Season:

Address:

87 Buckley Rd

Whitehall, NY 12887

Coach:

Robert Diekel

Alan Bressette

Phone:

(518) 499-1772

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Maroon/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Railroaders

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Aratare, Chad

Ashline, Alec

Ashline, Jason (1)

Austin, David

Baldwin, Kolby

Bolster, Brandon

Bombard, Declan

Bruce, Ricky

Bush, Casey

Covey, Brendan

Gosselin, Jacob

Gosselin, Steven

Hurlburt, Trevor

Keough, Maclain

Longtin, Lucas

Martel, Tyler

McClure, Zachery

Moore, Jacob

Morse, Lucas (5)

Rozell, James

Stone, William

Sweenor, Colby

Vorraro, Joshua

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02
12/03

Columbia Duals
@ Columbia

09:00

 

Schalmont

63-11

 

Watervliet

45-31

 

Beekmantown

34-44

 

Columbia

28-51

 

Newburgh Free Academy

30-55

 

Ichabod Crane

66-19

 

Guilderland

51-18

12/07

@ Tamarac

45-40

12/10

Sabre Duals
@ Schalmont

1st

 

Scotia-Glenville

61-15

 

Lansingburgh

84-6

 

Maple Hill

51-33

 

Schalmont

57-24

 

Bethlehem

60-26

12/14

CORINTH

51-33

12/17

Coach Ken Harrison Memorial Tournament
@ Granville

2nd

12/21

@ Granville

48-32

12/23

SOUTH GLENS FALLS

33-34

01/04

@ Hadley-Luzerne/Lake George

29-46

01/07

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

14th

01/11

SALEM-CAMBRIDGE

57-22

01/14

Joe McCabe Invitational
@ Maple Hill

7th

01/18

@ Warrensburg

21-55

01/26

OTTER VALLEY, VT

48-23

01/28

Wasaren League Invitational (Ken Baker Classic)
@ Hoosick Falls

7th

02/01

FAIR HAVEN UNION, VT

64-6

02/04

Section 2 Class D Tournament
@ Warrensburg

3rd

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

13th

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

89

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
21
2
0.913
5
0
1.000
9
4
0.692
4
1
0.800
15
6
0.714
3
2
0.600
6
6
0.500
2
3
0.400
4
4
0.500
1
4
0.200
8
15
0.348
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Al Charpentier
1965 - 103
 
Paul Diekel
1979 - 138
 
Kevin Burns
1979 - 145
 
Paul Diekel
1980 - 145
3rd NYS
Kevin Parrott
1981 - 138
4th NYS
Paul Diekel
1981 - 167
STATE CHAMP
Kevin Parrott
1982 - 138
4th NYS
J.P. Epifanio
1984 - 091
6th NYS
Mark Sabo
1985 - 145
4th NYS
Kevin Gebo
1985 - 155
3rd NYS
Steve Palmer
1986 - 138
6th NYS
J.P. Epifanio
1987 - 112
 
Chris Terry
1988 - 126
6th NYS
Bob Purorti
1988 - 250
 
Chris Terry
1990 - 138
6th NYS
Jamie Huntington
1990 - 215
6th NYS
Jamie Huntington
1991 - 215
3rd NYS
Eric Terry
1992 - 098
 
Jamie Huntington
1992 - 215
STATE CHAMP
Pat Ripley
1995 - 132
 
Pat Ripley
1996 - 132
 
Jason Gordon
1997 - 275
6th NYS
Dan Bishop
2003 - 103
2nd NYS
Dan Bishop
2004 - 103
2nd NYS
Jerrick Jones
2004 - 125
6th NYS
Adam Arquette
2004 - 135
 
Dan Bishop
2005 - 112
STATE CHAMP
Evan Short
2005 - 215
 
Tyrel White
2008 - 096
 
Curt Thompson
2008 - 112
4th NYS
Zachary Diekel
2008 - 135
 
Jedd Mason
2008 - 215
 
Zachary Diekel
2009 - 171
4th NYS
Curt Thompson
2010 - 125
6th NYS
Travis Beayon
2010 - 160
5th NYS
Zachary Diekel
2010 - 171
5th NYS
Al Aubin
2011 - 112
 
Zachary Diekel
2011 - 189
3rd NYS
John Diekel
2012 - 138
 
Zachary Diekel
2012 - 195
STATE CHAMP
Al Aubin
2013 - 120
 
Josh Bressette
2015 - 132
 
Josh Bressette
2016 - 138
 
Jacob Gregory
2016 - 220
 
Jason Ashline
2017 - 132
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Tyrel White
2009 - 103
 
Curt Thompson
2009 - 119
 
John Diekel
2010 - 112
6th NYS
Grant Gebo
2010 - 215
 
John Diekel
2011 - 119
 
Al Aubin
2012 - 120
 
John Diekel
2013 - 138