2010-11 CAZENOVIA INVITATIONAL

TEAM SCORES

1
Sandy Creek
178.0
2
Vestal
152.0
3
Baldwinsville
151.0
4
Cicero-North Syracuse
143.0
5
General Brown
139.5
6
Oxford
108.5
7
West Genesee
78.5
8
Port Byron
78.0
9
Cazenovia
70.0
 
Homer
70.0
11
Fayetteville-Manlius
67.5
12
Immaculate Heart Central
60.0
13
Onondaga
58.0
14
Fabius-Pompey
50.5
15
South Lewis
25.0
16
Institute of Technology
8.0
 
Most Outstanding Wrestler
IAN COOLICAN (West Genesee) 119
NATHAN SILVERTHORN (General Brown) 152

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

096 Kevin Paul (Baldwinsville) maj dec Joe Nelson (Oxford) 10-0
103 Daniel Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) dec Tim Sposato (Baldwinsville) 9-2
112 Jake Benedict (Sandy Creek) pin Nick Petroff (Cazenovia) 1:22
119 Ian Coolican (West Genesee) dec Joey Shaheen (Baldwinsville) 7-1
125 Caleb Green (Port Byron) dec Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) 1-0
130 Nathan Smart (Onondaga) inj def Ryan Cook (Cazenovia)
135 Matt Shirley (Sandy Creek) dec Devin Depew (Oxford) 7-0
140 Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Mitch Janes (Port Byron) 3:44
145 Nathan Silverthorn (General Brown) tf Ryan Kiggins (Fayetteville-Manlius) 4:53
152 Tyler Silverthorn (General Brown) dec James Segars (Cicero-North Syracuse) 1-0
160 Jared Soule (Sandy Creek) tf Harith Mazzuri (Vestal) 3:52
171 James Benjamin (Vestal) maj dec Ben Young (Fabius-Pompey) 11-1
189 Matt Tiss (Onondaga) maj dec Patrick Nasoni (Baldwinsville) 13-3
215 Anthony Osman (Vestal) dec Mark Allen (General Brown) 2-1
285 Clayton D'Onofrio (Cicero-North Syracuse) pin Juwin Jumpp (Vestal) 1:16

SEMI-FINALS

096 Joe Nelson (Oxford) dec Billy Heselden (Fabius-Pompey) 9-2
  Kevin Paul (Baldwinsville) dec Drew Dyer (Cicero-North Syracuse) 7-0
103 Daniel Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) maj dec Matt DeWitt (Homer) 14-1
  Tim Sposato (Baldwinsville) pin Austin Crandall (Oxford) 1:13
112 Jake Benedict (Sandy Creek) dec Jeremiah Winter (Oxford) 5-4
  Nick Petroff (Cazenovia) dec Patrick Quinlan (Fayetteville-Manlius) 11-6
119 Ian Coolican (West Genesee) maj dec Owen Jarrold (Vestal) 9-0
  Joey Shaheen (Baldwinsville) dec Cormac Green (Port Byron) 5-3
125 Caleb Green (Port Byron) maj dec Connor Grome (West Genesee) 10-2
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) pin Robert Mastronardi (Vestal) 2:27
130 Ryan Cook (Cazenovia) maj dec Jon Fetterolf (West Genesee) 12-3
  Nathan Smart (Onondaga) pin Peter Will (General Brown) 3:03
135 Matt Shirley (Sandy Creek) tf Matt Dunham (Cicero-North Syracuse) 4:07
  Devin Depew (Oxford) dec Thomas Quinlan (Fayetteville-Manlius) 3-2
140 Mitch Janes (Port Byron) maj dec Alex Francik (Vestal) 9-1
  Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Teddy Kugler (Cazenovia) 5:09
145 Nathan Silverthorn (General Brown) tf Antonio Peck (Baldwinsville) 5:14
  Ryan Kiggins (Fayetteville-Manlius) pin Eric Metzger (Homer) 5:27
152 Tyler Silverthorn (General Brown) dec Stefan Goins (Sandy Creek) 8-6
  James Segars (Cicero-North Syracuse) dec Aaron West (Immaculate Heart Central) 8-5
160 Jared Soule (Sandy Creek) tf Andrew Osborne (Cicero-North Syracuse) 3:50
  Harith Mazzuri (Vestal) inj def William Koelmel (Immaculate Heart Central)
171 Ben Young (Fabius-Pompey) pin Joe Nasoni (Baldwinsville) 1:04
  James Benjamin (Vestal) pin Jacob Halsey (Sandy Creek) 2:44
189 Matt Tiss (Onondaga) pin Ariel Anoceto (Cicero-North Syracuse) 3:04
  Patrick Nasoni (Baldwinsville) pin Matt Flynn (Vestal) 5:07
215 Mark Allen (General Brown) pin Raymond Bullock (Institute of Technology) 1:06
  Anthony Osman (Vestal) dec Matt Mastro (Cicero-North Syracuse) 4-3
285 Clayton D'Onofrio (Cicero-North Syracuse) pin Ian Miller (Sandy Creek) 3:17
  Juwin Jumpp (Vestal) dec Sam Wells (Fayetteville-Manlius) 2-1

CONSOLATION FINALS

096 Ryan Snow (General Brown) maj dec Billy Heselden (Fabius-Pompey) 11-2
103 Daniel Patterson (General Brown) dec Matt DeWitt (Homer) 7-0
112 Jeremiah Winter (Oxford) pin Damien Dennee (South Lewis) :52
119 Cormac Green (Port Byron) maj dec Owen Jarrold (Vestal) 15-5
125 Connor Grome (West Genesee) dec Zach Pfluger (Sandy Creek) 5-0
135 Thomas Quinlan (Fayetteville-Manlius) fft Jeremy Bombardier (General Brown)
145 Antonio Peck (Baldwinsville) dec Kiel Dyer (Cicero-North Syracuse) 7-3
152 Aaron West (Immaculate Heart Central) dec Clayton Audette (Oxford) 5-3
171 Jacob Halsey (Sandy Creek) pin Joe Nasoni (Baldwinsville) 4:22
189 Matt Flynn (Vestal) pin Ariel Anoceto (Cicero-North Syracuse) 1:43
215 Matt Mastro (Cicero-North Syracuse) pin Marcus Walker (West Genesee) 2:00
285 Ian Miller (Sandy Creek) dec Sam Wells (Fayetteville-Manlius) 10-4

FIFTH PLACE FINALS

096 Drew Dyer (Cicero-North Syracuse) pin Hunter Beck (Vestal) 1:43
103 Austin Crandall (Oxford) fft Chris Biviano (Cazenovia)
112 Patrick Quinlan (Fayetteville-Manlius) fft Nick Fetterolf (West Genesee)
119 Cameron Cole (General Brown) fft Garret Kubinski (South Lewis)
125 Robert Mastronardi (Vestal) fft Nik Hansen (Oxford)
130 Jacob Norton (Baldwinsville) dec Jacob Murdock (Cicero-North Syracuse)
135 Matt Dunham (Cicero-North Syracuse) dec Matt Norris (Homer) 2-1
140 Nick Petrie (Homer) inj def Teddy Kugler (Cazenovia)
145 Eric Metzger (Homer) pin Dustin Wright-Schwanke (West Genesee) 2:09
152 Stefan Goins (Sandy Creek) dec Dan Cossitt (Cazenovia) 4-1
171 Cameron Ashley (Homer) pin Jaden Grill (Immaculate Heart Central) 4:53
189 Nick Griffin (Port Byron) pin Anthony Ashley (Fabius-Pompey) 4:30
215 Ed Scheppard (Sandy Creek) pin Raymond Bullock (Institute of Technology) 2:41
285 Pat Murname (Port Byron) pin Joe Clancy (West Genesee) 2:32

QUARTER-FINALS

096 Joe Nelson (Oxford) dec Ryan Snow (General Brown) 7-0
  Kevin Paul (Baldwinsville) pin Hunter Beck (Vestal) 1:52
  Drew Dyer (Cicero-North Syracuse) pin Katherine Sumner (Port Byron) 2:45
103 Austin Crandall (Oxford) pin Chris Biviano (Cazenovia) 1:33
  Tim Sposato (Baldwinsville) pin Eric Mohr (Fayetteville-Manlius) 2:33
  Matt DeWitt (Homer) pin Daniel Patterson (General Brown) 3:50
  Daniel Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) pin Justin Bonney (Sandy Creek) 1:22
112 Jake Benedict (Sandy Creek) dec Damien Dennee (South Lewis) 6-1
  Jeremiah Winter (Oxford) pin Chad McArdell (Baldwinsville) 1:31
  Patrick Quinlan (Fayetteville-Manlius) tf Nick Fetterolf (West Genesee) 5:37
  Nick Petroff (Cazenovia) pin Tanner Allen (Fabius-Pompey) 1:25
119 Ian Coolican (West Genesee) pin Eric Petrie (Homer) 5:40
  Owen Jarrold (Vestal) dec Garret Kubinski (South Lewis) 8-2
  Cormac Green (Port Byron) pin Matt Marra (Immaculate Heart Central) 1:07
  Joey Shaheen (Baldwinsville) pin Cameron Cole (General Brown) 2:20
125 Caleb Green (Port Byron) pin Fidel Torres (Cicero-North Syracuse) 1:24
  Connor Grome (West Genesee) maj dec Zach Pfluger (Sandy Creek) 10-0
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) dec Nik Hansen (Oxford) 4-2
  Robert Mastronardi (Vestal) maj dec Connor Ross (Baldwinsville) 12-4
130 Nathan Smart (Onondaga) tf Jacob Norton (Baldwinsville) 3:40
  Peter Will (General Brown) dec Matt Dewitt (Port Byron) 4-2
  Jon Fetterolf (West Genesee) tf Zach Brown (Sandy Creek) 5:00
  Ryan Cook (Cazenovia) pin Adam West (Immaculate Heart Central) 1:19
135 Matt Shirley (Sandy Creek) tf Matt Norris (Homer) 3:04
  Matt Dunham (Cicero-North Syracuse) dec Richard Martinez (Port Byron) 6-2
  Thomas Quinlan (Fayetteville-Manlius) dec Jeremy Bombardier (General Brown) 6-2
  Devin Depew (Oxford) dec Ryan McArdell (Baldwinsville) 8-2
140 Alex Francik (Vestal) pin Tom Barry (Onondaga) 1:09
  Mitch Janes (Port Byron) maj dec Anthony Rafkis (Baldwinsville) 9-1
  Teddy Kugler (Cazenovia) dec Nick Petrie (Homer) 7-3
  Derek Pfluger (Sandy Creek) pin Jody Smith (Oxford) 5:03
145 Antonio Peck (Baldwinsville) dec George Trainor (South Lewis) 7-3
  Nathan Silverthorn (General Brown) pin Kiel Dyer (Cicero-North Syracuse) 3:15
  Eric Metzger (Homer) pin Jamci Vale (Institute of Technology) 3:44
  Ryan Kiggins (Fayetteville-Manlius) pin Dustin Wright-Schwanke (West Genesee) 3:10
152 Aaron West (Immaculate Heart Central) pin James Eustice (Baldwinsville) 1:53
  James Segars (Cicero-North Syracuse) dec Clayton Audette (Oxford) 3-1
  Stefan Goins (Sandy Creek) dec Mark Dove (Homer) 8-1
  Tyler Silverthorn (General Brown) tf Dan Cossitt (Cazenovia) 5:50
160 Jared Soule (Sandy Creek) pin Joe Jackson (Oxford) :58
  Andrew Osborne (Cicero-North Syracuse) dec Colton Erb (General Brown) 10-9
  Harith Mazzuri (Vestal) pin Dakota O'Gorman (Homer) 4:35
  William Koelmel (Immaculate Heart Central) pin Guthrie Cordone (Fabius-Pompey) 3:13
171 Ben Young (Fabius-Pompey) maj dec Cameron Ashley (Homer) 12-2
  Joe Nasoni (Baldwinsville) pin Austin Moyer (General Brown) 3:25
  James Benjamin (Vestal) pin Jaden Grill (Immaculate Heart Central) 2:43
  Jacob Halsey (Sandy Creek) pin Jordan Kalil (Fayetteville-Manlius) 1:11
189 Matt Tiss (Onondaga) dec Dan Luberto (Sandy Creek) 9-2
  Ariel Anoceto (Cicero-North Syracuse) pin Anthony Ashley (Fabius-Pompey) 4:38
  Patrick Nasoni (Baldwinsville) maj dec Nick Griffin (Port Byron) 15-2
  Matt Flynn (Vestal) pin Sean Fronce (West Genesee) 5:11
215 Matt Mastro (Cicero-North Syracuse) pin Marcus Walker (West Genesee) 3:57
  Anthony Osman (Vestal) pin Justin Doolen (South Lewis) 2:20
  Raymond Bullock (Institute of Technology) dec David Kiernan (Homer) 5-4
  Mark Allen (General Brown) pin Ed Scheppard (Sandy Creek) :30
285 Ian Miller (Sandy Creek) pin Pat Murname (Port Byron) 1:26
  Juwin Jumpp (Vestal) pin Ryan Flansburg (South Lewis) 1:00
  Sam Wells (Fayetteville-Manlius) dec Joe Clancy (West Genesee) 5-0