2014-15 SECTION 2 DIVISION 1 CHAMPIONSHIPS
February 14, 2015 @ Glens Falls Civic Center

TEAM SCORES

1
Shenendehowa
181.5
2
Columbia
153.5
3
Burnt Hills
131.0
4
Averill Park
109.0
5
Queensbury
104.5
6
Schenectady
94.0
7
La Salle Institute
84.5
8
Mohonasen
83.0
9
Albany Academy
81.0
10
Shaker
74.0
11
Amsterdam
69.0
12
Colonie
65.0
13
Ballston Spa
59.5
14
South Glens Falls
57.0
15
Niskayuna
51.0
16
Saratoga Springs
44.0
17
Bethlehem
34.5
18
Guilderland
32.0
19
Albany
13.5
20
Scotia-Glenville
12.0
21
Christian Brothers Academy
1.0
 
Most Outstanding Wrestler
Max Tempel
Averill Park - 126

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Michael Gonyea (Columbia) dec Caiden Mondore (La Salle Institute) 3-0
106 Trent Nadeau (La Salle Institute) maj dec Chris Valasquez (Amsterdam) 12-3
113 Christian Gramuglia (Burnt Hills) dec Austin Lewis (Colonie) 7-0
120 John Devine (Columbia) dec Kiernan Shanahan (Shenendehowa) 5-0
126 Max Tempel (Averill Park) dec Dominic Inzana (Saratoga Springs) 7-1
132 Kyle Jasenski (Albany Academy) dec Kyle Greene (Columbia) 3-2
138 Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Jon Law (Queensbury) 3:31
145 Joe Clemente (La Salle Institute) pin Musa Barros (Schenectady ) 1:27
152 Jesse Porter (Shenendehowa) pin Matt McHugh (Columbia) 1:18
160 Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Brandon Bruttomesso (South Glens Falls) 3:00
170 Kevin Parker (Shenendehowa) tf Ditaye Douglas (Schenectady ) 15-0
182 Jake Ashcraft (Burnt Hills) pin Collin Derboghossian (Schenectady ) 1:59
195 Chris Goudy (Queensbury) dec Garreck Golish (Ballston Spa) 2-1
220 Joe Messare (Burnt Hills) dec John Mulally (Colonie) 3-1
285 Jake Warren (Burnt Hills) dec Ryan Eustace (Shaker) 4-3

SEMI-FINALS

099 Michael Gonyea (Columbia) pin Jake Kimble (Colonie) :59
  Caiden Mondore (La Salle Institute) pin Antoine Grace (Queensbury) 5:10
106 Chris Valasquez (Amsterdam) dec Shiva Bhoge (Mohonasen) 2-1
  Trent Nadeau (La Salle Institute) dec Trent Svingala (Columbia) 7-2
113 Christian Gramuglia (Burnt Hills) pin Andrew Dennis (Averill Park) 1:19
  Austin Lewis (Colonie) maj dec Dominick Poggoli (Columbia) 15-5
120 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) dec Josh Reed (Schenectady ) 10-8 OT
  John Devine (Columbia) dec Dietrich Hartman (Shenendehowa) 4-0
126 Dominic Inzana (Saratoga Springs) pin John Rue (Albany Academy) 3:58
  Max Tempel (Averill Park) dec Will Hughes (Queensbury) 7-2
132 Kyle Jasenski (Albany Academy) maj dec Keith Davidson (Averill Park) 8-0
  Kyle Greene (Columbia) dec Matt Saville (South Glens Falls) 8-1
138 Eoghan Sweeney (Niskayuna) dec Kevin Guardino (Shenendehowa) 9-4
  Jon Law (Queensbury) dec Zach Morris (South Glens Falls) 10-3
145 Joe Clemente (La Salle Institute) dec Anthony Laniewski (Niskayuna) 5-0
  Musa Barros (Schenectady ) dec Zeke Thomas (Albany Academy) 10-8 OT
152 Jesse Porter (Shenendehowa) pin Antonio Zamora (Schenectady ) 1:49
  Matt McHugh (Columbia) dec Derrick Gardner (Averill Park) 4-2
160 Tyler Barnes (Ballston Spa) tf Brian Swank (Amsterdam) 17-2
  Brandon Bruttomesso (South Glens Falls) dec Anthony DiNallo (Shenendehowa) 2-0
170 Kevin Parker (Shenendehowa) tf Nelson Quinoses (Amsterdam) 15-0
  Ditaye Douglas (Schenectady ) pin Devin Greenlaw (South Glens Falls) 4:50
182 Collin Derboghossian (Schenectady ) inj def RJ Hayes (La Salle Institute) inj dft
  Jake Ashcraft (Burnt Hills) pin Dylan Dubuque (Columbia) :52
195 Chris Goudy (Queensbury) dec Andy Cummings (Guilderland) 5-4
  Garreck Golish (Ballston Spa) inj def Taylor Russell (Burnt Hills) inj dft
220 John Mulally (Colonie) pin David Wingate (Columbia) 3:05
  Joe Messare (Burnt Hills) dec Chris Garrison (Amsterdam) 12-9
285 Jake Warren (Burnt Hills) pin Khaleed Abdoun (Niskayuna) 2:44
  Ryan Eustace (Shaker) dec Jordan Gougler (Shenendehowa) 4-1

CONSOLATION FINALS

099 Tristan Biviano (Saratoga Springs) dec Anthony Canova (Bethlehem) 8-5
106 Mahesh Bhoge (Mohonasen) pin Lucien Loeper (Averill Park) 2:25
113 Andrew Dennis (Averill Park) dec Derrick Finnegan (Queensbury) 3-2
120 Josh Reed (Schenectady ) dec Dietrich Hartman (Shenendehowa) 8-1
126 Will Hughes (Queensbury) tf Christopher Pavelec (Shaker) 20-2
132 Keith Davidson (Averill Park) dec Tom Burns (Shenendehowa) 7-0
138 Kevin Guardino (Shenendehowa) dec Zach Zebrowski (Albany Academy) 8-5
145 Zeke Thomas (Albany Academy) dec Ryan Betts (Shenendehowa) 9-7
152 Derrick Gardner (Averill Park) pin Antonio Zamora (Schenectady ) :59
160 Anthony DiNallo (Shenendehowa) dec Brian Swank (Amsterdam) 10-5
170 Devin Greenlaw (South Glens Falls) dec Addison Groesbeck (Albany Academy) 8-3
182 Dylan Dubuque (Columbia) dec Andrew Peterson (Shaker) 3-1
195 Andy Cummings (Guilderland) dec Chris McDonald (Shaker) 6-5
220 Chris Garrison (Amsterdam) dec Jake Lanzillo (Averill Park) 7-0
285 Khaleed Abdoun (Niskayuna) maj dec Jordan Gougler (Shenendehowa) 9-1

FIFTH PLACE FINALS

099 Jake Kimble (Colonie) dec Antoine Grace (Queensbury) 5-0
106 Trent Svingala (Columbia) dec Mike Dimonda (Shenendehowa) 5-1
113 Dominick Poggoli (Columbia) pin Vincent McCann (Albany) 2:39
120 David Wolanski (Guilderland) inj def Devin Wright (Bethlehem)
126 Mahesh Bhoge (Mohonasen) dec John Rue (Albany Academy) 8-2
132 Kyle Gardner (Mohonasen) inj def Matt Saville (South Glens Falls)
138 Zach Morris (South Glens Falls) pin Rob Stagnitta (Bethlehem) 2:43
145 Dom Pasquarello (Averill Park) maj dec Anthony Laniewski (Niskayuna) 11-1
152 Dom Nassivera (Queensbury) dec Taylor Pfaff (Colonie) 5-3
160 Tommy ONeill (Columbia) dec Ethan Hartlage (Shaker) 7-5
170 Andrew Horval (Shaker) inj def Nelson Quinoses (Amsterdam)
182 Joseph Galusha (Mohonasen) inj def RJ Hayes (La Salle Institute)
195 Robert Merrill (Columbia) inj def Taylor Russell (Burnt Hills)
220 Cody Bryans (Shenendehowa) pin David Wingate (Columbia) 3:41
285 Nick Gramuglia (Burnt Hills) dec Anthony Hall (Mohonasen) 3-1

QUARTER-FINALS

099 Michael Gonyea (Columbia) pin Kyle Holland (Scotia-Glenville) :37
  Jake Kimble (Colonie) dec Tristan Biviano (Saratoga Springs) 5-0
  Antoine Grace (Queensbury) maj dec Nick Rodecker (Amsterdam) 16-5
  Caiden Mondore (La Salle Institute) maj dec Anthony Canova (Bethlehem) 13-4
106 Trent Svingala (Columbia) dec Mike Dimonda (Shenendehowa) 7-2
  Trent Nadeau (La Salle Institute) tf Dawson LaLuna (Queensbury) 15-0
  Shiva Bhoge (Mohonasen) maj dec Lucien Loeper (Averill Park) 9-0
  Chris Valasquez (Amsterdam) pin Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) :36
113 Christian Gramuglia (Burnt Hills) pin James Marx (Mohonasen) :30
  Andrew Dennis (Averill Park) dec Derrick Finnegan (Queensbury) 5-2
  Dominick Poggoli (Columbia) pin Nick Hotaling (Shenendehowa) 1:37
  Austin Lewis (Colonie) maj dec Vincent McCann (Albany) 15-2
120 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Joe Cauwenburghs (Averill Park) 2:50
  Josh Reed (Schenectady ) maj dec David Wolanski (Guilderland) md
  Dietrich Hartman (Shenendehowa) dec Jefferson LaMountain (Albany Academy) 6-0
  John Devine (Columbia) pin Matt Bennett (Queensbury) 3:45
126 Dominic Inzana (Saratoga Springs) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 2:45
  John Rue (Albany Academy) dec Mahesh Bhoge (Mohonasen) 4-1
  Will Hughes (Queensbury) maj dec Christopher Pavelec (Shaker) 10-2
  Max Tempel (Averill Park) pin Chris Northrup (Ballston Spa) 1:15
132 Kyle Greene (Columbia) maj dec Kyle Gardner (Mohonasen) 8-0
  Matt Saville (South Glens Falls) pin Austin Rowinski (Burnt Hills) 5:40
  Keith Davidson (Averill Park) pin Kevin Ochs (Guilderland) 5:28
  Kyle Jasenski (Albany Academy) pin Tom Burns (Shenendehowa) 1:47
138 Eoghan Sweeney (Niskayuna) maj dec Terran Paul (Christian Brothers Academy) 11-0
  Kevin Guardino (Shenendehowa) dec Zach Zebrowski (Albany Academy) 3-2
  Jon Law (Queensbury) pin Rob Stagnitta (Bethlehem) 4:53
  Zach Morris (South Glens Falls) pin Miles Jackson (Albany) 2:45
145 Joe Clemente (La Salle Institute) maj dec Dom Pasquarello (Averill Park) 13-4
  Anthony Laniewski (Niskayuna) dec John Rivera (Amsterdam) 8-6
  Musa Barros (Schenectady ) dec Ryan Betts (Shenendehowa) 6-3
  Zeke Thomas (Albany Academy) maj dec Jared Bruno (Queensbury) 11-2
152 Jesse Porter (Shenendehowa) pin Taylor Pfaff (Colonie) 1:14
  Antonio Zamora (Schenectady ) maj dec Ryan Moore (La Salle Institute) 10-2
  Derrick Gardner (Averill Park) dec Max Kabanuk (Saratoga Springs) 8-1
  Matt McHugh (Columbia) maj dec Dom Nassivera (Queensbury) 11-1
160 Brandon Bruttomesso (South Glens Falls) maj dec Tommy ONeill (Columbia) 9-0
  Anthony DiNallo (Shenendehowa) dec Luke Marcelle (La Salle Institute) 9-3
  Brian Swank (Amsterdam) maj dec Michael Norwood (Schenectady ) 13-3
  Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Ethan Hartlage (Shaker) 3:44
170 Kevin Parker (Shenendehowa) pin Kody Granger (Queensbury) :49
  Nelson Quinoses (Amsterdam) dec Andrew Horval (Shaker) 3-2
  Devin Greenlaw (South Glens Falls) dec Chris Buckland (Burnt Hills) 11-9 OT
  Ditaye Douglas (Schenectady ) dec Addison Groesbeck (Albany Academy) 7-0
182 Collin Derboghossian (Schenectady ) dec Nick Joseph (Shenendehowa) 4-1
  RJ Hayes (La Salle Institute) dec Joseph Galusha (Mohonasen) 12-6
  Dylan Dubuque (Columbia) maj dec Andrew Peterson (Shaker) 11-1
  Jake Ashcraft (Burnt Hills) pin James Overocker (Ballston Spa) :35
195 Andy Cummings (Guilderland) dec Brandon Brothers (Colonie) 1-0
  Chris Goudy (Queensbury) dec Chris McDonald (Shaker) 2-1
  Taylor Russell (Burnt Hills) dec Robert Merrill (Columbia) 5-4
  Garreck Golish (Ballston Spa) dec DuPreme Lane (Mohonasen) 5-1
220 Joe Messare (Burnt Hills) pin Jake Lanzillo (Averill Park) 1:16
  Chris Garrison (Amsterdam) maj dec Dante Romanucci (Niskayuna) 12-3
  David Wingate (Columbia) dec Cody Bryans (Shenendehowa) 4-3
  John Mulally (Colonie) pin Michael Stark (Mohonasen) 3:53
285 Khaleed Abdoun (Niskayuna) dec Noah Fyan (Colonie) 6-0
  Jake Warren (Burnt Hills) pin Anthony Hall (Mohonasen) 3:26
  Jordan Gougler (Shenendehowa) dec Nick Gramuglia (Burnt Hills) 1-0
  Ryan Eustace (Shaker) pin Brandon Hulin (Scotia-Glenville) 1:42