2018-19 NYSPHSAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 22, 2019 @ Albany Times Union Center

TEAM SCORES

1
Tioga
76.0
2
Central Valley Academy
69.0
3
Warsaw
54.5
4
Canisteo-Greenwood
50.0
5
Norwich
48.0
6
Maple Hill
40.0
7
Honeoye Falls-Lima
39.0
8
Palmyra-Macedon
38.0
9
Cold Spring Harbor
37.0
 
Duanesburg
37.0
 
SJSC
37.0
12
Falconer
36.0
13
Walton-Delhi
35.0
14
Cobleskill-Richmondville
34.0
 
Pleasantville
34.0
16
Bayport-Blue Point
31.5
17
Saranac
30.5
18
Center Moriches
30.0
19
Iroquois
28.0
20
Odessa Montour
26.0
 
Onteora
26.0
 
Pioneer
26.0
23
Edgemont
25.5
24
Newfane
25.0
25
BGAH
24.0
26
Locust Valley
22.5
 
Lowville
22.5
28
Northern Adirondack
22.0
 
Phoenix
22.0
 
South Seneca
22.0
31
Fredonia
21.0
 
Hadley-Luzerne/Lake George
21.0
 
Tonawanda
21.0
34
Dolgeville
20.0
 
Hoosick Falls
20.0
 
Letchworth
20.0
 
Newark
20.0
38
Clarke
19.0
 
Mount Sinai
19.0
 
Port Jervis
19.0
41
Cooperstown
18.0
 
East Aurora
18.0
43
Marcellus
17.5
44
Copenhagen
17.0
 
Coxsackie-Athens
17.0
 
Wheatley
17.0
47
Mexico
16.0
 
Perry
16.0
 
Peru
16.0
50
Canastota
15.0
51
Port Jefferson
13.0
 
Williamson-Marion
13.0
53
Avon-Geneseo
12.0
 
Groton
12.0
 
Jasper-Troupsburg
12.0
57
Gouverneur
11.0
 
Holland Patent
11.0
59
Highland
10.0
 
Warrensburg
10.0
61
Beekmantown
9.0
 
Catskill
9.0
 
Oyster Bay
9.0
 
Susquehanna Valley
9.0
65
Red Hook
8.0
66
Addison
7.0
 
Eagle Academy
7.0
 
General Brown
7.0
69
Pearl River
6.0
70
Akron
5.0
 
Greene-Oxford
5.0
 
Hudson Falls
5.0
 
Mattituck
5.0
 
Medina
5.0
 
Petrides
5.0
76
Ardsley-Dobbs Ferry
4.0
 
Beaver River
4.0
 
Camden
4.0
 
Chenango Valley
4.0
 
Greenville
4.0
 
John Glenn
4.0
 
Onondaga-Tully
4.0
 
Rye Country Day
4.0
 
Seaford
4.0
 
Warrensburg
4.0
87
Chester
3.0
 
Irvington
3.0
 
Ogdensburg
3.0
 
Owego Free Academy
3.0
 
Putnam Valley
3.0
 
Ravena-Coeymans-Selkirk
3.0
 
Sherburne-Earlville
3.0
 
SVEC
3.0
 
Walton-Delhi
3.0
 
Waterloo
3.0
 
Wellsville
3.0
 
Whitehall-Fort Ann
3.0
99
Island Trees
2.5
100
Chautauqua Lake
2.0
 
Eden
2.0
 
Gowanda
2.0
 
Hadley-Luzerne/Lake George
2.0
 
Hampton Bays
2.0
 
Ichabod Crane
2.0
106
Cooperstown
1.0
 
Corinth
1.0
 
Dalton
1.0
 
Horace Mann
1.0
 
Lackawana
1.0
 
Midlakes
1.0
 
Tamarac
1.0
 
Watervliet
1.0
114
Ausable Valley
0.0
 
Cobleskill-Richmondville
0.0
 
Galway
0.0
 
Little Falls
0.0
 
Malone
0.0
 
Oneonta
0.0
 
Ravena-Coeymans-Selkirk
0.0
 
Schoharie
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Jace Schafer (Palmyra-Macedon) dec Andrew Lucinski (Newfane) 2-0
106 Dante Geislinger (Norwich) dec Caleb Svingala (Maple Hill) 3-0
113 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) pin Micah Roes (Lowville) 3:44
120 Jordan Titus (Center Moriches) dec Matthew Garland (SJSC) 5-1
126 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Bradley Cheek (Canisteo-Greenwood) 7-2
132 Brady Worthing (Tioga) dec Victor Perlleshi (Pleasantville) 5-1
138 John Worthing (Tioga) dec Zach Braddell (Tonawanda) 4-2
145 Hunter Shaut (Central Valley Academy) dec Chase Runfola (Letchworth) 3-2
152 Zachery Lawrence (Duanesburg) dec Mikey Squires (Norwich) 3-2
160 Cory Day (Iroquois) dec Jacob Null (Dolgeville) 8-3
170 Jacob Nolan (Saranac) dec Sam Wolf (Warsaw) 8-4
182 Nick Meglino (Edgemont) dq Ross McFarland (Phoenix)
195 Robbie Penhollow (Falconer) dec Jace Filion (Northern Adirondack) 8-1
220 Micheal Rigerman (Pioneer) dec Keagan Carmenatty (South Seneca) 5-3
285 Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) dec Trentyn Rupert (Newark Valley) 4-2 SV-1

SEMI-FINALS

099 Jace Schafer (Palmyra-Macedon) dec Max Gallagher (Bayport-Blue Point) 2-0
  Andrew Lucinski (Newfane) maj dec Braidon Woodward (Canisteo-Greenwood) 11-1
106 Dante Geislinger (Norwich) pin Avery Leonard (Cooperstown) 5:42
  Caleb Svingala (Maple Hill) dec Joe Sparacio (Bayport-Blue Point) 6-1
113 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) pin Kyle Willard (Groton) :42
  Micah Roes (Lowville) maj dec Rick Delia (Port Jefferson) 8-0
120 Matthew Garland (SJSC) dec Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) 3-2
  Jordan Titus (Center Moriches) pin Len Balducci (Pleasantville) 5:31
126 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Marek Bush (Central Valley Academy) 1-1 UTB
  Bradley Cheek (Canisteo-Greenwood) dec Logan Dubuque (Peru) 7-4
132 Brady Worthing (Tioga) dec Trent Svingala (Maple Hill) 7-3
  Victor Perlleshi (Pleasantville) dec Mat Malherio (Highland) 8-6
138 Zach Braddell (Tonawanda) dec Kaedan Peryea (Beekmantown) 5-2
  John Worthing (Tioga) dec Brody Oleksak (BGAH) 3-0
145 Hunter Shaut (Central Valley Academy) dec Austin Lamb (Tioga) 3-2 UTB
  Chase Runfola (Letchworth) dec Cahal Donovan (Marcellus) 3-2
152 Zachery Lawrence (Duanesburg) dec Johnny Putney (East Aurora) 7-0
  Mikey Squires (Norwich) dec Matt Campo (Mount Sinai) 5-0
160 Jacob Null (Dolgeville) dec Gaven Bell (Cold Spring Harbor) 11-5
  Cory Day (Iroquois) dec Charlie Grygas (Duanesburg) 3-2 UTB
170 Jacob Nolan (Saranac) dec Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) 7-2
  Sam Wolf (Warsaw) dec Dempsey Carroll (Copenhagen) 2-1
182 Nick Meglino (Edgemont) dec Anthony Rasmussen (SJSC) 5-4
  Ross McFarland (Phoenix) dec Cody York (Hadley-Luzerne/Lake George) 3-1
195 Robbie Penhollow (Falconer) dec Devon Shader (Coxsackie-Athens) 9-7
  Jace Filion (Northern Adirondack) dec Nate Degroff (Warsaw) 8-3
220 Micheal Rigerman (Pioneer) dec Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) 5-2
  Keagan Carmenatty (South Seneca) dec James Oosterom (Port Jervis) 13-6
285 Trentyn Rupert (Newark Valley) pin Stephen Taylor (Tioga) 4:52
  Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) dec Craig Sawyer (Hoosick Falls) 3-0

CONSOLATION FINALS

099 Max Gallagher (Bayport-Blue Point) dec Braidon Woodward (Canisteo-Greenwood) 4-0
106 Avery Leonard (Cooperstown) pin Joe Sparacio (Bayport-Blue Point) 2:48
113 Mason Bush (Central Valley Academy) dec Rick Delia (Port Jefferson) 5-1
120 Joe Contrastano (Wheatley) dec Carter Schubert (Williamson-Marion) 3-2
126 Marek Bush (Central Valley Academy) dec Dean Shambo (Mexico) 7-4
132 Trent Svingala (Maple Hill) pin Gage DeNatale (Locust Valley) 3:38
138 Nick Ross (Onteora) pin Dalton Gardner (Fredonia) 3:16
145 Cahal Donovan (Marcellus) dec Austin Lamb (Tioga) 2-0
152 Johnny Putney (East Aurora) maj dec Jonathen Davis (Canisteo-Greenwood) 9-0
160 Charlie Grygas (Duanesburg) dec Gaven Bell (Cold Spring Harbor) 10-4
170 Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) dec Dempsey Carroll (Copenhagen) 6-4 SV-1
182 Cody York (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Anthony Rasmussen (SJSC) 1:55
195 Nate Degroff (Warsaw) dec Devon Shader (Coxsackie-Athens) 8-2
220 Karl Bouyer (Clarke) dec Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) 7-5 SV-1
285 Craig Sawyer (Hoosick Falls) dec Stephen Taylor (Tioga) 6-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Jackson Polo (Cold Spring Harbor) maj dec Sixx Cook (Central Valley Academy) 14-2
106 Muskan Monger (Warsaw) dec Nicholas Noto (Honeoye Falls-Lima) 5-0
113 Kyle Willard (Groton) dec Matt Morris (Red Hook) 9-6
120 Len Balducci (Pleasantville) dec Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) 4-6 SV-1
126 Logan Dubuque (Peru) dec Vincent Marchand (Locust Valley) 7-0
132 Mat Malherio (Highland) dec Anthony Stewart (Addison) 5-3
138 Brody Oleksak (BGAH) dec Kaedan Peryea (Beekmantown) 6-0
145 Malachy Farrell (Avon-Geneseo) inj def Jimmy Kramer (Falconer)
152 Matt Campo (Mount Sinai) dec Nate Ross (Onteora) 7-2 SV-1
160 Shane Hoover (BGAH) dec Matthew McManaman (General Brown) 3-1 SV-1
170 Zach Williams (Hannibal) fft Richard Forbes (Catskill)
182 Blake Wolfanger (Perry) fft Mitchell Knapp (Susquehanna Valley)
195 Kolton Gagnon (Cold Spring Harbor) dec Bryce Dare (Holland Patent) 6-4
220 James Oosterom (Port Jervis) pin Connor Sykora (Jasper-Troupsburg) :35
285 Mike Leibl (Canastota) pin Jake Rankin (Oyster Bay) 2:01

QUARTER-FINALS

099 Jace Schafer (Palmyra-Macedon) pin Trey Kimball (Camden) 2:43
  Max Gallagher (Bayport-Blue Point) tf Jair Gomez (Ichabod Crane) 16-1; 4:28
  Andrew Lucinski (Newfane) dec Jackson Polo (Cold Spring Harbor) 9-4
  Braidon Woodward (Canisteo-Greenwood) maj dec Matt Gatto (Petrides) 9-0
106 Joe Sparacio (Bayport-Blue Point) pin Chris Petteys (Hudson Falls) 5:28
  Caleb Svingala (Maple Hill) dec Muskan Monger (Warsaw) 7-2
  Avery Leonard (Cooperstown) dec David Ball (Gowanda) 8-1
  Dante Geislinger (Norwich) pin Nicholas Noto (Honeoye Falls-Lima) 3:55
113 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) maj dec Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) 14-3
  Kyle Willard (Groton) dec Alex Skowronski (East Aurora) 8-6
  Rick Delia (Port Jefferson) dec Mason Bush (Central Valley Academy) 4-3
  Micah Roes (Lowville) tf Gabe Fisher (Hoosick Falls) 17-2; 4:37
120 Caleb Robinson (Walton-Delaware Academy) pin Joe Contrastano (Wheatley) 4:28
  Matthew Garland (SJSC) dec Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon) 6-2
  Len Balducci (Pleasantville) pin Carter Schubert (Williamson-Marion) 5:40
  Jordan Titus (Center Moriches) maj dec Dawson Mower (Central Valley Academy) 15-1
126 Chandler Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Colby Petrie (Medina) 8-1
  Logan Dubuque (Peru) dec Aiden Cullen (Greenville) 6-2 SV-1
  Bradley Cheek (Canisteo-Greenwood) pin Vincent Marchand (Locust Valley) 4:34
132 Victor Perlleshi (Pleasantville) dec Dylan Price (Onondaga-Tully) 10-4
  Mat Malherio (Highland) dec Michael O'Brien (Mount Sinai) 1-0
  Brady Worthing (Tioga) pin Ethan Ferro (Palmyra-Macedon) 3:34
138 Zach Braddell (Tonawanda) dec Joe O'Brien (Mount Sinai) 8-4
  Kaedan Peryea (Beekmantown) dec Dalton Gardner (Fredonia) 5-3
  Brody Oleksak (BGAH) pin Nathan Murphy (Warsaw) 3:33
  John Worthing (Tioga) maj dec Nick Ross (Onteora) 13-2
145 Hunter Shaut (Central Valley Academy) dec Malachy Farrell (Avon-Geneseo) 7-4
  Austin Lamb (Tioga) dec Raymond Costa (Cold Spring Harbor) 3-2
  Chase Runfola (Letchworth) dec Jimmy Kramer (Falconer) 3-1
  Cahal Donovan (Marcellus) pin Hunter McKenna (Warrensburg) 2:38
152 Zachery Lawrence (Duanesburg) dec Bryce Smith (Saranac) 3-0
  Johnny Putney (East Aurora) dec Logan Duers (Hadley-Luzerne/Lake George) 4-2
  Matt Campo (Mount Sinai) dec Josh Mayden (Camden) 9-2
  Mikey Squires (Norwich) dec Reese Lockwood (Groton) 7-2
160 Charlie Grygas (Duanesburg) dec Shane Hoover (BGAH) 5-3 SV-1
  Cory Day (Iroquois) pin Jack Chesman (Pearl River) 3:51
  Gaven Bell (Cold Spring Harbor) dec Lajess Sawyer (Center Moriches) 6-4
  Jacob Null (Dolgeville) dec Matthew McManaman (General Brown) 9-2
170 Jacob Nolan (Saranac) tf Tyler Tupper (Gouverneur) 16-1; 2:42
  Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) maj dec Richard Forbes (Catskill) 13-1
  Dempsey Carroll (Copenhagen) inj def Brendan OHagen (Seaford) 2:32
  Sam Wolf (Warsaw) maj dec Cameron Bundy (Owego Free Academy) 12-4
182 Anthony Rasmussen (SJSC) pin Blake Wolfanger (Perry) 2:22
  Nick Meglino (Edgemont) dec Blake Ilges (Canisteo-Greenwood) 11-8
  Cody York (Hadley-Luzerne/Lake George) maj dec Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) 11-1
  Ross McFarland (Phoenix) pin Jaydan Kammer (Pleasantville) :37
195 Robbie Penhollow (Falconer) pin Millard Young (Akron) 3:01
  Devon Shader (Coxsackie-Athens) dec Bryce Dare (Holland Patent) 6-3
  Jace Filion (Northern Adirondack) inj def Nolan McNeil (Warrensburg) 3:36
  Nate Degroff (Warsaw) pin Noah Kennedy (Greene-Oxford) 3:06
220 Keagan Carmenatty (South Seneca) pin Cam Coleman (Rye Country Day) 2:45
  James Oosterom (Port Jervis) pin Alex Thompson (Sherburne-Earlville) 1:31
  Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) pin Karl Bouyer (Clarke) 1:07
  Micheal Rigerman (Pioneer) pin Josh Greenwood (Beaver River) 4:27
285 Trentyn Rupert (Newark Valley) dec Jake Rankin (Oyster Bay) 8-1
  Stephen Taylor (Tioga) dec George Lebberes (Ardsley-Dobbs Ferry) 4-1
  Craig Sawyer (Hoosick Falls) pin Dalton Criss (Peru) 5:45
  Dylan Houseknecht (Odessa-Montour) pin Mike Leibl (Canastota) 5:13