Season:

Address:

1245 Hillside Drive

Watervliet, NY 12189

Coach:

Dennis Lane

Phone:

(518) 629-3300

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Garnet/Gray

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Cannoneers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Cameron, Cole

Delmonico, Anthony

Diotte, Charles

Dunham, John

Flynn, Kendryek

Greenwood, Aiden

Larvia, Andrew

Lyons, Connor (5)

Lyons, Owen

Marfo, Omar

McNulty, Nick

Mendez, Zenon

Miller, Cameron

Moore, Patrick

O'Brien, Collin (1)

Plue, Jacob

Spoon, Sterling

Weaver, Hunter

White, Logan

White, Peyton

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/01

@ Cohoes

57-12

12/02
12/03

Columbia Duals
@ Columbia

09:00

 

Columbia

20-56

 

Tamarac

40-45

 

Whitehall-Fort Ann

31-45

 

Northern Adirondack

31-41

 

Guilderland

50-17

 

Maple Hill

36-53

 

Shaker

46-27

12/08

SCHALMONT

63-17

12/10

Mat Mania
@ Glens Falls

9th

12/15

ALBANY ACADEMY

63-21

12/21

@ Ichabod Crane

69-16

12/29
12/30

Mountain Duals
@ Dolgeville

11th

 

Adirondack

24-63

 

Mount Markham

66-23

 

Beekmantown

43-28

 

Averill Park

33-48

 

SJSC

30-54

 

Central Valley

15-59

 

Baldwinsville

24-54

 

Oneida

35-12

01/07

Jamie Mormile Tournament
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

3rd

01/12

LANSINGBURGH

77-10

01/14

Joe McCabe Invitational
@ Maple Hill

4th

01/19

@ Cobleskill-Richmondville

35-45

01/21

Tamarac Duals
@ Tamarac

2nd

 

Shaker

42-30

 

Averill Park

15-69

 

Tamarac

38-42

 

Greenville

49-21

01/25

@ La Salle

34-34

01/26

RAVENA-COEYMANS-SELKIRK

31-44

02/04

Section 2 Class C Tournament
@ Coxsackie-Athens

7th

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

9th

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

83

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
16
2
0.889
8
0
1.000
10
5
0.667
6
1
0.857
6
2
0.750
6
2
0.750
12
14
0.462
5
2
0.714
10
17
0.370
4
4
0.500
5
15
0.250
3
5
0.375
7
18
0.280
2
6
0.250
1
15
0.063
1
7
0.125
1
27
0.036
0
8
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Larry Farrell
1985 - 250
2nd NYS
Brian Walsh
2009 - 135
6th NYS
John Delaney
2010 - 096
6th NYS
Brian Walsh
2011 - 152
2nd NYS
Collin O'Brien
2016 - 145
 
Collin O'Brien
2017 - 152
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

John Delaney
2007 - 096
 
John Delaney
2009 - 096
 
Brian Walsh
2010 - 140
5th NYS
 

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS