DANIEL SMITH

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2013-14

Senior, 182 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/05/13

182

Won

Beaver River

fft

Dual vs Beaver River

12/07/13

182

Lost

Greene

Christian Dieterich

dec

4-0

2nd

Andersen Tournament

12/07/13

182

Won

Whitesboro

James Field

pin

1:02

Andersen Tournament

12/07/13

182

Won

Windsor

Austin Orshal

tf

16-0; 5:28

Andersen Tournament

12/07/13

182

Won

Spencerport

Collin Pittman

dec

4-0

Andersen Tournament

12/14/13

182

Won

Fulton

Noah Gates

pin

3:33

DeMeco-Trainor Duals

12/14/13

182

Won

Perry

Jake Kramell

pin

1:12

DeMeco-Trainor Duals

12/14/13

182

Won

Gates-Chili

Niko Viron

pin

1:23

DeMeco-Trainor Duals

12/14/13

182

Won

Irondequoit

Terry Whaley

pin

1:23

DeMeco-Trainor Duals

12/27/13

182

Won

Ausable Valley

Richard Nichols

pin

1:44

Mountain Duals

12/27/13

182

Won

Hoosick Falls

Derek Bird

pin

:48

Mountain Duals

12/27/13

182

Won

Peru

Hunter Sartwell

pin

:54

Mountain Duals

12/27/13

182

Won

Dolgeville

Kasey Foster

maj dec

Mountain Duals

12/27/13

182

Won

Averill Park

fft

Mountain Duals

12/27/13

182

Won

Adirondack

Corbin Pritchard

pin

:41

Mountain Duals

12/27/13

182

Won

General Brown

fft

Mountain Duals

01/10/14

182

Lost

Greene

Christian Dieterich

dec

3-0

2nd

Eastern States Classic

01/10/14

182

Won

Colonie

Isaiah Cooks

pin

1:10

Eastern States Classic

01/10/14

182

Won

Shoreham Wading River

Dom Pirraglia

dec

4-0

Eastern States Classic

01/10/14

182

Won

Addison

Trey Duvall

dec

4-2

Eastern States Classic

01/10/14

182

Won

Schalmont

Nick Gallo

dec

2-1 ot

Eastern States Classic

01/15/14

182

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

01/25/14

182

Won

Liverpool

Nathaniel Knox

tf

3:30

Section III Dual Meet Championship

01/25/14

182

Won

Mexico

fft

Section III Dual Meet Championship

01/25/14

182

Won

General Brown

Riccardo Dawkins

dec

7-0

Section III Dual Meet Championship

01/30/14

182

Won

General Brown

fft

Dual vs General Brown

02/01/14

182

Won

Carthage

Caleb Null

pin

1:56

1st

Frontier League Tournament

02/01/14

182

Won

South Lewis

Nicholas Kraeger

pin

Frontier League Tournament

02/08/14

182

Won

Phoenix

William Hilliard

dec

6-3

1st

Section III Class B Tournament

02/08/14

182

Won

Mexico

Brandon Gracey

pin

:19

Section III Class B Tournament

02/08/14

182

Won

Central Valley

Zakk Zuranski

pin

1:26

Section III Class B Tournament

02/15/14

182

Won

Phoenix

William Hilliard

dec

4-3

1st

Section III Division II Championships

02/15/14

182

Won

Chittenango

Antonio Cutrie

pin

1:09

Section III Division II Championships

02/15/14

182

Won

South Lewis

Nicholas Kraeger

pin

1:35

Section III Division II Championships

02/15/14

182

Won

Dolgeville

Kasey Foster

pin

1:47

Section III Division II Championships

02/28/14

182

Won

Edgemont

Chris Kim

pin

4:30

NYSPHSAA Division II Championships

02/28/14

182

Won

Northern Adirondack

Matt Lashway

pin

1:18

NYSPHSAA Division II Championships

02/28/14

182

Won

Schalmont

Nick Gallo

pin

6:25 ot

NYSPHSAA Division II Championships

02/28/14

182

Lost

Greene

Christian Dieterich

dec

3-0

2nd

NYSPHSAA Division II Championships

2013-14 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
36
3
20
2
8
6
0
0
191
9

2012-13

Junior, 170 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/01/12

170

Lost

Greene

Joel Roselle

dec

1-0

2nd

Andersen Tournament

12/01/12

170

Won

Windsor

Austin Orshal

pin

3:08

Andersen Tournament

12/01/12

170

Won

Canton-Potsdam

Nathan Moose

pin

3:56

Andersen Tournament

12/01/12

170

Won

Baldwinsville

Gunnar Sutphen

tf

15-0

Andersen Tournament

12/01/12

170

Won

West Genesee

Brandon Anderson

dec

10-4

Andersen Tournament

12/04/12

170

Won

Copenhagen

fft

Dual vs Copenhagen

12/06/12

170

Won

Lowville

Michael Duffer

tf

2:26

Dual vs Lowville

12/14/12

170

Won

Dolgeville

Richard Lyon

pin

2:25

1st

Camden Classic

12/14/12

170

Won

Vernon-Verona-Sherrill

Eddie Bentley

pin

2:00

Camden Classic

12/14/12

170

Won

Dolgeville

Jimmy Doolittle

tf

3;44

Camden Classic

12/14/12

170

Won

Mexico

Jacob Woolson

dec

5-0

Camden Classic

12/22/12

170

Won

Baldwinsville

Gunnar Sutphen

maj dec

9-0

Baldwinsville Holiday Tournament

12/22/12

182

Won

Whitesboro

Travis Reid

pin

:36

Baldwinsville Holiday Tournament

12/22/12

170

Won

Hoosick Falls

fft

Baldwinsville Holiday Tournament

12/22/12

170

Won

West Genesee

Brandon Anderson

inj def

Baldwinsville Holiday Tournament

01/03/13

170

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

01/04/13

170

Won

Northern Adirondack

Leon Riley

pin

1:40

Central Square Duals

01/04/13

170

Won

Watertown

fft

Central Square Duals

01/04/13

170

Won

Herkimer

Dan Appley

maj dec

12-4

Central Square Duals

01/05/13

170

Won

Cortland

Nicholas Edmond

pin

:53

Central Square Duals

01/05/13

170

Won

Tioga

fft

Central Square Duals

01/05/13

170

Won

Central Square

Shane Hirsch

pin

:29

Central Square Duals

01/05/13

182

Won

Chenango Valley

fft

Central Square Duals

01/08/13

170

Won

APW/Pulaski

fft

Dual vs APW/Pulaski

01/10/13

170

Won

Sandy Creek

fft

Dual vs Sandy Creek

01/12/13

170

Won

Indian River

Sonny McPherson

dec

3-0

Spartan Duals

01/12/13

170

Won

Watertown

fft

Spartan Duals

01/12/13

170

Won

Victor

Raouf Balkhir

pin

3:42

Spartan Duals

01/12/13

170

Won

Mexico

Jacob Woolson

dec

2-1 ot

Spartan Duals

01/12/13

170

Won

Carthage

Caleb Null

pin

:52

Spartan Duals

01/15/13

170

Won

South Lewis

Nicholas Kraeger

pin

1:34

Dual vs South Lewis

01/17/13

170

Won

General Brown

Colton Erb

maj dec

12-1

Dual vs General Brown

01/19/13

170

Won

Cicero-North Syracuse

Jake Claflin

pin

1:19

Section III Dual Meet Championship

01/19/13

170

Won

Cazenovia

John Nannery

pin

Section III Dual Meet Championship

01/19/13

170

Won

Baldwinsville

Gunnar Sutphen

pin

:52

Section III Dual Meet Championship

01/19/13

170

Won

General Brown

Colton Erb

pin

1:36

Section III Dual Meet Championship

01/23/13

170

Won

Beaver River

fft

Dual vs Beaver River

01/26/13

170

Won

Sandy Creek

Jake Benedict

dec

6-0

1st

Frontier League Tournament

01/26/13

170

Won

APW/Pulaski

Marshall Simmonds

pin

1:44

Frontier League Tournament

01/26/13

170

Won

General Brown

Colton Erb

maj dec

9-0

Frontier League Tournament

02/02/13

170

Won

Mexico

Jacob Woolson

dec

3-0

1st

Class B Tournament

02/02/13

170

Won

Chittenango

Nick Harrington

pin

:38

Class B Tournament

02/02/13

170

Won

Phoenix

William Hilliard

maj dec

8-0

Class B Tournament

02/09/13

170

Won

Mexico

Jacob Woolson

dec

3-1

1st

Section III Division II Championships

02/09/13

170

Won

Port Byron

Chris Pinckney

pin

2:56

Section III Division II Championships

02/09/13

170

Won

Homer

Mark Dove

dec

4-2

Section III Division II Championships

02/22/13

170

Won

Mattituck

Tomasz Filipkowski

dec

1-0

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/13

170

Lost

Greene

Christian Dieterich

dec

3-1

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/13

170

Lost

Midlakes

Colin Fox

dec

8-3

NYSPHSAA Division II Championships

2012-13 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
46
3
18
3
14
10
1
0
236
9

2011-12

Sophomore, 160 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/03/11

160

Lost

Baldwinsville

Anthony Rafkis

dec

4-2

4th

Andersen Tournament

12/03/11

160

Won

Rush-Henrietta

Jemel Kiner

dec

5-2

Andersen Tournament

12/03/11

160

Won

Elmira

Mitch McGowan

pin

1:25

Andersen Tournament

12/03/11

160

Lost

Cicero-North Syracuse

Andrew Osborne

pin

1:57

Andersen Tournament

12/03/11

160

Won

Amsterdam

James Marquez

pin

4:36

Andersen Tournament

12/06/11

160

Won

Lowville

Jacob Thomas

pin

1:30

Dual vs Lowville

12/10/11

160

Won

Maine-Endwell

Trevor Corell

pin

:24

Chenango Valley Duals

12/10/11

160

Won

Newark Valley

Larry Kasmarcik

pin

3:13

Chenango Valley Duals

12/10/11

160

Won

Central Square

Randy Martin

pin

5:30

Chenango Valley Duals

12/10/11

160

Won

Chenango Valley

Joel Grychewicz

pin

3:58

Chenango Valley Duals

12/15/11

160

Won

Immaculate Heart Central

Aaron West

dec

7-4

Dual vs Immaculate Heart Central

12/28/11

160

Won

Mexico

John Goodnow

pin

:30

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/11

160

Lost

Oneida

Matt Fisher

dec

3-0

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/11

160

Won

Mexico

Tim Raner

pin

1:57

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/11

160

Lost

Cato-Meridian

Pat Falter

dec

5-1

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/11

160

Won

Chenango Valley

Joel Grychewicz

dec

3-0

Kenneth Haines Memorial Tournament

01/05/12

160

Won

APW/Pulaski

fft

Dual vs APW/Pulaski

01/07/12

160

Won

APW/Pulaski

fft

Central Square Duals

01/07/12

160

Won

Central Square

Jerrett Norton

maj dec

14-3

Central Square Duals

01/07/12

160

Won

Marathon

fft

Central Square Duals

01/07/12

160

Won

Immaculate Heart Central

Nick Gervera

pin

1:30

Central Square Duals

01/07/12

160

Won

Liverpool

Bryan Merril

maj dec

8-0

Central Square Duals

01/07/12

160

Won

Cortland

Jim Kendall

pin

1:03

Central Square Duals

01/07/12

160

Lost

Northern Adirondack

Justin Kellett

dec

3-0

Central Square Duals

01/07/12

160

Won

Watertown

Dylan Justice

pin

:42

Central Square Duals

01/10/12

160

Lost

Sandy Creek

Derek Pfluger

pin

3:54

Dual vs Sandy Creek

01/12/12

160

Won

South Lewis

George Trainor

pin

1:55

Dual vs South Lewis

01/14/12

160

Won

Indian River

Matt Simpson

dec

2-0

Spartan Duals

01/14/12

160

Won

Watertown

fft

Spartan Duals

01/14/12

160

Won

Mexico

Dominic Sesso

inj def

Spartan Duals

01/14/12

160

Won

Carthage

fft

Spartan Duals

01/17/12

160

Lost

General Brown

Tyler Silverthorn

dec

3-1

Dual vs General Brown

01/19/12

160

Lost

Beaver River

Cody Houppert

dec

3-2

Dual vs Beaver River

01/21/12

160

Won

Canastota

Matt Rose

pin

:25

Section III Dual Meet Championship

01/21/12

160

Won

Holland Patent

Taylor Short

pin

3:50

Section III Dual Meet Championship

01/21/12

160

Won

Fulton

Sam Rios

pin

2:57

Section III Dual Meet Championship

01/24/12

160

Won

Copenhagen

Jason Nastovski

pin

2:15

Dual vs Copenhagen

01/28/12

160

Lost

General Brown

Tyler Silverthorn

dec

3-2

2nd

Frontier League Tournament

01/28/12

160

Won

Sandy Creek

Jared Soule

pin

7:28 ot

Frontier League Tournament

02/04/12

160

Lost

Oneida

Matt Fisher

dec

6-2

2nd

Class B Tournament

02/04/12

160

Won

Mexico

Dominic Sesso

dec

1-0

Class B Tournament

02/04/12

160

Won

Homer

Mark Dove

dec

1-0

Class B Tournament

02/11/12

160

Lost

General Brown

Tyler Silverthorn

dec

1-0

4th

Section III Division II Championships

02/11/12

160

Won

Copenhagen

Jason Nastovski

maj dec

8-0

Section III Division II Championships

02/11/12

160

Won

Vernon-Verona-Sherrill

Nathan Walts

pin

4:19

Section III Division II Championships

02/11/12

160

Lost

Oneida

Matt Fisher

dec

4-2

Section III Division II Championships

02/11/12

160

Won

Homer

Mark Dove

pin

4:08

Section III Division II Championships

2011-12 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
35
12
20
0
9
5
1
0
186
42

2010-11

Freshman, 135 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/04/10

135

Won

Canandaigua

Blain Tiller

dec

3rd

Andersen Tournament

12/04/10

135

Won

Canandaigua

Blain Tiller

dec

Andersen Tournament

12/04/10

135

Won

Palmyra-Macedon

Max Lloyd

dec

4-2

Andersen Tournament

12/11/10

135

Won

Whitesboro

Landon Slawson

pin

1:09

Ed Wadas Dual Meet Tournament

12/11/10

135

Won

Central Square

Chris Bourassa

pin

1:34

Ed Wadas Dual Meet Tournament

12/11/10

135

Won

Rome Free Academy

Nicholas Argenzia

pin

1:18

Ed Wadas Dual Meet Tournament

12/11/10

135

Won

New Hartford

fft

Ed Wadas Dual Meet Tournament

12/11/10

135

Won

Watertown

Juan Ruiz Serrano

pin

1:10

Ed Wadas Dual Meet Tournament

12/21/10

135

Won

Immaculate Heart Central

Adam West

pin

1:03

Dual vs Immaculate Heart Central

12/28/10

135

Lost

Fulton

Adam Wallace

pin

3:28

Kenneth Haines Tournament

12/28/10

135

Won

Oswego

Jordan Pluff

pin

1:52

Kenneth Haines Tournament

12/28/10

135

Won

Guilderland

NIck Haluska

pin

4:06

Kenneth Haines Tournament

12/28/10

135

Won

CBA/Jamesville-Dewitt

Greg Bagiryan

fft

Kenneth Haines Tournament

12/28/10

135

Lost

Hannibal

Dan Wyman

pin

1:27

Kenneth Haines Tournament

01/04/11

135

Won

Sandy Creek

Zach Brown

pin

1:02

Dual vs Sandy Creek

01/05/11

140

Won

Altmar-Parish-Williamstown

Tyler Petrie

pin

4:51

Dual vs Altmar-Parish-Williamstown

01/08/11

140

Won

Wayne

Brian Morrison

dec

4-1

Buc Booster Duals

01/08/11

140

Won

Oswego

fft

Buc Booster Duals

01/08/11

135

Won

Hilton

Dan Oakden

pin

1:30

Buc Booster Duals

01/08/11

135

Lost

Indian River

Tyler Brown

maj dec

12-3

Buc Booster Duals

01/10/11

140

Won

South Lewis

Graham Bronson

pin

1:54

Dual vs South Lewis

01/13/11

135

Won

General Brown

Peter Will

dec

1-0

Dual vs General Brown

01/15/11

135

Won

Indian River

Jordan Berry

dec

6-5

Spartan Duals

01/15/11

140

Lost

Carthage

Colin Ryan

pin

4:58

Spartan Duals

01/15/11

135

Won

Watertown

fft

Spartan Duals

01/20/11

140

Won

Copenhagen

Wyatt Lyndaker

dec

1-0

Dual vs Copenhagen

01/22/11

135

Won

General Brown

Peter Will

dec

2-0

Section III Dual Meet Tournament

01/22/11

135

Lost

Phoenix

Ryan Coe

dec

7-2

Section III Dual Meet Tournament

01/22/11

140

Lost

Indian River

Cody Kiechle

maj dec

8-0

Section III Dual Meet Tournament

01/27/11

140

Won

Lowville

Jacob Curry

tf

16-0

Dual vs Lowville

01/29/11

135

Won

Lowville

Tyler Bray

pin

1:48

Frontier League Tournament

01/29/11

135

Lost

Sandy Creek

Matt Shirley

dec

7-0

Frontier League Tournament

01/29/11

135

Won

Beaver River

Cody Lyndaker

pin

2:08

Frontier League Tournament

01/29/11

135

Lost

General Brown

Jeremy Bombardier

dec

9-3

4th

Frontier League Tournament

02/05/11

135

Won

Marcellus

Andrew Eberle

maj dec

10-0

Class B Tournament

02/05/11

135

Lost

Phoenix

Ryan Coe

pin

3:57

Class B Tournament

02/05/11

135

Lost

Homer

Matt Norris

dec

3-1

Class B Tournament

2010-11 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
27
10
13
1
9
4
0
0
135
44

2009-10

8th Grader, 112 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/28/09

112

Lost

South Jefferson

Jon Crast

dec

5-3

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/09

112

Won

South Jefferson

Cody Jones

dec

3-2

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/09

112

Lost

Liverpool

Nate Hathaway

maj dec

11-0

Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/09

112

Lost

Cato-Meridian

Kyle Mapley

dec

6-3

Kenneth Haines Memorial Tournament

01/09/10

119

Won

Oswego

fft

Buc Booster Duals

02/06/10

112

Lost

Hannibal

Joe Griffin

pin

5:38

Section III Class B Tournament

2009-10 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
2
4
0
0
1
1
0
0
9
16

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
146
32
71
6
41
26
2
0
757
120