Season:

Address:

1353 State Rt. 7

Richmondville, NY 12149

Coach:

Justin Kimball

Matt Ronca

Phone:

(518) 234-3565

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Navy/Silver

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bulldogs

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Adriance, Keagan

Becker, Thomas

Benac, Tim

Burton, Adam

Cooper, Ethan (1)

Cooper, Masen

Crooks, Jeff (2)

Edwards, Hunter (5)

Gavett, Brandon

Gavett, Damon

Hall, Trey

Holliday, Nate

Hotaling, Dan (4)

Hotaling, Greg (4)

Killenberger, Gabe

Lampron, Devon

Oldorff, Ryan

Oldorff, Shane

Pleickhardt, Laine (2)

Santiago, Isidro

Spohn, Gus

Walters, Jeremy

Warner, Gabe

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/25

CDWOA JV Tournament
@ Shenendehowa

09:00

11/30

@ Ichabod Crane

64-12

12/02

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

3rd

12/07

COHOES

63-16

12/09

Penfield Hunter Holiday Tournament
@ Penfield

5th

12/14

ALBANY ACADEMY

75-3

12/16

BATTLE IN THE VALLEY

3rd

 

Mohonasen

45-33

 

Warrensburg

21-59

 

Cicero-North Syracuse

36-43

 

Fonda-Fultonville

72-15

 

Coxsackie-Athens

60-27

12/20

@ Schalmont

67-18

12/21

@ Lansingburgh

66-6

12/28

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

2nd

01/05
01/06

Ross Kordell Rotary Tournament
@ Oneonta

4th

01/12

@ Ravena-Coeymans-Selkirk

42-40

01/14

Schenectady Invitational
@ Schenectady

7th

01/16
01/16

Section II Division II Dual Meet Tournament
@ Warrensburg

3rd

 

Warrensburg

14-65

01/18

LA SALLE INSTITUTE

63-16

01/19
01/20

Wrangle in the Plains
@ Shenendehowa

4th

01/25

WATERVLIET

40-39

02/03

Section 2 Class CC Tournament
@ Glens Falls

1st

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

5th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
11
3
0.786
8
0
1.000
26
4
0.867
7
1
0.875
11
8
0.579
6
2
0.750
13
19
0.406
4
4
0.500
4
11
0.267
3
4
0.429
4
12
0.250
3
5
0.375
5
18
0.217
3
5
0.375
1
18
0.053
1
6
0.143
1
25
0.038
0
8
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Eric McAllister
1992 - 126
5th NYS
Neal Martin
2004 - 145
4th NYS
Robert Merchant
2007 - 145
 
Robert Merchant
2008 - 140
4th NYS
Donny Radliff
2010 - 119
 
Brandon Merchant
2015 - 126
 
Brandon Merchant
2016 - 126
 
Ethan Cooper
2018 - 160
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Mike Green
2012 - 170
 
Mike Green
2013 - 170
6th NYS