Season:

Address:

14 Spring Street

Schuylerville, NY 12871

Coach:

Donovan Santisteban

Phone:

(518) 695-3255

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Black Horses

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Bohley, Brock

Brownell, Jeremy

Burnham, Kyle

Demiaenko, Blake

Dumas, Andrew (4)

Dunkie, Devon

Genevick, Graham

Goodspeed, Elizabeth

Hamiltion, Dutch

Hughes, Colin

Jones, Aidan

Macmillan, Donald

Macneil, Kadyn

Raphael, K.amanni

Rowinski, Stephen

Stewart, Phoenix

Ubillo, Gian-Luca

Verti, Benjamin

Woodcook, Lucas

Zakrzewski, Jordan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

12/04

@ Glens Falls

48-33

12/07

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

16th

12/07

Columbia Blue Devil Duals
@ Columbia

9th

 

Shaker

6-71

 

Columbia

12-78

 

Guilderland

30-47

 

Newburgh Free Academy

6-81

 

Tamarac

12-78

12/11

HUDSON FALLS

30-54

12/14

Duanesburg Duals
@ Duanesburg

4th

 

Duanesburg

22-60

 

Albany

33-30

 

Ellenville

54-24

 

Our Lady of Lourdes

24-54

 

Warrensburg

0-81

12/21

Coach Ken Harrison Memorial Tournament
@ Granville

7th

12/28

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

13th

01/08

AMSTERDAM

30-47

01/08

vs Queensbury @ Scotia-Glenville

6-76

01/14

@ Scotia-Glenville

48-12

01/16

MECHANICVILLE-STILLWATER

30-36

01/25

Hoosick Falls Duals
@ Hoosick Falls

Results

 

Whitehall-Fort Ann

12-66

 

Saranac

15-71

 

Chenango Valley

42-30

02/01

Wasaren League Tournament
@ Tamarac

13th

02/01

Marty Sherman Invitational
@ Corinth

14th

02/08

Section 2 Class CC Tournament
@ Mechanicville-Stillwater

8th

02/15

Section 2 Division II Championships
@ Cool Insurance Arena

24th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
12
3
0.800
6
0
1.000
13
10
0.565
5
1
0.833
6
4
0.600
2
2
0.500
9
8
0.529
3
3
0.500
5
14
0.263
2
3
0.400
2
12
0.143
1
5
0.167
1
15
0.063
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Eric Johanson
2005 - 119
6th NYS
Eric Johanson
2006 - 119
3rd NYS
Sarah Anderson
2007 - 096
 
Sarah Anderson
2008 - 103
 
Dan Ladd
2008 - 285
4th NYS
Brendan Goldup
2009 - 096
3rd NYS
Dan Ladd
2009 - 285
2nd NYS
Anthony Cardinuto
2014 - 106
 
Orion Anderson
2015 - 099
 
Tyler Green
2015 - 170
 
Orion Anderson
2016 - 106
STATE CHAMP
Tyler Green
2016 - 170
6th NYS
Orion Anderson
2017 - 120
STATE CHAMP
Orion Anderson
2018 - 126
STATE CHAMP
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Dan Ladd
2007 - 275