Season:

Address:

1 Sir Bills Circle

Johnstown, NY 12095

Coach:

Joe Morrison

Phone:

(518) 762-4661

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Purple/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Sir BIlls

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

 

The Sir BIlls are wrestling with the
Fonda-Fultonville Braves for the 2017-18 season.

 

Name
Class
W-L
Weight

Ahrens, Luke

Bronson, Skyler

Cranker, Jonathan

Cromer, Malacki

Croucher, Jackson

Dorfman, Ryan

Estep, Chris

Gray, Kyle

Haverly, Jackson

Hernigle, Chris

Hicks, Owen

Johnson, Marquise

Kearns, Justin (4)

Lodestro, Dominic

Martindale, Michael

Maxson, Zachary

Morton, Kyle

Myles, Zenmatsu

Newcomer, Justin

Newcomer, Loretta

Olmstead, Skyler

Port, Zach

Rumberger, Michael

Salamack, Kyle

Sanchez, Nasire

Smith, Caleb

Smith, Riley

Subik, Najon (3)

Sweet, Camron

Thomas, Joel

Zito, Triston

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/06

@ Schoharie

54-36

12/09

Mat Mania
@ Glens Falls

7th

12/14

AMSTERDAM

15-64

12/16

Battle in the Valley
@ Cobleskill-Richmondville

6th

 

Cicero-North Syracuse

18-66

 

Mohonasen

24-54

 

Coxsackie-Athens

36-48

 

Cobleskill-Richmondville

15-72

 

Warrensburg

9-74

12/18

CAIRO-DURHAM

51-30

12/21

GALWAY

19-53

01/11

@ Berne-Knox-Westerlo

61-9

01/18

CANAJOHARIE-FORT PLAIN

42-43

01/20

Dominick Kossman Duals
@ Schoharie

2nd

 

Schalmont

31-42

 

Albany

65-24

 

Salem-Cambridge

33-51

 

Canajoharie-Fort Plain

48-36

 

Schoharie

54-33

01/24

@ Duanesburg

39-40

01/27

Marty Sherman Invitational
@ Corinth

4th

02/03

Section 2 Class CC Tournament
@ Glens Falls

6th

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

23rd

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>
;

SECTIONAL CHAMPIONS

John Underwood
1972 - 105
 
John Underwood
1973 - 112
 
Kurt Johnson
1974 - 098
5th NYS
John Underwood
1974 - 119
4th NYS
Bill Underwood
1975 - 098
5th NYS
Kurt Johnson
1975 - 105
5th NYS
Kurt Johnson
1976 - 105
 
Mike Saltsman
1983 - 132
2nd NYS
Eric Peck
1984 - 215
 
Eric Peck
1985 - 215
3rd NYS
Tom Lombardoni
1987 - 167
 
Darcy Dingman
1996 - 119
 
Mark Gillen
2008 - 125
6th NYS
Louie Emden
2008 - 189
 
Mark Gillen
2009 - 130
3rd NYS
Joey Morrison
2009 - 145
 
Joe Nellis
2013 - 220
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brandyn Ainsworth
2012 - 160