2017-18 SECTION 2 CLASS A TOURNAMENT
February 3, 2018 @ Saratoga Springs

TEAM SCORES

1
Columbia
212.5
2
Shenendehowa
205.0
3
Saratoga Springs
180.5
4
Niskayuna
174.5
5
Shaker
124.5
6
Colonie
120.5
7
Guilderland
104.5
8
Bethlehem
70.5
9
Schenectady
46.0
10
Albany
38.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Jashon Holmes (Shaker) 3:32
106 Austin Sill (Shaker) dec Michael Santore (Shaker) 5-3
113 Jordan Sartin (Saratoga Springs) maj dec Jack Schiavo (Niskayuna) 8-0
120 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Ben Catrambone (Niskayuna) 5-1
126 Michael Gonyea (Columbia) pin Anthony Canova (Bethlehem) 2:43
132 Michael Altomer (Columbia) dec Billal Zamani (Schenectady ) 7-6
138 Thomas Minahan (Niskayuna) maj dec Darius Sheldon (Columbia) 11-3
145 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Peter Meshkov (Niskayuna) 4:46
152 Jacob Edwards (Columbia) dec Frank Spadafora (Saratoga Springs) 6-3
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Sam Bergin (Columbia) 3:10
170 Spencer Clements (Shaker) dec Tyler Grupe (Guilderland) 2-0
182 Pierce Hurd (Columbia) pin Nicholas Joslin (Albany) 2:41
195 Parker Brooks (Shenendehowa) dec Reggie Melvin (Niskayuna) 5-0
220 Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Creedence Cameron (Albany) 5:54
285 Doug Cooper (Saratoga Springs) dec Robert Cleghorn (Columbia) 1-0

SEMI-FINALS

099 Jashon Holmes (Shaker) dec Brody Johnson (Niskayuna) 8-1
  Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Antonio Encarnacion (Saratoga Springs) 1:46
106 Michael Santore (Shaker) pin Griffin Biviano (Saratoga Springs) 4:51
  Austin Sill (Shaker) pin Luke Zink (Niskayuna) 4:12
113 Jack Schiavo (Niskayuna) pin Zeph Watkins (Saratoga Springs) 4:51
  Jordan Sartin (Saratoga Springs) pin Pau'lie Diegel (Schenectady ) 3:08
120 Ben Catrambone (Niskayuna) dec Mike Dimonda (Shenendehowa) 8-2
  Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Aiden Scott (Columbia) 4-3
126 Michael Gonyea (Columbia) pin Ryan Brothers (Colonie) 1:18
  Anthony Canova (Bethlehem) tf Seamus Leavey (Shenendehowa) 16-0 3:12
132 Michael Altomer (Columbia) pin Colden Dorfman (Guilderland) 1:22
  Billal Zamani (Schenectady ) dec Cody Deuel (Shenendehowa) 3-1
138 Thomas Minahan (Niskayuna) pin Yotham Sage (Saratoga Springs) :52
  Darius Sheldon (Columbia) dec Nick Servidone (Colonie) 2-0
145 Peter Meshkov (Niskayuna) dec Patrick Baumgras (Bethlehem) 4-0
  Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin TJ Scaccia (Columbia) :49
152 Frank Spadafora (Saratoga Springs) dec James Murphy (Niskayuna) 3-1
  Jacob Edwards (Columbia) pin Matt Timpanaro (Shenendehowa) 3:43
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 1:21
  Sam Bergin (Columbia) dec Jake McGrail (Shenendehowa) 6-4 SV-1
170 Spencer Clements (Shaker) dec Devin Crowe (Saratoga Springs) 7-0
  Tyler Grupe (Guilderland) dec Liam Mooney (Colonie) 5-1
182 Nicholas Joslin (Albany) dec Cameran Durant (Guilderland) 3-1
  Pierce Hurd (Columbia) maj dec Josh Bennett (Shaker) 10-2
195 Parker Brooks (Shenendehowa) pin Ryan Duryea (Columbia) 1:47
  Reggie Melvin (Niskayuna) pin Marcus Barker (Colonie) 1:52
220 Creedence Cameron (Albany) pin Tyler Vido (Colonie) :37
  Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Izsiah Vyent (Shenendehowa) 4:19
285 Doug Cooper (Saratoga Springs) dec Tyler Briggs (Colonie) 1-0
  Robert Cleghorn (Columbia) pin Marquize Barmore (Schenectady ) 5:32

CONSOLATION FINALS

099 Charlie Welcome (Columbia) pin James Calderon (Bethlehem) 1:00
106 Griffin Biviano (Saratoga Springs) dec Luke Zink (Niskayuna) 7-4
113 Pau'lie Diegel (Schenectady ) dec Zeph Watkins (Saratoga Springs) 1-0
120 Mike Dimonda (Shenendehowa) dec Aiden Scott (Columbia) 3-1 SV-1
126 Ryan Brothers (Colonie) dec Seamus Leavey (Shenendehowa) 7-3
132 Cody Deuel (Shenendehowa) pin Colden Dorfman (Guilderland) 5:33
138 Nick Servidone (Colonie) dec Nick Lampman (Shenendehowa) 4-3
145 Patrick Baumgras (Bethlehem) dec Yasin Sadig (Colonie) 5-2
152 James Murphy (Niskayuna) maj dec Matt Timpanaro (Shenendehowa) 11-3
160 Jake McGrail (Shenendehowa) dec Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 4-2
170 Liam Mooney (Colonie) pin Devin Crowe (Saratoga Springs) 4:59
182 Cameran Durant (Guilderland) maj dec Josh Bennett (Shaker) 13-0
220 Izsiah Vyent (Shenendehowa) dec Tyler Vido (Colonie) 7-5
285 Clayton Bastiani (Guilderland) dec Sebastian Underwood (Shenendehowa) 3-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Brody Johnson (Niskayuna) pin Antonio Encarnacion (Saratoga Springs) 2:58
106 Matthew Whelan (Niskayuna) maj dec Brice Anderson (Shenendehowa) 8-0
113 Marcus Berroa (Guilderland) pin Robbie Bahan (Colonie) 3:47
120 Dillon Blanchard (Guilderland) pin Antonio Lomascolo (Shenendehowa) 4:31
126 Colby Pierson (Shaker) dec Zachary Mandsager (Schenectady ) 8-5
132 Kyel Jacques (Bethlehem) tf Patrick Spatafora (Saratoga Springs) 15-0 2:50
138 Patrick Blanchard (Guilderland) pin Yotham Sage (Saratoga Springs) 1:55
145 TJ Scaccia (Columbia) pin Bassir Rezek (Shaker) 2:20
152 Dan Schneider (Shaker) dec James Masse (Colonie) 8-5
160 Ben Spence (Bethlehem) dec Austin Grant (Guilderland) 9-4
170 Louis Donatelli (Shenendehowa) maj dec Adam Riley (Columbia) 12-4
182 Ryan Stein (Colonie) dec Ray Fitzpatrick (Bethlehem) 2-1
195 Marcus Barker (Colonie) pin Brian Garrity (Shaker) :56
220 Shawn Williams (Guilderland) maj dec Kashon Holmes Jr. (Shaker) 12-4
285 Tyler Briggs (Colonie) pin Marquize Barmore (Schenectady ) 1:07

QUARTER-FINALS

099 Antonio Encarnacion (Saratoga Springs) pin James Calderon (Bethlehem) 2:00
  Jashon Holmes (Shaker) tf Charlie Welcome (Columbia) 15-0 2:00
  Stevo Poulin (Shenendehowa) pin Ilan Kligerman (Albany) 2:40
106 Luke Zink (Niskayuna) fft Matthew Whelan (Niskayuna)
  Michael Santore (Shaker) dec Brice Anderson (Shenendehowa) 7-1
  Griffin Biviano (Saratoga Springs) pin Brian Williams (Guilderland) :57
113 Pau'lie Diegel (Schenectady ) pin Robbie Bahan (Colonie) 4:29
  Jack Schiavo (Niskayuna) pin Brandon Baranowski (Shenendehowa) 2:34
  Zeph Watkins (Saratoga Springs) dec Marcus Berroa (Guilderland) 4-1
  Jordan Sartin (Saratoga Springs) tf Muiz Bayewu (Albany) 17-0 3:32
120 Mike Dimonda (Shenendehowa) pin Antonio Lomascolo (Shenendehowa) :35
  Aiden Scott (Columbia) dec Dillon Blanchard (Guilderland) 5-2
  Ben Catrambone (Niskayuna) pin Saad Hafeez (Colonie) 4:00
126 Michael Gonyea (Columbia) pin Brogan McManhon (Guilderland) :15
  Anthony Canova (Bethlehem) tf Maxim Chuckrow (Saratoga Springs) 15-0 2:56
  Seamus Leavey (Shenendehowa) dec Colby Pierson (Shaker) 6-4
  Ryan Brothers (Colonie) pin Zachary Mandsager (Schenectady ) 4:00
132 Billal Zamani (Schenectady ) pin Noroz Nayebi (Albany) 1:22
  Cody Deuel (Shenendehowa) pin Patrick Spatafora (Saratoga Springs) 4:20
  Michael Altomer (Columbia) pin Derek Disanto (Colonie) 3:47
  Colden Dorfman (Guilderland) pin Kyel Jacques (Bethlehem) 5:45
138 Yotham Sage (Saratoga Springs) dec Dejawn Crooks (Albany) 11-8
  Nick Servidone (Colonie) maj dec Nick Lampman (Shenendehowa) 12-0
  Darius Sheldon (Columbia) pin Jacob Cafariella (Schenectady ) 3:21
  Thomas Minahan (Niskayuna) pin Patrick Blanchard (Guilderland) 2:00
145 TJ Scaccia (Columbia) pin Jeffrey Jensen (Guilderland) :53
  Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Bassir Rezek (Shaker) 1:35
  Peter Meshkov (Niskayuna) fft Drew Ostrander (Schenectady )
  Patrick Baumgras (Bethlehem) pin Maxwell Kendall (Albany) :43
152 James Murphy (Niskayuna) tf James Masse (Colonie) 17-2 4:18
  Matt Timpanaro (Shenendehowa) pin Sean Collins (Guilderland) 2:39
  Jacob Edwards (Columbia) pin Dan Schneider (Shaker) :50
160 Jake McGrail (Shenendehowa) dec Logan Stark (Colonie) 10-5
  Sam Bergin (Columbia) tf Ben Spence (Bethlehem) 18-2 5:48
  Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Jomain Rollin (Albany) 1:06
  Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) dec Austin Grant (Guilderland) 10-5
170 Spencer Clements (Shaker) pin Oliver Reil (Bethlehem) 1:14
  Tyler Grupe (Guilderland) tf Adam Riley (Columbia) 17-2 4:00
  Liam Mooney (Colonie) tf Michael Minahan (Niskayuna) 16-1 3:43
  Devin Crowe (Saratoga Springs) dec Louis Donatelli (Shenendehowa) 3-2
182 Cameran Durant (Guilderland) pin Jack Cooper (Saratoga Springs) 1:09
  Nicholas Joslin (Albany) dec Ryan Stein (Colonie) 7-2
  Josh Bennett (Shaker) pin Ray Fitzpatrick (Bethlehem) 3:53
195 Reggie Melvin (Niskayuna) pin Brian Garrity (Shaker) 1:16
  Parker Brooks (Shenendehowa) pin Samuel Hopson (Guilderland) :54
  Marcus Barker (Colonie) pin Spencer Cornell (Saratoga Springs) 5:08
  Ryan Duryea (Columbia) dec Colby Mattice (Colonie) 15-13 SV-1
220 Creedence Cameron (Albany) pin Kashon Holmes Jr. (Shaker) 1:07
  Izsiah Vyent (Shenendehowa) pin Shawn Williams (Guilderland) 1:41
  Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Charles Nelson (Columbia) 4:00
285 Marquize Barmore (Schenectady ) dec Clayton Bastiani (Guilderland) 3-2 UTB
  Tyler Briggs (Colonie) dec Sebastian Underwood (Shenendehowa) 1-0
  Doug Cooper (Saratoga Springs) pin Dan Sleurs (Bethlehem) :57