Season:

Address:

58 Quaker St

Granville, NY 12832

Coach:

Steve Palmer

Aaron Torres

Phone:

(518) 642-1051

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Blue/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Horde

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Balcom, Philip

Beebe, Ethan

Beebe, Logan

Burnes, Christian

Burnes, Michael

Chilkott, Benjamin

Duffy, William

Figueroa, Ryan

Fiske, Joseph

Haines, Cole

Haskins, Logan

Haskins, Zachary

Hermance, Jonathon

Holland, Richard

Hyatt, Tristan

Knowles, Logan

Komorny, Blake

Martindale, Cody

Matteson, Rocky

McClure, Troy

McEachron, Andrew

McMahon, Nikolas

McMahon, Thomas

Medrano-Garcia, Carlos

Muise, Tyler

Perry, Brent

Regimbald, David

Rodd, Zachariah

Shevil, Nathan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/06

MECHANICVILLE-STILLWATER

32-45

12/09

Travis Capen Memorial Duals
@ Ausable Valley

2nd

 

Fair Haven Union, VT

60-9

 

Spaulding, VT

55-12

 

Burr Burton Academy, VT

72-3

 

Ausable Valley

51-32

 

Malone

24-58

12/13

CORINTH

43-33

12/16

COACH KEN HARRISON MEMORIAL TOURNAMENT

4th

12/19

@ Tamarac

28-60

12/20

FAIR HAVEN UNION, VT

30-24

01/10

WARRENSBURG

12-66

01/13

Scotia Duals
@ Scotia-Glenville

09:00

01/17

@ Hadley-Luzerne/Lake George

24-57

01/20

GOLDEN HORDE DUALS

2nd

 

Ausable Valley

48-42

 

Berne-Knox-Westerlo

60-16

 

Mechanicville-Stillwater

40-39

 

Northern Adirondack

36-42

 

Warrensburg

0-82

01/23

SALEM-CAMBRIDGE

33-50

01/24

@ Otter Valley, VT

54-22

01/27

Wasaren League Tournament
@ Stillwater

12th

01/30

@ Whitehall-Fort Ann

47-33

02/03

Section 2 Class D Tournament
@ Salem-Cambridge

6th

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

27th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
27
1
0.964
5
0
1.000
11
3
0.786
4
1
0.800
10
2
0.833
3
2
0.600
11
8
0.579
2
3
0.400
10
17
0.370
1
4
0.200
7
11
0.389
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jake Sabo
1981 - 155
 
Scott Sabo
1981 - 215
2nd NYS
Scott Sabo
1982 - 215
2nd NYS
Mark Sabo
1983 - 138
6th NYS
Mark Sabo
1984 - 145
 
Ron Hanson
2001 - 275
 
Chris Rosell
2005 - 189
6th NYS
Jonathan Hyatt
2006 - 125
 
Karl Palmer
2010 - 140
 
Karl Palmer
2011 - 140
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Ehntholt
2007 - 135
 
Eric Hastings
2011 - 285
5th NYS
Brad Perry
2014 - 170
 
Jody Hermance
2017 - 195