2018-19 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 9, 2019 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
Central Valley Academy
155.0
2
General Brown
109.0
3
Camden
107.0
4
SJSC
89.5
5
Beaver River
89.0
6
Adirondack
75.5
7
South Lewis
67.0
8
Copenhagen
64.5
9
Vernon-Verona-Sherrill
58.5
10
Phoenix
54.0
11
Marcellus
53.5
12
Canastota
52.5
13
Homer
52.0
14
Sherburne-Earlville
51.5
15
Morrisville-Eaton
49.0
16
Little Falls
45.0
17
Lowville
43.5
18
Cooperstown
42.5
 
Hannibal
42.5
20
Mexico
41.0
21
Mount Markham
40.5
22
Onondaga
38.0
23
Holland Patent
37.0
24
Dolgeville
33.0
25
Port Byron
28.0
26
Cato-Meridian
19.0
 
Cazenovia
19.0
28
APW/Pulaski
16.0
29
Jordan-Elbridge
15.0
30
Chittenango
4.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Sixx Cook (Central Valley Academy) dec Trey Kimball (Camden) 8-3
106 Avery Leonard (Cooperstown) maj dec Kace Cook (Central Valley Academy) 8-0
113 Micah Roes (Lowville) dec Mason Bush (Central Valley Academy) 4-1
120 Matthew Garland (SJSC) dec Dawson Mower (Central Valley Academy) 10-5
126 Marek Bush (Central Valley Academy) dec Dean Shambo (Mexico) 2-1
132 Dylan Price (Onondaga-Tully) dec Corey O'Connor (General Brown) 4-3
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Branton Carpenter (South Lewis) 8-6
145 Cahal Donovan (Marcellus) dec Hunter Shaut (Central Valley Academy) 3-1
152 Josh Mayden (Camden) maj dec Keagen Case (Adirondack) 11-3
160 Jacob Null (Dolgeville) maj dec Matthew McManaman (General Brown) 13-5
170 Dempsey Carroll (Copenhagen) dec Zach Williams (Hannibal) 5-2
182 Anthony Rasmussen (SJSC) fft Ross McFarland (Phoenix)
195 Bryce Dare (Holland Patent) dec Hunter Reed (Copenhagen) 5-3
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Josh Greenwood (Beaver River) 5:05
285 Mike Leibl (Canastota) pin Isaiah Trago (Mount Markham) 1:02

SEMI-FINALS

099 Trey Kimball (Camden) dec Andre Lyndaker (Beaver River) 9-8
  Sixx Cook (Central Valley Academy) dec TJ O'Connor (Cooperstown) 7-4
106 Avery Leonard (Cooperstown) pin Aydin DeForest (Mount Markham) :41
  Kace Cook (Central Valley Academy) dec Najuan Williams (SJSC) 3-2
113 Micah Roes (Lowville) pin Bryar Croniser (Adirondack) :39
  Mason Bush (Central Valley Academy) dec Jacob Rice (Homer) 8-1
120 Dawson Mower (Central Valley Academy) dec Andrew Walseman (Beaver River) 8-2
  Matthew Garland (SJSC) pin Kaiden Haynes (Homer) :52
126 Marek Bush (Central Valley Academy) pin Hunter White (Cato-Meridian) 5:24
  Dean Shambo (Mexico) dec Joe Powers (Port Byron) 1-0
132 Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Anthony Bailey (Mount Markham) 2:38
  Corey O'Connor (General Brown) pin Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) 3:27
138 Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Cameron Drake Gates (APW/Pulaski) 5-1
  Branton Carpenter (South Lewis) maj dec Gabe Cline (Homer) 11-0
145 Cahal Donovan (Marcellus) maj dec Nick Rouse (Canastota) 15-3
  Hunter Shaut (Central Valley Academy) pin Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 3:18
152 Keagen Case (Adirondack) maj dec Chandler Moody (General Brown) 16-6
  Josh Mayden (Camden) dec Sam Deleon (Cazenovia) 9-6
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Michael Dihrberg (Central Valley Academy) :56
  Matthew McManaman (General Brown) pin Gavin Vera (Camden) 3:37
170 Dempsey Carroll (Copenhagen) tf Robbie Seeley (Marcellus) 21-6
  Zach Williams (Hannibal) maj dec Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) 15-2
182 Anthony Rasmussen (SJSC) dec Colby Johnson (Camden) 1-0
  Ross McFarland (Phoenix) pin Jack Bailey (Onondaga-Tully) 1:14
195 Bryce Dare (Holland Patent) dec Marcus Hills (Beaver River) 8-3
  Hunter Reed (Copenhagen) dec John Mitchell (Camden) 9-8 SV-1
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Jacob O'Reilly (Mexico) 5:19
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) dec Jared Makuch (South Lewis) 5-0
285 Mike Leibl (Canastota) pin Gage Marolf (South Lewis) 1:29
  Isaiah Trago (Mount Markham) pin Caleb Miller (SJSC) 1:18

CONSOLATION FINALS

099 TJ O'Connor (Cooperstown) dec Andre Lyndaker (Beaver River) 6-4 SV-1
106 Jared Hoard (General Brown) dec Najuan Williams (SJSC) 4-3 SV-1
113 David O'Neil (General Brown) dec Tyler Murray (Hannibal) 4-0
120 Andrew Walseman (Beaver River) dec Kaiden Haynes (Homer) 9-2
126 Hunter White (Cato-Meridian) dec Joe Powers (Port Byron) 5-4
132 Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) inj def Holt Reed (Phoenix) 3:00
138 Wyatt Mullin (Beaver River) pin Carl Hoppel (Lowville) 3:24
145 Nick Rouse (Canastota) maj dec Charles Lines (Homer) 11-2
152 Sam Deleon (Cazenovia) dec Keith Lewis (Morrisville-Eaton) 7-4
160 Gavin Vera (Camden) dec Michael Dihrberg (Central Valley Academy) 5-2
170 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Anthony Servidone (Little Falls) 8-6 SV-1
182 Colby Johnson (Camden) dec Jack Bailey (Onondaga-Tully) 6-3
195 John Mitchell (Camden) dec Marcus Hills (Beaver River) 3-1 SV-1
220 Jared Makuch (South Lewis) dec Jacob O'Reilly (Mexico) 3-0
285 Robert Eastman (Morrisville-Eaton) pin Caleb Miller (SJSC) 1:30

FIFTH PLACE FINALS

099 Aiden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) inj def Jacob Strain (Adirondack) 1:19
106 Dylan Petrie (Copenhagen) inj def Aydin DeForest (Mount Markham) 2:57
113 Jacob Rice (Homer) inj def Bryar Croniser (Adirondack)
120 Chris Webster (Adirondack) dec Blake LaValley (General Brown) 11-6
126 Hunter Carr (Adirondack) maj dec Carlton Alder (APW/Pulaski) 12-3
132 Collin Shelton (Morrisville-Eaton) pin Anthony Bailey (Mount Markham) 2:18
138 Gabe Cline (Homer) inj def Cameron Drake Gates (APW/Pulaski)
145 Tyler Parker (Port Byron) dec Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 9-3
152 Chandler Moody (General Brown) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 4-1
160 Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) dec Matthew Tanner (Adirondack) 5-2
170 Robbie Seeley (Marcellus) dec Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) 3-2
182 Nick Rogers (General Brown) pin Landry LaFleur (Jordan-Elbridge) 2:41
195 Thomas Kinsella (Marcellus) dec Javion Marconi (Little Falls) 4-2
220 Hunter Tarbania (Holland Patent) pin Kyle Wines (Camden) 1:00
285 Gage Marolf (South Lewis) pin Zach Green (Phoenix) 2:17

QUARTER-FINALS

099 Andre Lyndaker (Beaver River) pin Aiden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) 3:54
  Trey Kimball (Camden) maj dec Chase Nevills (Copenhagen) 11-0
  Sixx Cook (Central Valley Academy) pin Jacob Strain (Adirondack) 1:22
  TJ O'Connor (Cooperstown) pin Blayde DeBlieux (Chittenango) 5:03
106 Najuan Williams (SJSC) dec Jared Hoard (General Brown) 9-6
  Kace Cook (Central Valley Academy) dec Carl Santariello (Marcellus) 4-2
  Aydin DeForest (Mount Markham) pin Dylan Petrie (Copenhagen) 2:28
  Avery Leonard (Cooperstown) tf Aaron Moir (Vernon-Verona-Sherrill) 19-3
113 Mason Bush (Central Valley Academy) tf Jack Smith (Port Byron) 16-1
  Micah Roes (Lowville) tf Tyler Murray (Hannibal) 16-0
  Bryar Croniser (Adirondack) pin Kyle Musachio (Canastota) 5:18
  Jacob Rice (Homer) dec David O'Neil (General Brown) 6-1
120 Andrew Walseman (Beaver River) dec Ryan Moses (Marcellus) 4-1
  Dawson Mower (Central Valley Academy) dec Blake LaValley (General Brown) 4-1
  Matthew Garland (SJSC) pin Bradley Lamphere (Dolgeville) 3:30
  Kaiden Haynes (Homer) dec Chris Webster (Adirondack) 10-9
126 Marek Bush (Central Valley Academy) pin Seth Salmonsen (Hannibal) :19
  Hunter White (Cato-Meridian) pin Hunter Carr (Adirondack) 3:13
  Joe Powers (Port Byron) maj dec Jake Galster (Copenhagen) 9-0
  Dean Shambo (Mexico) maj dec Carlton Alder (APW/Pulaski) 14-2
132 Anthony Bailey (Mount Markham) dec Trevor Grogan (Central Valley Academy) 8-6
  Corey O'Connor (General Brown) pin Michael Hamburg (Lowville) 3:44
  Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) pin Holt Reed (Phoenix) 3:38
  Dylan Price (Onondaga-Tully) pin Collin Shelton (Morrisville-Eaton) :56
138 Gabe Cline (Homer) dec Wyatt Mullin (Beaver River) 6-2
  Lorenzo Scarano (Little Falls) dec Carl Hoppel (Lowville) 6-0
  Cameron Drake Gates (APW/Pulaski) dec Cameron Russell (Morrisville-Eaton) 8-7
  Branton Carpenter (South Lewis) pin Colbey Bixby (Canastota) 3:26
145 Cahal Donovan (Marcellus) pin Kye Cook (Central Valley Academy) 2:07
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) dec Tyler Parker (Port Byron) 6-5
  Hunter Shaut (Central Valley Academy) pin Marion Quigley (Jordan-Elbridge) 1:54
  Nick Rouse (Canastota) maj dec Charles Lines (Homer) 11-1
152 Sam Deleon (Cazenovia) dec Keith Lewis (Morrisville-Eaton) 6-5
  Chandler Moody (General Brown) dec Andrew Hoffman (South Lewis) 6-2
  Keagen Case (Adirondack) pin Jadan Bruno (Phoenix) :55
  Josh Mayden (Camden) maj dec Marshall Coe (SJSC) 9-0
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Cory Woodward (Beaver River) 1:27
  Michael Dihrberg (Central Valley Academy) dec Travis Decker (Vernon-Verona-Sherrill) 8-6
  Gavin Vera (Camden) maj dec Devin Myers (Chittenango) 12-4
  Matthew McManaman (General Brown) dec Matthew Tanner (Adirondack) 13-6
170 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Anthony Servidone (Little Falls) 5-2
  Robbie Seeley (Marcellus) pin Colin Forbes (Vernon-Verona-Sherrill) 2:25
  Zach Williams (Hannibal) pin Ethan Randall (Dolgeville) 1:56
  Dempsey Carroll (Copenhagen) pin Casey Cunningham (Cazenovia) 1:18
182 Jack Bailey (Onondaga-Tully) dec Landry LaFleur (Jordan-Elbridge) 7-3
  Colby Johnson (Camden) dec Sam Sorenson (Homer) 4-3 UTB
  Anthony Rasmussen (SJSC) tf Nick Rogers (General Brown) 16-0
  Ross McFarland (Phoenix) pin Brady Vosburgh (South Lewis) 1:47
195 John Mitchell (Camden) dec Thomas Kinsella (Marcellus) 2-0
  Bryce Dare (Holland Patent) pin Javion Marconi (Little Falls) 1:32
  Marcus Hills (Beaver River) pin Dylan Mannise (Mexico) 2:56
  Hunter Reed (Copenhagen) dec Riley Brewer (Central Valley Academy) 5-2
220 Josh Greenwood (Beaver River) pin Anthony Crofoot (Hannibal) 2:43
  Jacob O'Reilly (Mexico) dec Hunter Tarbania (Holland Patent) 5-2
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Trai Collins (Vernon-Verona-Sherrill) 5:39
  Jared Makuch (South Lewis) dec Kyle Wines (Camden) 6-4
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Logan Petrie (SJSC) :57
  Caleb Miller (SJSC) pin Robert Eastman (Morrisville-Eaton) 5:05
  Mike Leibl (Canastota) pin Jacob Becker (Mexico) 1:26
  Gage Marolf (South Lewis) pin Zach Green (Phoenix) :33