2019-20 NYSPHSAA DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 28, 2020 @ Times Union Center, Albany

TEAM SCORES

1
Section III
222.0
2
Section V
219.5
3
Section IV
200.5
4
Section II
165.5
5
Section VI
163.0
6
Section XI
150.0
7
Section VIII
139.0
8
Section I
79.0
9
Section IX
62.0
10
Section X
47.5
11
Section VII
34.0
12
PSAL
25.0
13
Section NYASIS
3.0

 

1
Tioga
73.5
2
Palmyra-Macedon
70.0
3
Mount Sinai
64.5
4
Newfane
63.0
 
Norwich
63.0
6
Cold Spring Harbor
58.0
7
Cobleskill-Richmondville
55.0
8
Central Valley Academy
53.0
9
SJSC
48.0
10
Gouverneur
47.5
11
Clarke
35.0
12
Bolivar Richburg
29.0
13
Onteora
28.0
 
Pioneer
28.0
15
Tamarac
27.5
16
Honeoye Falls-Lima
27.0
 
Port Jervis
27.0
 
Saranac
27.0
19
Dolgeville
26.0
 
Perry
26.0
21
Center Moriches
25.0
 
Marcellus
25.0
 
Olean
25.0
24
Canastota
24.0
25
Canisteo-Greenwood
23.0
 
Pleasantville
23.0
27
Ardsley-Dobbs Ferry
22.0
 
Cooperstown
22.0
 
Greenville
22.0
 
Locust Valley
22.0
 
Windsor
22.0
32
Bayport-Blue Point
21.5
33
Lowville
21.0
34
Fredonia
20.5
35
Eagle Academy
20.0
 
Eden
20.0
37
BGAH
19.0
 
Mexico
19.0
39
LeRoy
18.5
40
Warsaw
17.5
41
Mattituck
17.0
42
Hudson Falls
16.0
 
Maple Hill
16.0
 
Susquehanna Valley
16.0
 
Waverly
16.0
46
Walton-Delaware Academy
15.0
47
Iroquois
14.0
 
Owego Free Academy
14.0
 
Shoreham-Wading River
14.0
50
Oyster Bay
13.5
51
Corinth
13.0
 
East Rochester
13.0
 
Newark Valley
13.0
54
Alden
12.0
 
Letchworth
12.0
 
Mount Markham
12.0
 
Our Lady of Lourdes
12.0
 
Portville
12.0
59
Holland Patent
11.0
 
Homer
11.0
61
Wheatley
10.5
62
Alexander
10.0
 
Chautauqua Lake
10.0
64
Albion
9.0
 
Groton
9.0
 
Hannibal
9.0
 
Irvington
9.0
 
Sidney
9.0
69
John Glenn
8.0
 
Lyndonville
8.0
 
Marcus Whitman
8.0
 
Southwestern
8.0
 
Whitehall
8.0
74
Adirondack
7.0
 
Coxsackie-Athens
7.0
 
Peru
7.0
 
Red Hook
7.0
78
La Salle Institute
6.0
 
Warrensburg
6.0
80
Ichabod Crane
5.0
 
Lake Shore
5.0
 
Petrides
5.0
83
North Rose-Wolcott
4.0
84
Berne-Knox-Westerlo
3.0
 
Collegiate School
3.0
 
Croton-Harmon
3.0
 
General Brown
3.0
 
Hadley Luzerne-Lake George
3.0
 
Maple Grove
3.0
 
Oxford-Greene
3.0
 
Pawling
3.0
 
Pearl River
3.0
 
Putnam Valley
3.0
 
Tonawanda
3.0
 
Watervliet
3.0
96
Sherburne-Earlville
2.5
97
Beaver River
2.0
 
Dryden
2.0
 
Falconer
2.0
 
Roy-Hart
2.0
101
East Aurora
1.0
 
Glens Falls
1.0
 
Hornell
1.0
 
Pavilion
1.0
 
Schalmont
1.0
 
Seaford
1.0
 
South Lewis
1.0
108
Beekmantown
0.0
 
Byron Bergen
0.0
 
Camden
0.0
 
Canton
0.0
 
Chester
0.0
 
Copenhagen
0.0
 
Edgemont
0.0
 
Eldred-Liberty-Sullivan West
0.0
 
Hackley School
0.0
 
Hampton Bays
0.0
 
Bath-Haverling
0.0
 
Horace Mann
0.0
 
Longwood
0.0
 
Malone
0.0
 
Midlakes
0.0
 
Northern Adirondack
0.0
 
Ogdensburg
0.0
 
Rye Country Day School
0.0
 
Stony Brook
0.0
 
Vernon-Verona-Sherrill
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Gianni Silvestri (Tioga) dec Xavier deJesus-Remchuk (Canisteo-Greenwood) 5-4
106 Jace Schafer (Palmyra-Macedon) dec Andy Lucinski (Newfane) 4-1
113 Dante Geislinger (Norwich) dec Max Gallagher (Bayport-Blue Point) 3-2
120 Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) pin Avery Leonard (Cooperstown) 5:27
126 Jordan Titus (Center Moriches) dec Micah Roes (Lowville) 9-2
132 Gage DeNatale (Locust Valley) dec Dean Shambo (Mexico) 6-5
138 Carter Baer (Gouverneur) dec Brady Worthing (Tioga) 6-4
145 Bobby Treshock (Tamarac) dec Ethan Ferro (Palmyra-Macedon) 11-8
152 Christian Hansen (Cold Spring Harbor) dec Nick Ross (Onteora) 6-2
160 Jacob Null (Dolgeville) dec Giovanni Schifano (Eden) 7-3
170 Matt Campo (Mount Sinai) dec Mikey Squires (Norwich) 4-2 SV-1
182 Brock Conaway (Perry) dec Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) 6-4
195 Tyler Mousaw (SJSC) pin Hudson Evingham (Bolivar Richburg) :35
220 Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) dec Karl Bouyer (Clarke) 6-2
285 Jaden Heers (Newfane) dec Mike Leibl (Canastota) 5-4

SEMI-FINALS

099 Gianni Silvestri (Tioga) dec Martin Ohlsson (Chautauqua Lake) 9-3
  Xavier deJesus-Remchuk (Canisteo-Greenwood) dec Brayden Fahrbach (Mount Sinai) 5-4
106 Jace Schafer (Palmyra-Macedon) pin Chris Petteys (Hudson Falls) 1:20
  Andy Lucinski (Newfane) dec Caden Bellis (Tioga) 8-1
113 Dante Geislinger (Norwich) tf Bryar Croniser (Adirondack) 15-0; 4:16
  Max Gallagher (Bayport-Blue Point) dec Jackson Polo (Cold Spring Harbor) 7-1
120 Avery Leonard (Cooperstown) dec Mason Bush (Central Valley Academy) 8-4
  Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) dec Len Balducci (Pleasantville) 7-5
126 Jordan Titus (Center Moriches) tf Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) 17-0; 5:16
  Micah Roes (Lowville) dec Caleb Svingala (Maple Hill) 5-3
132 Gage DeNatale (Locust Valley) dec Aiden Cullen (Greenville) 5-3
  Dean Shambo (Mexico) dec Marek Bush (Central Valley Academy) 3-0
138 Brady Worthing (Tioga) pin Zach Harrington (Sidney) 5:16
  Carter Baer (Gouverneur) dec Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon) 6-1
145 Ethan Ferro (Palmyra-Macedon) pin Hector Rodriguez (Eagle Academy) 3:36
  Bobby Treshock (Tamarac) dec Seamus Costello (East Rochester) 7-0
152 Christian Hansen (Cold Spring Harbor) pin Aidan Canfield (Pleasantville) 2:36
  Nick Ross (Onteora) dec Bryce Smith (Saranac) 3-2
160 Jacob Null (Dolgeville) maj dec Andrew Englerth (LeRoy) 10-2
  Giovanni Schifano (Eden) dec Ethan Stotler (Waverly) 4-1
170 Mikey Squires (Norwich) dec Kaul Runfola (Letchworth) 5-1
  Matt Campo (Mount Sinai) dec Cameron Bundy (Owego Free Academy) 7-1
182 Brock Conaway (Perry) dec Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) 2-1
  Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) dec Gabriel Monroe (Windsor) 7-4
195 Tyler Mousaw (SJSC) tf Kolton Gagnon (Cold Spring Harbor) 16-0; 3:52
  Hudson Evingham (Bolivar Richburg) dec Nate Degroff (Warsaw) 6-4
220 Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) pin Sam Sorenson (Homer) 3:09
  Karl Bouyer (Clarke) dec Colby Suglia (Mattituck) 13-6
285 Jaden Heers (Newfane) dec George Lebberes (Ardsley-Dobbs Ferry) 8-6
  Mike Leibl (Canastota) pin Tyler Rice (Norwich) 6:51

CONSOLATION FINALS

099 Brayden Fahrbach (Mount Sinai) dec Aiden Gillings (Newfane) 6-0
106 Chris Petteys (Hudson Falls) dec Caden Bellis (Tioga) 5-1
113 Jackson Polo (Cold Spring Harbor) dec Daniel Kirsch (Pioneer) 11-5
120 Len Balducci (Pleasantville) dec Mason Bush (Central Valley Academy) 6-3
126 Caleb Svingala (Maple Hill) dec Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) 5-2
132 Marek Bush (Central Valley Academy) dec Aiden Cullen (Greenville) 3-0
138 Mike O'brien (Mount Sinai) dec Dylan Price (Marcellus) 7-4
145 Hector Rodriguez (Eagle Academy) dec Michael Leandrou (Oyster Bay) 3-2
152 Bryce Smith (Saranac) dec Keagen Case (Central Valley Academy) 6-4
160 Andrew Englerth (LeRoy) tf Ethan Stotler (Waverly) 18-3; 3:58
170 Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Kaul Runfola (Letchworth) 7-2
182 Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) dec Gabriel Monroe (Windsor) 2-1 TB-1
195 Nate Degroff (Warsaw) dec Kolton Gagnon (Cold Spring Harbor) 4-3
220 James Oosterom (Port Jervis) dec Colby Suglia (Mattituck) 5-3
285 George Lebberes (Ardsley-Dobbs Ferry) pin Tyler Rice (Norwich) :22

FIFTH PLACE FINALS

099 Martin Ohlsson (Chautauqua Lake) dec Darren Florance (BGAH) 7-5
106 Craig Jablonski (Shoreham-Wading River) dec Carl Santariello (Marcellus) 7-5
113 David Ball (Fredonia) dec Bryar Croniser (Adirondack) 5-1
120 Carson Alberti (Alden) pin Joe Contrastano (Wheatley) 2:30
126 Jordan Soriano (Clarke) dec Kyle Willard (Groton) 4-1
132 Josh Post (Newark Valley) dec Mitchell Gaiser (Alexander) 4-2 SV-1
138 Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon) pin Zach Harrington (Sidney) 1:37
145 Kameron Riordan (Pioneer) dec Seamus Costello (East Rochester) 2-1
152 Dakota Mascho (Portville) dec Aidan Canfield (Pleasantville) 10-6
160 Gavin Kulp (Olean) dec Justin Smith (Marcus Whitman) 6-4
170 Alec Richards (Corinth) dec Langdon Sibley (Windsor) 6-2
182 Anthony Rasmussen (SJSC) dec Joseph Goodrich (Mount Sinai) 9-4
195 Bryce Dare (Holland Patent) dec Dontae Hoose (Southwestern) 7-0
220 Sam Sorenson (Homer) dec Conner Walsh (Olean) 3-2 TB-1
285 Isaiah Trago (Mount Markham) dec Cody Wilson (Albion) 5-1 TB-1

SEVENTH PLACE FINALS

099 Jair Gomez (Ichabod Crane) dec Cameron Mayfield (Eagle Academy) 9-5
106 Joey Florence (BGAH) pin Kieran Cullen (Greenville) 2:19
113 Michael Schiffhauer (Iroquois) dec Logan Campbell (Coxsackie-Athens) 5-0
120 Donovan Bukaczeski (Iroquois) dec Mason Welch (Tioga) 6-0
126 Hunter White (Hannibal) dec Matt Morris (Red Hook) 5-4
132 Alex Christman (Saranac) dec Jullian Martin (Lake Shore) 5-0
138 Riley Mchale (Our Lady of Lourdes) pin Greg Hotaling (Cobleskill-Richmondville) 3:19
145 Ian Schwam (Irvington) fft Ryan Nugent (Newfane)
152 Emmett Wood (Tioga) pin Joseph Cummings (Gouverneur) 1:32
160 Nick Pino (La Salle Institute) maj dec Zach Swyers (Peru) 11-0
170 Tyler Tupper (Gouverneur) dec Mason Watkins (Pawling) 8-5
182 Jacob Shippee (Gouverneur) inj def Ceric Kristan (Fredonia) 4:32
  Jacob Shippee (Gouverneur) inj def Ceric Kristan (Fredonia)
195 Justin Vega (John Glenn) pin Noah Kennedy (Greene-Oxford) 2:12
220 Tyler Smith (Bolivar Richburg) pin Mario Fidanza (Lyndonville) 2:38
285 Spencer Dickinson (Whitehall-Fort Ann) dec Jake Skinner (Fredonia) 7-2

QUARTER-FINALS

099 Gianni Silvestri (Tioga) dec Cameron Mayfield (Eagle Academy) 10-5
  Martin Ohlsson (Chautauqua Lake) dec Chase Lawton (SJSC) 4-3
  Brayden Fahrbach (Mount Sinai) dec Gavin Ciarfella (Roy-Hart) 6-1
  Xavier deJesus-Remchuk (Canisteo-Greenwood) pin Jair Gomez (Ichabod Crane) 3:41
106 Andy Lucinski (Newfane) dec Carl Santariello (Marcellus) 7-0
  Caden Bellis (Tioga) dec Kieran Cullen (Greenville) 10-3
  Chris Petteys (Hudson Falls) dec Matt Gatto (Petrides) 4-0
  Jace Schafer (Palmyra-Macedon) pin Craig Jablonski (Shoreham-Wading River) 1:12
113 Dante Geislinger (Norwich) tf David Ball (Fredonia) 16-1; 4:47
  Bryar Croniser (Adirondack) dec Logan Campbell (Coxsackie-Athens) 7-2
  Jackson Polo (Cold Spring Harbor) maj dec Daniel Kirsch (Pioneer) 15-2
  Max Gallagher (Bayport-Blue Point) tf Torin Bishop (Tamarac) 24-5; 4:29
120 Mason Bush (Central Valley Academy) dec Carson Alberti (Alden) 6-4
  Avery Leonard (Cooperstown) pin Mason Welch (Tioga) :52
  Len Balducci (Pleasantville) pin Joe Contrastano (Wheatley) 4:34
  Anthony Noto (Honeoye Falls-Lima) maj dec Donovan Bukaczeski (Iroquois) 13-4
126 Jordan Titus (Center Moriches) dec Jordan Soriano (Clarke) 7-2
  Cody Merwin (Walton-Delaware Academy) dec Hunter White (Hannibal) 7-6
  Caleb Svingala (Maple Hill) dec Kyle Willard (Groton) 7-0
  Micah Roes (Lowville) maj dec Matt Morris (Red Hook) 11-3
132 Marek Bush (Central Valley Academy) pin Mitchell Gaiser (Alexander) :46
  Dean Shambo (Mexico) dec Ryan Sweeney (Iroquois) 8-1
  Aiden Cullen (Greenville) dec Alex Christman (Saranac) 8-5
  Gage DeNatale (Locust Valley) dec Josh Post (Newark Valley) 5-0
138 Brady Worthing (Tioga) dec Mike O'brien (Mount Sinai) 8-2
  Zach Harrington (Sidney) inj def Greg Hotaling (Cobleskill-Richmondville) 3:29
  Carter Baer (Gouverneur) dec Dylan Price (Marcellus) 5-1
  Kaleb Burgess (Palmyra-Macedon) pin Riley Mchale (Our Lady of Lourdes) 4:00
145 Hector Rodriguez (Eagle Academy) dec Ryan Nugent (Newfane) 5-2
  Ethan Ferro (Palmyra-Macedon) pin Michael Leandrou (Oyster Bay) 3:12
  Bobby Treshock (Tamarac) dec Ian Schwam (Irvington) 5-4
  Seamus Costello (East Rochester) dec Bobby Brotherton (Dryden) 7-5
152 Christian Hansen (Cold Spring Harbor) maj dec Dakota Mascho (Portville) 9-0
  Aidan Canfield (Pleasantville) dec Joseph Cummings (Gouverneur) 8-6 SV-1
  Bryce Smith (Saranac) pin Emmett Wood (Tioga) 4:31
  Nick Ross (Onteora) dec Keagen Case (Central Valley Academy) 6-4 SV-1
160 Giovanni Schifano (Eden) maj dec Nick Pino (La Salle Institute) 8-0
  Ethan Stotler (Waverly) pin Pat Ross (Onteora) 1:07
  Andrew Englerth (LeRoy) dec Will Carano (Putnam Valley) 9-8
  Jacob Null (Dolgeville) maj dec Zach Swyers (Peru) 22-9
170 Mikey Squires (Norwich) dec Nate Ross (Onteora) 6-5
  Kaul Runfola (Letchworth) dec Jake Minier (North Rose-Wolcott) 5-0
  Cameron Bundy (Owego Free Academy) dec Tyler Tupper (Gouverneur) 4-3 SV-1
  Matt Campo (Mount Sinai) dec Alec Richards (Corinth) 9-4
182 Brock Conaway (Perry) pin Anthony Rasmussen (SJSC) 3:25
  Mitchell Knapp (Susquehanna Valley) maj dec Jacob Shippee (Gouverneur) 10-1
  Gabriel Monroe (Windsor) dec Joseph Goodrich (Mount Sinai) 5-2
  Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) pin Hudson Johnson (Falconer) 4:42
195 Tyler Mousaw (SJSC) pin Bryce Dare (Holland Patent) 1:38
  Kolton Gagnon (Cold Spring Harbor) dec Nick McNulty (Watervliet) 8-5
  Nate Degroff (Warsaw) pin Brendan Covey (Whitehall-Fort Ann) 3:05
  Hudson Evingham (Bolivar Richburg) dec Tim Gadway (Saranac) 3-2
220 Karl Bouyer (Clarke) dec James Oosterom (Port Jervis) 10-3
  Colby Suglia (Mattituck) pin Mario Fidanza (Lyndonville) 2:47
  Sam Sorenson (Homer) dec Conner Walsh (Olean) 3-1
  Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) pin Collin Bidwell (Windsor) 2:30
285 George Lebberes (Ardsley-Dobbs Ferry) pin Spencer Dickinson (Whitehall-Fort Ann) :41
  Jaden Heers (Newfane) dec Cody Wilson (Albion) 4-0
  Tyler Rice (Norwich) pin Jake Skinner (Fredonia) 2:21
  Mike Leibl (Canastota) pin Mike Raschiatore (East Rochester) 1:08