:57
220
Ryan Wolcott (Waverly) dec Tyler Hall (East Aurora) 3-0
220
Ryan Wolcott (Waverly) dec Miguel Perez (Eagle Academy) 6-0
220
Jake Benedict (Sandy Creek) dec Rafal Rokosz (Southampton) 10-8 ot
220
Jake Benedict (Sandy Creek) pin Brad Cunningham (Salamanca) :39
220
Jake Benedict (Sandy Creek) inj def Logan Kunkle (Ravena)
285
Jacob Morris (Canastota) pin Mason Wing (Gouverneur) :34
285
Kyle Fiske (Port Jeffesron) dec Jacob Morris (Canastota) 3-2
285
Tyler Havener (Oneida) pin Anthony DiNardo (Irvington) 3:54
285
Tyler Havener (Oneida) pin Erik Feitshans (Alden) 1:33
285
Tyler Havener (Oneida) pin Marcus Ramundo (Schalmont) 1:38
285
Kyle Fiske (Port Jeffesron) dec Austin Dean (Sidney) 2-1 2ot
285
Tyler Havener (Oneida) pin Kyle Fiske (Port Jeffesron) 1:38
285
Jacob Morris (Canastota) dec Elvin Gervacio (Brooklyn International) 2-1 2ot
285
Kyle Fiske (Port Jeffesron) dec Tyler Hallett (Candor) 2-1 2ot
285
NIck Scott (Cohoes) dec Tyler Hallett (Candor) 1-0
285
Tyler Hallett (Candor) dec Andrew Freidel (Onteora) 8-2
285
Conner Calkins (Alfred-Almond) dec Austin Dean (Sidney) 14-13
285
Austin Dean (Sidney) pin Erik Feitshans (Alden) 3:42
285
Austin Dean (Sidney) dec Kyle Fiske (Port Jeffesron) 7-4
285
Conner Calkins (Alfred-Almond) pin Tyler Havener (Oneida) 1:42
285
Tyler Havener (Oneida) pin Mason Wing (Gouverneur) 1:02
285
Conner Calkins (Alfred-Almond) pin Jacob Morris (Canastota) 1:36
285
Marcus Ramundo (Schalmont) dq Austin Dean (Sidney)