Season:

Address:

42 Merritt Road

South Glens Falls, NY 12803

Coach:

Michael St. Louis

Greg Delsingor

Gorge Bull

Phone:

(518) 792-9987

Web:

Team Website
District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Royal Blue/Scarlet

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Bulldogs

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Ahrens, Joshua

Anderson, Hunter

Barody, Logan (4)

Basile, Adam

Cady, Timothy

Corlew, Jack

Cuva, Isaiah

Delsignore, Brock (1)

Demarco, Noah

French, Jakob

Gadway, Mathew

Gebo, Matt

Gibson, Jacarus

Hammond, Dale

Hockford, Brian

Hogan, Noah

Kenyon, Dylan

Lanfear, Noah

LeFaucheur, Lucien

Mattison, Ryan

Melton, Connor

Mickel, Aiden

Murphy, Antonio

Peper, Ian

Plott, Cole

Rabine, Lily

Santilli, Vincent

Scott, Daniel

Swears, AJ

Wagner-Fitzgerald, Michael

Washburn, Keenan

Weller, Ethan

Younger, Cordell

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/01
12/02

Columbia Blue Devil Duals
@ Columbia

5th

 

Beekmantown

39-36

 

Guilderland

31-45

 

Newburgh Free Academy

24-55

 

Niskayuna

18-52

 

Shaker

42-27

 

Whitehall-Fort Ann

45-39

 

Ichabod Crane

55-18

12/05

WHITEHALL-FORT ANN

45-32

12/09

ROXANNE WELLER MEMORIAL JV TOURNAMENT

10:00

12/13

@ Scotia-Glenville

69-3

12/16

Coach Ken Harrison Memorial Tournament
@ Granville

5th

12/20

SCHUYLERVILLE

15-51

12/28

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

7th

01/03

HUDSON FALLS

42-40

01/04

@ Hoosick Falls

06:00

01/06

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

12th

01/10

AMSTERDAM

15-56

01/12
01/13

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

92

01/17

@ Queensbury

9-61

01/19
01/20

Wrangle in the Plains
@ Shenendehowa

12th

01/19
01/20

Ichabod Crane Duals
@ Ichabod Crane

4th

 

Berlin

40-39

 

Ichabod Crane

39-27

 

Watervliet

13-56

 

Cooperstown

36-42

 

Duanesburg

31-39

 

Lansingburgh

Won

 

Cairo-Durham

48-18

 

Amsterdam

42-30

01/24

@ Glens Falls

52-24

01/27

Commodore Invitational
@ Vergennes, VT

11th

02/03

Section 2 Class B Tournament
@ Mohonasen

7th

02/10

Section 2 Division I Championships
@ Glens Falls Civic Center

13th

02/23
02/24

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
16
17
0.485
6
0
1.000
8
7
0.533
5
1
0.833
13
9
0.591
3
3
0.500
9
8
0.529
3
3
0.500
4
6
0.400
3
3
0.500
1
12
0.077
1
5
0.167
0
16
0.000
0
6
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Porter Reed
1960 - 133
 
Tom Wood
1961 - 103
 
Bob DeMarsh
1962 - 095
 
Joe Cochran
1962 - 133
 
Peter Reed
1962 - 145
 
Bob DeMarsh
1963 - 103
3rd NYS
Joel Cochran
1963 - 138
 
Peter Reed
1963 - 145
 
Bob DeMarsh
1964 - 103
3rd NYS
Bill DuBois
1964 - 112
 
Mark Kenyon
1965 - 154
3rd NYS
Peter Schmidt
1966 - 112
 
Gary McGuffin
1966 - 133
4th NYS
Rick Munson
1966 - 145
3rd NYS
Gerald Hay
1966 - 165
 
Al Varney
1966 - 180
 
Peter Schmidt
1967 - 112
 
Gary McGuffin
1967 - 133
3rd NYS
Rick Munson
1967 - 145
2nd NYS
John Weber
1968 - 103
 
Peter Schmidt
1968 - 112
 
Phil Reed
1968 - 138
 
Gerald Hay
1968 - 165
2nd NYS
Phil Reed
1969 - 145
 
Shane Smith
1989 - 177
6th NYS
Chuck Perry
1992 - 177
5th NYS
Pete Schmidt Jr.
1993 - 112
 
Jason Terry
1996 - 112
 
John French
1996 - 145
5th NYS
Jason Terry
1997 - 125
 
Stephen Lumley
2011 - 160
 
Stephen Lumley
2012 - 170
6th NYS
Matt Saville
2016 - 138
 
Brock Delsignore
2017 - 099
 
Brock Delsignore
2018 - 120
 
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

D.J. Hundson
2007 - 189
4th NYS
Thomas Carta
2012 - 152
 
Anthony Sgorranno
2013 - 099
 
Anthony Sgorrano
2014 - 106
 
Brandon Bruttomesso
2015 - 160