Season:

Address:

105 Oak Street

Corinth, NY 12822

Coach:

Dick Whitaker

Alan Spieldenner

Greg Baker

Phone:

(518) 654-9005

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Tomahawks

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Blanchard, Devlin

Deloriea, Sam

Ellis, Mark

Eversole, Conor

Freebern, Johnathan

Kanar, Isaiah

Procter, Ray

Richards, Alec (2)

Rigley, Curtis

Schoonover, Tyler

Shippee, Dan

Thomas, Riley

Tromblee, Sam

Warrington, Nate

Washburn, Logan

Westervelt, Cody

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02

Bulldog Invitational
@ Berne-Knox-Westerlo

3rd

12/07

GLENS FALLS

58-24

12/09

Mat Mania
@ Glens Falls

6th

12/13

@ Granville

33-43

12/16

Sabre Duals
@ Schalmont

3rd

 

Albany

50-36

 

Schalmont

34-33

 

Shaker

42-48

 

Lansingburgh

54-12

 

Galway

30-54

12/20

WHITEHALL-FORT ANN

39-42

12/21

MECHANICVILLE-STILLWATER

30-51

01/04

@ Hadley-Luzerne/Lake George

28-52

01/06

Jamie Mormile Tournament
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

11th

01/10

SALEM-CAMBRIDGE

31-46

01/18

@ Warrensburg

4-82

01/20

Mustang Duals
@ Mount Markham

6th

 

Beaver River

36-49

 

Otselic Valley

30-47

 

APW/Pulaski

54-27

 

Poland

54-6

 

Mount Markham

33-45

01/25

@ Scotia-Glenville

54-9

01/27

MARTY SHERMAN INVITATIONAL

2nd

02/03

Section 2 Class C Tournament
@ Stillwater

8th

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

21st

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
27
1
0.964
5
0
1.000
11
3
0.786
4
1
0.800
10
2
0.833
3
2
0.600
11
8
0.579
2
3
0.400
10
17
0.370
1
4
0.200
7
11
0.389
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Sam Marcotte
1960 - 103
 
Bud Fenton
1968 - 127
 
Dennis Baker
1992 - 132
3rd NYS
Mike Barber
2000 - 152
6th NYS
Mike Sanacore
2003 - 189
2nd NYS
Nick Buttles
2004 - 171
3rd NYS
Jason D'Angelo
2004 - 189
 
Ed Galvin
2005 - 103
5th NYS
Nick Buttles
2005 - 171
2nd NYS
Ed Galvin
2007 - 125
4th NYS
Zach Marcel
2010 - 103
 
Tyler Nicholson
2010 - 135
 
Zach Marcel
2012 - 120
 
Garon LeClair
2013 - 099
 
Ryan Matuszak
2013 - 132
 
Kyle Mulcahy
2013 - 145
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Zach Marcel
2011 - 112
 
Garon LeClair
2015 - 132
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Marty Sherman
Class of 2008