2016-17 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 11, 2017 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
Central Valley Academy
176.0
2
SJSC
129.5
3
Phoenix
114.0
4
Mexico
98.5
5
Camden
97.0
6
General Brown
91.5
7
Canastota
85.5
8
Holland Patent
69.5
9
Adirondack
68.0
10
Skaneateles
65.0
11
Marcellus
64.5
12
South Lewis
46.0
13
Chittenango
45.0
14
Vernon-Verona-Sherrill
43.5
15
Lowville
42.0
16
Copenhagen
40.5
 
Onondaga
40.5
18
Cortland
33.0
19
Little Falls
27.0
 
Cazenovia
27.0
21
Morrisville-Eaton
22.0
22
Port Byron
21.0
23
Cato-Meridian
19.5
24
Hannibal
15.0
25
APW/Pulaski
14.0
26
Otselic Valley
12.0
27
Sherburne-Earlville
11.0
28
Oneida
10.0
 
Homer
10.0
30
Dolgeville
4.0
 
Mount Markham
4.0
 
Immaculate Heart Central
4.0
33
Poland
2.0
34
Jordan-Elbridge
0.0
 
Cooperstown
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Mason Bush (Central Valley Academy) dec Marek Bush (Central Valley Academy) 8-6
106 Jon Charles (Central Valley Academy) dec Matthew Garland (SJSC) 5-2
113 Trey LaFlamme (SJSC) dec Neiko Scarano (Little Falls) 5-1
120 Cahal Donovan (Phoenix) maj dec Joe Powers (Port Byron) 19-6
126 CJ Walz (Central Valley Academy) dec Kevin Spann (Adirondack) 3-2
132 Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Riley Gerber (Camden) 3-1
138 TJ Philpotts (Holland Patent) dec Hunter Shaut (Central Valley Academy) 7-3
145 Tanner Cook (Central Valley Academy) inj def Daniel Alberico (Camden)
152 Hunter Richard (Holland Patent) dec Ross McFarland (Phoenix) 5-0
160 Caleb Beach (SJSC) dec Morgan Seller (South Lewis) 4-2
170 Connor Fredericks (Chittenango) dec Trevor Snow (General Brown) 3-2
182 Doug Simmons (Canastota) dec Nick Klinoff (Phoenix) 4-1
195 Joe Benedict (SJSC) dec Brandon Gracey (Mexico) 3-1
220 Luke Rogers (General Brown) dec Antonio Cutrie (Chittenango) 5-2
285 Andrew Tanner (Adirondack) pin Kyle Fitzgerald (South Lewis) 1:31

SEMI-FINALS

099 Mason Bush (Central Valley Academy) dec Micah Roes (Lowville) 5-1
  Marek Bush (Central Valley Academy) dec Devin Coleman (Camden) 8-2
106 Jon Charles (Central Valley Academy) pin Hunter White (Cato-Meridian) :26
  Matthew Garland (SJSC) maj dec JW Simmons (Skaneateles) 12-3
113 Trey LaFlamme (SJSC) pin Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) :57
  Neiko Scarano (Little Falls) dec Dylan Price (Onondaga-Tully) 10-5
120 Joe Powers (Port Byron) dec Keagen Case (Adirondack) 2-1
  Cahal Donovan (Phoenix) pin Alex Czerniak (Marcellus) 1:41
126 CJ Walz (Central Valley Academy) pin Coby Stevens (Canastota) 3:26
  Kevin Spann (Adirondack) dec Riley Donovan (Marcellus) 5-2
132 Riley Gerber (Camden) dec Joey Brillo (Skaneateles) 7-6
  Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Nick Rouse (Canastota) 1-0
138 TJ Philpotts (Holland Patent) pin Tybarius Harter (Camden) 4:55
  Hunter Shaut (Central Valley Academy) dec Kiegan Brown (Cortland) 6-3
145 Daniel Alberico (Camden) dec Marshall Bruggeman (Canastota) 3-1
  Tanner Cook (Central Valley Academy) tf Anthony Rasmussen (SJSC) 2:53
152 Hunter Richard (Holland Patent) pin Isaiah Roes (Lowville) 3:40
  Ross McFarland (Phoenix) pin Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) 6:54 SV
160 Morgan Seller (South Lewis) dec Collin Treen (Central Valley Academy) 6-2
  Caleb Beach (SJSC) dec Ben Marshall (Canastota) 1-0
170 Trevor Snow (General Brown) dec Michael Bristol (Camden) 3-1
  Connor Fredericks (Chittenango) maj dec Austin Kellogg (SJSC) 9-1
182 Nick Klinoff (Phoenix) dec McCaffrey Carroll (Copenhagen) 5-1
  Doug Simmons (Canastota) pin Dakoatah Miller (Cortland) 1:32
195 Joe Benedict (SJSC) pin Joey McIntyre (Skaneateles) 1:17
  Brandon Gracey (Mexico) dec Isaiah Domena (Oneida) 9-6
220 Luke Rogers (General Brown) pin TJ Greenfield (Skaneateles) :58
  Antonio Cutrie (Chittenango) dec Kern Linder (Marcellus) 9-2
285 Andrew Tanner (Adirondack) dec Mike Ladd (Mexico) 6-5
  Kyle Fitzgerald (South Lewis) dec Nathan Briggs (Onondaga-Tully) 4-2

CONSOLATION FINALS

099 Micah Roes (Lowville) dec Devin Coleman (Camden) 3-1
106 Dean Shambo (Mexico) pin Hunter White (Cato-Meridian) :59
113 Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) 2:26
120 Alex Czerniak (Marcellus) dec Keagen Case (Adirondack) 7-0
126 Austin Reed (Mexico) dec Will Khalil (Cazenovia) 5-3
132 Ryan Dolbear (Phoenix) dec Ian O'Neil (Vernon-Verona-Sherrill) 5-0
138 Kiegan Brown (Cortland) dec Zach Williams (Hannibal) 6-3
145 Nick Herringshaw (Holland Patent) dec Marshall Bruggeman (Canastota) 4-1
152 Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) dec Dylan Harrington (Phoenix) 5-3
160 Ben Marshall (Canastota) dec Collin Treen (Central Valley Academy) 2-1
170 Trent Ingraham (Central Valley Academy) dec Michael Bristol (Camden) 7-2
182 Dakoatah Miller (Cortland) dec McCaffrey Carroll (Copenhagen) 4-0
195 Gavin Kovalik (General Brown) pin Joey McIntyre (Skaneateles) 2:52
220 Kern Linder (Marcellus) dec TJ Greenfield (Skaneateles) 7-1
285 Mike Ladd (Mexico) pin Nathan Briggs (Onondaga-Tully) :59

FIFTH PLACE FINALS

106 JW Simmons (Skaneateles) dec Jacob Wells (Cazenovia) 5-1
113 Corey O'Connor (General Brown) dec Jared Gates (Mexico) 3-2
120 Hunter Williams (Camden) dec Jon Lillie (SJSC) 4-2 SV
126 Riley Donovan (Marcellus) inj def Coby Stevens (Canastota)
132 Nick Rouse (Canastota) dec Joey Brillo (Skaneateles) 2-1 TB-2
138 Matt McLaughlin (Cazenovia) inj def Tybarius Harter (Camden)
145 Anthony Rasmussen (SJSC) pin Nick Distefano (Marcellus) 2:42
152 Andrew Thilges (General Brown) inj def Isaiah Roes (Lowville)
160 Seth Gilbert (Phoenix) pin Caleb Mayer (Lowville) 1:46
170 Patrick Greenfield (Skaneateles) dec Austin Kellogg (SJSC) 3-2
182 Josh O'Reilly (Mexico) pin Nathan Liscio (Little Falls) 2:28
195 Cory Garvey (Marcellus) inj def Isaiah Domena (Oneida)
220 Cody Zubrzycki (Copenhagen) dec Mike Leibl (Canastota) 5-0
285 Jacob Friot (APW/Pulaski) pin Reno Gaffney (Homer) 1:30

QUARTER-FINALS

099 Mason Bush (Central Valley Academy) pin Bryar Croniser (Adirondack) 1:13
  Micah Roes (Lowville) tf Nathan Purtell (Otselic Valley) 5:35
  Devin Coleman (Camden) dec Dustin Coleman (Oneida) 11-8
  Marek Bush (Central Valley Academy) pin Andrew Walseman (Copenhagen) :13
106 JW Simmons (Skaneateles) pin Wyatt Mullin (Copenhagen) 2:13
  Matthew Garland (SJSC) pin Jacob Wells (Cazenovia) 1:13
  Hunter White (Cato-Meridian) pin Dean Shambo (Mexico) 2:13
  Jon Charles (Central Valley Academy) pin Cody Greene (South Lewis) 1:01
113 Trey LaFlamme (SJSC) pin Riley Dalrymple (Copenhagen) :47
  Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) dec Corey O'Connor (General Brown) 4-2
  Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Jared Gates (Mexico) 1:46
  Neiko Scarano (Little Falls) pin Hunter Carr (Adirondack) 1:30
120 Joe Powers (Port Byron) maj dec Zach Strope (Central Valley Academy) 11-0
  Keagen Case (Adirondack) dec Hunter Williams (Camden) 4-2 SV
  Alex Czerniak (Marcellus) dec Brett Gaylord (Adirondack) 3-0
  Cahal Donovan (Phoenix) pin Jon Lillie (SJSC) 1:36
126 CJ Walz (Central Valley Academy) pin Austin Reed (Mexico) 2:38
  Coby Stevens (Canastota) tf Toby McKeen (Phoenix) 4:45
  Riley Donovan (Marcellus) pin Will Khalil (Cazenovia) 5:32
  Kevin Spann (Adirondack) dec Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 7-3
132 Beau Burke (Morrisville-Eaton) dec Ian O'Neil (Vernon-Verona-Sherrill) 3-0
  Nick Rouse (Canastota) dec Colby Johnson (Camden) 2-1
  Joey Brillo (Skaneateles) dec Ryan Dolbear (Phoenix) 5-1
  Riley Gerber (Camden) dec Kyle Greene (South Lewis) 8-1
138 TJ Philpotts (Holland Patent) maj dec Matt McLaughlin (Cazenovia) 10-1
  Tybarius Harter (Camden) pin Tyler Parker (Port Byron) 3:44
  Kiegan Brown (Cortland) dec Zach Williams (Hannibal) 5-2
  Hunter Shaut (Central Valley Academy) maj dec Josh Mayden (Camden) 11-3
145 Marshall Bruggeman (Canastota) maj dec Matthew McManaman (General Brown) 12-0
  Daniel Alberico (Camden) dec Nick Herringshaw (Holland Patent) 9-2
  Anthony Rasmussen (SJSC) pin Justus Richardson (Dolgeville) :18
  Tanner Cook (Central Valley Academy) pin Nick Distefano (Marcellus) :26
152 Hunter Richard (Holland Patent) tf Vincent Albertina (Sherburne-Earlville) 4:11
  Isaiah Roes (Lowville) maj dec Andrew Thilges (General Brown) 20-6
  Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) pin Adam Crossley (Holland Patent) 5:50
  Ross McFarland (Phoenix) maj dec Dylan Harrington (Phoenix) 14-1
160 Caleb Beach (SJSC) tf Seth Gilbert (Phoenix) 4:28
  Ben Marshall (Canastota) dec Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) 8-2
  Collin Treen (Central Valley Academy) dec Caleb Mayer (Lowville) 1-0
  Morgan Seller (South Lewis) pin Gavin Vera (Camden) 3:10
170 Trevor Snow (General Brown) tf Bailey Walzer (Sherburne-Earlville) 3:13
  Michael Bristol (Camden) pin Trent Ingraham (Central Valley Academy) 4:55
  Austin Kellogg (SJSC) pin Brent Millard (Lowville) 3:21
  Connor Fredericks (Chittenango) pin Patrick Greenfield (Skaneateles) 1:29
182 Nick Klinoff (Phoenix) pin Nathan Liscio (Little Falls) 2:26
  McCaffrey Carroll (Copenhagen) pin Andy Marshall (Canastota) 3:50
  Dakoatah Miller (Cortland) dec Josh O'Reilly (Mexico) 11-6
  Doug Simmons (Canastota) pin Jesse Pritchard (Poland) 1:03
195 Joe Benedict (SJSC) maj dec Gavin Kovalik (General Brown) 12-0
  Joey McIntyre (Skaneateles) pin Dalton Cleary (Little Falls) 3:46
  Isaiah Domena (Oneida) pin Justin Kopet (Dolgeville) 2:25
  Brandon Gracey (Mexico) pin Cory Garvey (Marcellus) 3:52
220 Antonio Cutrie (Chittenango) pin Cody Zubrzycki (Copenhagen) 1:38
  Kern Linder (Marcellus) pin Josh Greenwood (Copenhagen) 1:17
  TJ Greenfield (Skaneateles) pin Mike Leibl (Canastota) 1:41
  Luke Rogers (General Brown) pin Tanner Campbell (Sherburne-Earlville) :32
285 Andrew Tanner (Adirondack) pin Reno Gaffney (Homer) :19
  Mike Ladd (Mexico) pin Nick Schmitt (Cato-Meridian) 1:15
  Nathan Briggs (Onondaga-Tully) pin Keith Coffin (Mount Markham) :30
  Kyle Fitzgerald (South Lewis) pin Jacob Friot (APW/Pulaski) 1:28