2017-18 SECTION 2 CLASS C TOURNAMENT
February 3, 2018 @ Stillwater

TEAM SCORES

1
Hadley-Luzerne/Lake George
206.0
2
Watervliet
191.0
3
Coxsackie-Athens
154.0
4
Tamarac
135.0
5
Catskill
127.5
6
Mechanicville-Stillwater
125.5
7
Greenville
123.0
8
Corinth
104.5
9
Hoosick Falls
90.0
10
Berne-Knox-Westerlo
44.0
11
Taconic Hills
31.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Alex Motta (Mechanicville-Stillwater) pin John Dunham (Watervliet) 4:31
106 Peyton White (Watervliet) pin Johnathan Freebern (Corinth) 5:15
113 Connor Lyons (Watervliet) pin Gabe Fisher (Hoosick Falls) :39
120 Alec Richards (Corinth) dec Aiden Cullen (Greenville) 2-1 UTB
126 Patrick Moore (Watervliet) dec Mike Fuss (Hadley-Luzerne/Lake George) 1-0
132 Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) dec Matthew LaPorte (Hoosick Falls) 4-3
138 Bobby Treshock (Tamarac) dec Austin Wood (Coxsackie-Athens) 4-1
145 Logan Duers (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Nyen Williams (Catskill) :39
152 Richard Forbes (Catskill) maj dec Justin Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) 10-2
160 Cody York (Hadley-Luzerne/Lake George) dec Joe Mancini (Greenville) 2-1
170 Richie Conte (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) 1:39
182 Murray Vliet (Catskill) dec Mike Sutliff (Hadley-Luzerne/Lake George) 4-2
195 Devon Shader (Coxsackie-Athens) dec Sterling Spoon (Watervliet) 4-2 SV
220 Dakota Anatriello (Coxsackie-Athens) pin George Hillenbrand (Catskill) 1:41
285 William Mitcham (Hadley-Luzerne/Lake George) dec Marc Martinez (Coxsackie-Athens) 4-1

SEMI-FINALS

099 John Dunham (Watervliet) maj dec Torin Bishop (Tamarac) 10-2
  Alex Motta (Mechanicville-Stillwater) pin Devlin Blanchard (Corinth) 5:18
106 Johnathan Freebern (Corinth) maj dec Christian Crandall (Tamarac) 11-1
  Peyton White (Watervliet) pin Josiah Decker (Coxsackie-Athens) :52
113 Gabe Fisher (Hoosick Falls) pin Logan Campbell (Coxsackie-Athens) 3:05
120 Alec Richards (Corinth) dec Riley Retell (Tamarac) 3-0
126 Mike Fuss (Hadley-Luzerne/Lake George) dec Richie Latimer (Mechanicville-Stillwater) 9-2
132 Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) tf Nicholas Reese (Greenville) 17-2 5:12
  Matthew LaPorte (Hoosick Falls) maj dec Sam Tromblee (Corinth) 12-0
138 Austin Wood (Coxsackie-Athens) dec Ian McIlhenny (Greenville) 6-1
152 Richard Forbes (Catskill) tf Colin Riley (Coxsackie-Athens) 18-3 2:04
  Justin Hoffman (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Shawn Farrell (Mechanicville-Stillwater) 5:00
160 Cody York (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Jacob Warren (Coxsackie-Athens) 3:25
  Joe Mancini (Greenville) pin Nick Pidgeon (Berne-Knox-Westerlo) 2:25
170 Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Nate Warrington (Corinth) 4:49
195 Devon Shader (Coxsackie-Athens) pin Tim Armstrong (Mechanicville-Stillwater) 1:57
220 Dakota Anatriello (Coxsackie-Athens) pin Justyn Kovalsky (Mechanicville-Stillwater) 1:40
285 Marc Martinez (Coxsackie-Athens) dec Craig Sawyer (Hoosick Falls) 4-1

CONSOLATION FINALS

099 Torin Bishop (Tamarac) pin Devlin Blanchard (Corinth) 4:54
106 Christian Crandall (Tamarac) pin Josiah Decker (Coxsackie-Athens) 4:05
113 Logan Campbell (Coxsackie-Athens) pin Hunter Yearsley (Tamarac) 4:42
126 Richie Latimer (Mechanicville-Stillwater) pin Abdul Asif (Catskill) :54
152 Cameron Baitsholts (Greenville) pin Damien Quick (Berne-Knox-Westerlo) :28
160 Nick Pidgeon (Berne-Knox-Westerlo) dec Jacob Warren (Coxsackie-Athens) 7-3
170 Nate Warrington (Corinth) pin Nick McNulty (Watervliet) 2:02
182 Hunter Weaver (Watervliet) pin Colby Lord (Coxsackie-Athens) 1:50
195 Xavier Segura (Catskill) pin Tim Armstrong (Mechanicville-Stillwater) :30
220 Justyn Kovalsky (Mechanicville-Stillwater) dec Anthony Barbera (Tamarac) 4-1

FIFTH PLACE FINALS

126 Mark Ellis (Corinth) dec Noah Bartels (Coxsackie-Athens) 7-2
138 Conor Eversole (Corinth) inj def Nick Lashway (Hadley-Luzerne/Lake George)
152 Shawn Farrell (Mechanicville-Stillwater) maj dec Colin Riley (Coxsackie-Athens) 10-0
160 Angelo Migliore (Watervliet) dec Thomas Nolan (Mechanicville-Stillwater) 6-1
285 Craig Richardson (Mechanicville-Stillwater) pin Joshua Hemmings (Taconic Hills) :40

QUARTER-FINALS

099 Devlin Blanchard (Corinth) tf Camden Boyles (Taconic Hills) 16-0
106 Josiah Decker (Coxsackie-Athens) pin Samantha Kirk (Taconic Hills) :13
120 Aiden Cullen (Greenville) pin Nick Christiana (Coxsackie-Athens) 1:12
  Riley Retell (Tamarac) pin Sam Pisculli (Mechanicville-Stillwater) 5:46
126 Abdul Asif (Catskill) pin Mark Ellis (Corinth) 4:06
  Richie Latimer (Mechanicville-Stillwater) pin Schuyler Wilson (Greenville) :31
  Mike Fuss (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Noah Bartels (Coxsackie-Athens) 2:27
132 Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) pin Jesse Davies (Catskill) :47
  Sam Tromblee (Corinth) dec Peyton Nealon (Tamarac) 6-2
138 Austin Wood (Coxsackie-Athens) pin Ethan Mattison (Hoosick Falls) 5:48
145 Sam Richard (Hoosick Falls) dec Cody Gaudette (Mechanicville-Stillwater) 7-3
  Nyen Williams (Catskill) pin Jesse White (Coxsackie-Athens) 3:30
152 Shawn Farrell (Mechanicville-Stillwater) pin Damien Quick (Berne-Knox-Westerlo) :34
  Colin Riley (Coxsackie-Athens) pin William Kasperek (Tamarac) 2:30
160 Jacob Warren (Coxsackie-Athens) dec Angelo Migliore (Watervliet) 5-4
  Joe Mancini (Greenville) pin Thomas Nolan (Mechanicville-Stillwater) 3:05
170 Tyler Goodemote (Berne-Knox-Westerlo) pin Andrew Yerdon (Tamarac) 2:43
  Nate Warrington (Corinth) pin Jared Morehouse (Greenville) 3:11
  Richie Conte (Hadley-Luzerne/Lake George) pin Seth Dillworth (Coxsackie-Athens) 1:45
182 Murray Vliet (Catskill) pin Colby Lord (Coxsackie-Athens) 1:30
195 Devon Shader (Coxsackie-Athens) pin Colby Hoolihan (Hadley-Luzerne/Lake George) 1:29
  Tim Armstrong (Mechanicville-Stillwater) pin Keegan Philpott (Hoosick Falls) 1:30
220 Dakota Anatriello (Coxsackie-Athens) pin Edward Smith (Taconic Hills) :39
285 Marc Martinez (Coxsackie-Athens) pin Craig Richardson (Mechanicville-Stillwater) 1:02