2011-12 SECTION IV DIVISION II CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1
Greene
152.5
2
Lansing
139.0
3
Norwich
112.0
4
Chenango Valley
107.0
5
BGAH
105.0
6
Windsor
104.5
7
Tioga
98.0
8
Unatego
95.5
9
Waverly
80.5
10
Walton
79.0
11
Sidney
77.0
12
Owego Free Academy
73.0
13
Oxford
68.0
14
Whitney Point
64.0
15
Marathon
58.0
16
Susquehanna Valley
51.5
17
Watkins Glen
51.0
18
Deposit-Hancock
45.0
19
Dryden
40.0
20
Harpursville
39.0
21
Delhi
36.5
22
Candor
33.0
23
Oneonta
30.0
24
Unadilla Valley
26.5
25
Spencer-Van Etten
22.0
26
Moravia
18.0
27
Odessa-Montour
15.0
28
Groton
12.5
29
Southern Cayuga
8.0
30
Thomas A Edison
6.0
31
Trumansburg
4.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Joe Nelson (Oxford) dec Dylan Wood (Walton) 6-2
106 Lucas Malmberg (Marathon) maj dec Sean Ballard (Whitney Point) 12-0
113 William Koll (Lansing) maj dec Nate Hayes (Windsor) 8-0
120 Scott Stafford (Sidney) dec Austin Ryan (Unatego) 8-2
126 Tristan Rifanburg (Norwich) dec Corey Dake (Lansing) 5-2
132 Connor Lapresi (Lansing) dec Jessy Williams (Windsor) 7-1
138 Adam Greene (Chenango Valley) dec Kevin Thayer (Unatego) 13-8
145 Kyle Halliday (Chenango Valley) dec Codie Nichols (Unatego) 7-2
152 Dan Dickman (Greene) dec Jordan Torbitt (Whitney Point) 4-1
160 Mike Beckwith (Greene) maj dec Nicholas Jump (Sidney) 12-0
170 Ryan Wolcott (Waverly) inj def Adam Hughey (Watkins Glen)
182 Keegan Cerwinski (Greene) pin Mike Beers (Walton) 5:43
195 Ryan Todd (Lansing) pin Mark Viviano (BGAH) 1:02
220 Kyle Stanton (Greene) dec Nick Talcott (Tioga) 3-2
285 James Merritt (Owego Free Academy) pin Kraig Parker (Dryden) 1:39

SEMI-FINALS

099 Joe Nelson (Oxford) pin Austin Carr (BGAH) :49
  Dylan Wood (Walton) dec Madison Hoover (Harpursville) 2-0
106 Sean Ballard (Whitney Point) pin Billy Liberati (Chenango Valley) 5:03
  Lucas Malmberg (Marathon) dec Brendan Wheeler (Greene) 7-0
113 Nate Hayes (Windsor) pin Kaleb Stone (Tioga) 5:08
  William Koll (Lansing) pin Stephen McKee (Deposit-Hancock) 1:14
120 Austin Ryan (Unatego) dec Ian Lupole (Susquehanna Valley) 10-8
  Scott Stafford (Sidney) pin Anthony Colon (Chenango Valley) :31
126 Corey Dake (Lansing) pin Dustin Greene (Chenango Valley) 5:17
  Tristan Rifanburg (Norwich) dec Austyn Bostwick (Waverly) 10-6
132 Connor Lapresi (Lansing) dec Frank Garcia (Norwich) 3-0
  Jessy Williams (Windsor) dec Justin Cirigliano (BGAH) 5-0
138 Kevin Thayer (Unatego) dec Trevor Nocchi (Waverly) 5-1
  Adam Greene (Chenango Valley) dec Jesse Griswold (BGAH) 7-1
145 Kyle Halliday (Chenango Valley) dec Corey Burnett (BGAH) 7-4
  Codie Nichols (Unatego) dec Ryan Marszal (Unatego) 5-3
152 Dan Dickman (Greene) dec Leland Slawson (Unatego) 4-2
  Jordan Torbitt (Whitney Point) pin Tanner Cummings (Norwich) 5:14
160 Mike Beckwith (Greene) pin Dylan Gutierrez (Waverly) 4:21
  Nicholas Jump (Sidney) pin Anthony Vittelo (Norwich) 2:24
170 Ryan Wolcott (Waverly) dec Tyler Spires (Tioga) 5-2
  Adam Hughey (Watkins Glen) dec Joel Roselle (Greene) 7-3 ot
182 Keegan Cerwinski (Greene) pin Luke Zakrajsek (Windsor) 7-2
  Mike Beers (Walton) maj dec Cody Bradbury (Norwich) 13-5
195 Ryan Todd (Lansing) dec Jesse Angevine (Windsor) 4-2
  Mark Viviano (BGAH) dec Kegan Levesque (Norwich) 5-2
220 Kyle Stanton (Greene) maj dec Dillon Hurlbert (Marathon) 14-0
  Nick Talcott (Tioga) dec Matt Abbott (Windsor) 10-8
285 James Merritt (Owego Free Academy) pin Steve Kerrigan (Susquehanna Valley) :59
  Kraig Parker (Dryden) pin Austin Dean (Sidney) 3:05

CONSOLATION FINALS

099 Madison Hoover (Harpursville) pin Austin Carr (BGAH)
106 Brendan Wheeler (Greene) dec Greg Lee (Lansing) 9-3
113 Stephen McKee (Deposit-Hancock) dec Kaleb Stone (Tioga) 3-0
120 Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Anthony Colon (Chenango Valley) :59
126 Dustin Greene (Chenango Valley) dec Austyn Bostwick (Waverly) 2-1
132 Frank Garcia (Norwich) dec Justin Cirigliano (BGAH) 5-0
138 Trevor Nocchi (Waverly) dec Jesse Griswold (BGAH) 3-2
145 Ryan Marszal (Unatego) dec Corey Burnett (BGAH) 3-0 ot
152 Nik Hansen (Oxford) dec Leland Slawson (Unatego) 5-3
160 Anthony Vittelo (Norwich) pin Dylan Gutierrez (Waverly) 4:59
170 Joel Roselle (Greene) dec Tyler Spires (Tioga) 3-0
182 Cody Bradbury (Norwich) dec Luke Zakrajsek (Windsor) 3-2
195 Kegan Levesque (Norwich) dec Jesse Angevine (Windsor) 3-1
220 Dillon Hurlbert (Marathon) dec Matt Abbott (Windsor) 5-1
285 Steve Kerrigan (Susquehanna Valley) dec Tyler Hallett (Candor) 1-0

FIFTH PLACE FINALS

099 Joseph Rorick (Odessa-Montour) dec Jackson Bell (Owego Free Academy) 6-0
106 Billy Liberati (Chenango Valley) inj def Logan Robinson (Walton)
113 Brett Hubbard (BGAH) dec Devin Horton (Owego Free Academy) 8-4
120 Casey Tiffany (Spencer-Van Etten) pin Dan Hosking (Tioga) 3:51
126 Jesse Manual (Tioga) dec Nate Bell (Owego Free Academy) 6-4
132 Dustin Badger (Unadilla Valley) inj def Lucas DeJoy (Unatego)
138 Trevor Parrish (Greene) dec Johnathan Wasson (Watkins Glen) 7-2
145 Nicholas Cocola (Watkins Glen) dec Jeremy Andrews (Dryden) 9-2
152 Freedom Boda (Candor) inj def Tanner Cummings (Norwich)
160 Joshua Lord (Owego Free Academy) dec Nick Matthews (Whitney Point) 5-0
170 Cody Lafever (Delhi) dec Fred Thomas (Oneonta) 7-0
182 Brendon VanEtten (Harpursville) pin Caleb Cutting (Oxford) 2:38
195 Brian Ingram (Delhi) pin Eddie Castillo (Walton) 4:11
220 Dakota White (Lansing) pin Pat Stoyell (Moravia) 2:24
285 Austin Dean (Sidney) pin Zach Kelsey (Tioga) 1:44

QUARTER-FINALS

099 Joe Nelson (Oxford) pin Dean Raymond (Deposit-Hancock) 3:54
  Austin Carr (BGAH) dec Kalvin Abrams (Unadilla Valley) 6-4
  Madison Hoover (Harpursville) maj dec Jackson Bell (Owego Free Academy) 9-0
  Dylan Wood (Walton) tf Ryan Kwiatkowski (Owego Free Academy) 15-0
106 Sean Ballard (Whitney Point) pin Colby Hall (Deposit-Hancock) 1:34
  Billy Liberati (Chenango Valley) dec Logan Robinson (Walton) 3-2
  Brendan Wheeler (Greene) dec Greg Lee (Lansing) 2-0
  Lucas Malmberg (Marathon) pin Jacob Andrews (Harpursville) 4:24
113 William Koll (Lansing) pin Chris Surace (Susquehanna Valley) 3:04
  Stephen McKee (Deposit-Hancock) dec Ryan Castle (Greene) 4-0
  Kaleb Stone (Tioga) dec Bill Bacon (Odessa-Montour) 6-0
  Nate Hayes (Windsor) pin Devin Horton (Owego Free Academy) 5:28
120 Austin Ryan (Unatego) pin Darren Ostrander (Groton) 2:43
  Ian Lupole (Susquehanna Valley) pin Dan Hosking (Tioga) :51
  Anthony Colon (Chenango Valley) dec Casey Tiffany (Spencer-Van Etten) 5-2
  Scott Stafford (Sidney) pin Jason Lobdell (Deposit-Hancock) 1:22
126 Tristan Rifanburg (Norwich) pin David-Michael Robinson (Harpursville) 1:23
  Austyn Bostwick (Waverly) dec Jesse Manual (Tioga) 7-4
  Dustin Greene (Chenango Valley) dec Tyler Hall (Marathon) 3-1 ot
  Corey Dake (Lansing) pin Nate Bell (Owego Free Academy) 1:56
132 Connor Lapresi (Lansing) pin Lucas DeJoy (Unatego) 3:38
  Frank Garcia (Norwich) pin Dustin Cummings (Watkins Glen) 2:20
  Justin Cirigliano (BGAH) pin Dustin Badger (Unadilla Valley) 5:15
  Jessy Williams (Windsor) pin Austin Scheer (Oneonta) 3:25
138 Adam Greene (Chenango Valley) pin Joe Judge (Spencer-Van Etten) 1:45
  Jesse Griswold (BGAH) dec David Wheat (Southern Cayuga) 3-0
  Kevin Thayer (Unatego) dec Trevor Parrish (Greene) 4-0
145 Kyle Halliday (Chenango Valley) pin Kyle Constable (Walton) 1:08
  Corey Burnett (BGAH) pin Jerid Rimbey (Spencer-Van Etten) 1:48
  Ryan Marszal (Unatego) dec Jamie Griswold (BGAH) 5-1
  Codie Nichols (Unatego) tf Matt Kitstner (Windsor) 15-0, 4:54
152 Dan Dickman (Greene) maj dec Nik Hansen (Oxford) 10-2
  Leland Slawson (Unatego) dec Brandon Ellers (Waverly) 3-1
  Jordan Torbitt (Whitney Point) pin Freedom Boda (Candor) 5:20
  Tanner Cummings (Norwich) tf Jimmy Copeland (Walton) 23-6, 3:46
160 Nicholas Jump (Sidney) pin Mike Neuman (Delhi) 3:39
  Anthony Vittelo (Norwich) pin Nick Matthews (Whitney Point) 5:46
  Dylan Gutierrez (Waverly) dec Christian Richter (Tioga) 6-5
  Mike Beckwith (Greene) maj dec Joel Grychewicz (Chenango Valley) 14-0
170 Ryan Wolcott (Waverly) pin Dillon Mosher (Chenango Valley) 3:53
  Tyler Spires (Tioga) pin Cody Lafever (Delhi) 3:26
  Joel Roselle (Greene) pin Joe Jackson (Oxford) 3:15
  Adam Hughey (Watkins Glen) maj dec Fred Thomas (Oneonta) 14-0
182 Mike Beers (Walton) pin Brett Baker (Deposit-Hancock) :24
  Cody Bradbury (Norwich) pin Caleb Cutting (Oxford) 1:19
  Luke Zakrajsek (Windsor) dec Brendon VanEtten (Harpursville) 7-2
  Keegan Cerwinski (Greene) pin Brad Jump (Tioga) 1:12
195 Ryan Todd (Lansing) pin Seth Gordon (Windsor) :53
  Jesse Angevine (Windsor) dec Brian Ingram (Delhi) 9-5
  Mark Viviano (BGAH) pin Chris Todd (Moravia) 3:58
  Kegan Levesque (Norwich) pin Eddie Castillo (Walton) :30
220 Nick Talcott (Tioga) pin Brandon Backus (Whitney Point) 1:05
  Matt Abbott (Windsor) pin Dakota White (Lansing) 2:26
  Dillon Hurlbert (Marathon) pin Tristan Roche (Susquehanna Valley) 3:03
  Kyle Stanton (Greene) pin Pat Stoyell (Moravia) :57
285 James Merritt (Owego Free Academy) pin Tyler Hallett (Candor) 1:27
  Steve Kerrigan (Susquehanna Valley) pin Andrew Gillette (Marathon) 5:54
  Austin Dean (Sidney) pin Zach Kelsey (Tioga) 3:21
  Kraig Parker (Dryden) pin Billy Holden (BGAH) 2:54