2007-08 NORTHERN ADIRONDACK INVITATIONAL

TEAM SCORES

1
Indian River
218.0
2
Northern Adirondack
208.0
3
Gouverneur
204.0
4
Massena
172.5
5
Sandy Creek
165.5
6
Lasalle
155.0
7
Canton-Potsdam
151.0
8
Clifton Fine
66.0
9
Ausable Valley
54.0
10
Malone
43.0
11
Pulaski
39.0
12
Hadley-Luzerne
36.0
 
Most Outstanding Wrestler
DJ PFLUGER (Sandy Creek) 103

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

096 Garrick Cook (Indian River) pin Justin Kellett (Northern Adirondack) 1:37
103 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Matt Gray (Indian River) 5:48
112 Aaron Brown (Canton-Potsdam) dec Jon Clemente (Lasalle) 9-7
119 Mitch Frechette (Pulaski) dec Kevin Beaudoin (Massena) 10-7
125 Shawn Brown (Canton-Potsdam) maj dec James Filion (Northern Adirondack) 13-2
130 Kris Shirley (Sandy Creek) maj dec Andrew Manor (Northern Adirondack) 9-0
135 Duane Roberts (Gouverneur) dec Scott Luberto (Sandy Creek) 3-1
140 Mike Perry (Massena) maj dec Dan Brickner (Lasalle) 12-3
145 Zach Clemente (Lasalle) inj def Phillip Barreiro (Massena)
152 Thomas Barreiro (Massena) dec Ramsey Locke (Canton-Potsdam) 7-0
160 Dale Cronk (Gouverneur) pin Jeremy Adams (Indian River) 3:04
171 Seth Dezan (Northern Adirondack) dec John Eibert (Clifton Fine) 3-2
189 Jonathan Ashley (Massena) dec Sean Daley (Northern Adirondack) 7-0
215 Josh Watson (Indian River) pin Carl Devito (Gouverneur) 1:44
285 Dustin Frederick (Ausable Valley) dec Ken Altarac (Lasalle) 4-2

CONSOLATION FINALS

096 Joe Plante (Hadley-Luzerne) pin Hans Kuno (Canton-Potsdam) 1:36
103 Connor Sutton (Lasalle) maj dec Ryan LeRoux (Clifton Fine) 9-0
112 Matt Shirley (Sandy Creek) pin Kevin Otis (Northern Adirondack) 1:43
119 Cecil Hayes (Hadley-Luzerne) dec Cody Kiechle (Indian River) 8-7
125 Peyton Amato (Indian River) pin Jared Soule (Sandy Creek) 1:25
130 Jesse McEathon (Gouverneur) pin Darin Delosh (Massena) 1:58
135 Nick Butler (Canton-Potsdam) maj dec Dan Tower (Malone) 13-1
140 Zach Cummings (Gouverneur) pin Justin Manchester (Sandy Creek) 2:34
145 James Charland (Northern Adirondack) fft Dustin Shawcross (Indian River)
152 Cory Storie (Gouverneur) maj dec Jacob Clark (Pulaski) 8-0
160 Justin Jones (Clifton Fine) pin Drew Digeser (Lasalle) 2:43
171 George Devita (Indian River) pin John Duckett (Ausable Valley) 2:43
189 Tim Fairbanks (Gouverneur) pin Jesse Miller (Canton-Potsdam) :46
215 Mike Riley (Northern Adirondack) dec John Dobbins (Massena) 2-0
285 Logan McNitt (Sandy Creek) pin Ben Hoffman (Gouverneur) 1:27