ISAIAH ROES
Lowville Red Raiders

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2017-18

Senior, 160 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

11/29/17

170

Won

Beaver River

Connor Edick

pin

0:45

Dual vs Beaver River

12/02/17

160

Won

Oneida

Gage Mair

pin

:56

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

160

Won

Adirondack

Mike Race

pin

1:18

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

160

Won

General Brown

Jayson Elder

pin

1:46

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

160

Won

Rome Free Academy

Marc Darcangelo

pin

1:39

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

160

Won

Rome Free Academy

Stephan Hildenbrandt

tf

17-2; 5:58

1st

Captain Bailey Memorial Tournament

12/06/17

170

Won

General Brown

Joeseph Clement

pin

0:19

Dual vs General Brown

12/08/17

170

Won

Mount Markham

Erik Terns

pin

:59

Valley Duals

12/08/17

170

Lost

Holland Patent

Nick Herringshaw

pin

3:07

Valley Duals

12/08/17

170

Won

Norwich

fft

Valley Duals

12/08/17

160

Won

SVEC

Mark Mullen

tf

15-0

Valley Duals

12/08/17

170

Lost

Onteora

Dillon Ross

dec

3-0

Valley Duals

12/08/17

170

Won

La Salle

Raymond Hutton

pin

:43

Valley Duals

12/08/17

160

Won

Central Valley

Kqworo Hartwell

pin

3:23

Valley Duals

12/08/17

160

Won

Onteora

JP Abreu

pin

:55

Valley Duals

12/15/17

152

Won

Malone Franklin Academy

Alfred MacNeill

tf

17-2

1st

North Country Invitational

12/15/17

152

Won

Saranac

Dustin Goddeau

pin

1:18

North Country Invitational

12/15/17

152

Won

Gouverneur

Mitch Tyler

pin

1:31

North Country Invitational

12/15/17

152

Won

Camden

Josh Mayden

dec

8-3

North Country Invitational

01/03/18

160

Won

Carthage

Matthew Kroeckel

pin

Dual vs Carthage

01/09/18

170

Won

SJSC

Anthony Rasmussen

dec

3-1

Dual vs SJSC

01/14/18

182

Won

Central Square

Alex VanAntwerp

pin

0:28

Hannibal Duals

01/14/18

182

Won

APW/Pulaski

fft

Hannibal Duals

01/14/18

170

Won

Canastota

Ben Marshall

dec

3-1 SV-1

Hannibal Duals

01/14/18

182

Won

Hannibal

fft

Hannibal Duals

01/14/18

182

Won

Cortland

fft

Hannibal Duals

01/17/18

182

Won

South Lewis

Brady Vosburgh

maj dec

14-4

Dual vs South Lewis

01/18/18

182

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

01/20/18

182

Won

New Hartford

fft

Mustang Duals

01/20/18

182

Won

South Lewis

fft

Mustang Duals

01/20/18

182

Won

Unatego

fft

Mustang Duals

01/20/18

182

Won

Mount Markham

Cole Williams

inj def

Mustang Duals

01/20/18

182

Won

Beaver River

Connor Edick

pin

1:08

Mustang Duals

01/23/18

182

Won

Indian River

fft

Dual vs Indian River

01/27/18

170

Won

Indian River

Jeromy Henning

pin

3:40

1st

Frontier League Tournament

01/27/18

170

Won

Beaver River

Ryan Everson

pin

:39

Frontier League Tournament

01/27/18

170

Won

Copenhagen

Hunter Reed

pin

3:46

Frontier League Tournament

02/03/18

160

Won

Holland Patent

Nick Herringshaw

dec

5-1

1st

Section III Class C Tournament

02/03/18

160

Won

Cazenovia

Casey Cunningham

pin

1:26

Section III Class C Tournament

02/03/18

160

Won

Lowville

Brent Millard

fft

Section III Class C Tournament

02/10/18

160

Won

Phoenix

Dylan Harrington

dec

6-5

1st

Section III Division II Championships

02/10/18

160

Won

Sherburne-Earlville

Bailey Walzer

tf

4:00

Section III Division II Championships

02/10/18

160

Won

Camden

Gavin Vera

pin

5:36

Section III Division II Championships

02/23/18

160

Lost

Falconer

Dan Torres

dec

5-0

6th

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

160

Lost

Galway

Dillan Palaszewski

maj dec

9-0

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

160

Won

Duanesburg

Charlie Grygas

dec

8-6

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

160

Won

Eagle Academy

Justin Ebron

pin

3:29

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

160

Won

Pawling

Carmine Pedoto

maj dec

11-0

NYSPHSAA Division II Championships

2017-18 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
44
4
21
4
8
10
1
0
238
16

2016-17

Junior, 152 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/03/16

152

Lost

Ogdensburg

Tanner Lapiene

dec

6-1

2nd

Captain Bailey Memorial Tournament

12/03/16

152

Won

Adirondack

Brendan Martin

maj dec

9-0

Captain Bailey Memorial Tournament

12/03/16

152

Won

Immaculate Heart Central

Jackson Cross

pin

1:11

Captain Bailey Memorial Tournament

12/03/16

152

Won

Oneida

Griffin Candee

dec

9-4

Captain Bailey Memorial Tournament

12/06/16

152

Won

Adirondack

Will Roberts

tf

16-1 5:42

Dual vs Adirondack

12/16/16

152

Won

Indian River

Garrett Putnam

pin

1:53

North Country Invitational

12/16/16

152

Won

Gouverneur

Mike LaBow

pin

1:53

North Country Invitational

12/16/16

152

Lost

Saranac

Jacob Nolan

maj dec

12-1

North Country Invitational

12/16/16

152

Won

Malone Franklin Academy

Tyler Tambini

pin

:51

North Country Invitational

12/16/16

152

Won

Camden

Hunter Holliday

maj dec

14-4

3rd

North Country Invitational

12/21/16

152

Won

South Lewis

Jeremy Ryan

pin

1:42

Dual vs South Lewis

01/07/17

152

Lost

Norwich

Cole Rifanburg

dec

6-0

2nd

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

152

Won

Liverpool

Nick Paganelli

pin

3:59

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

152

Won

Rome Free Academy

Marc Darcangelo

pin

:46

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

152

Won

Oneida

Griffin Candee

inj def

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

152

Won

Rome Free Academy

Stephan Hildenbrandt

dec

8-3

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/11/17

152

Won

Copenhagen

fft

Dual vs Copenhagen

01/12/17

152

Won

Carthage

Matt Sandvil

pin

1:27

Dual vs Carthage

01/14/17

160

Won

Central Square

Caden Rupracht

pin

3:35

Hannibal Duals

01/14/17

152

Won

East Syracuse-Minoa

Jeff Loder

dec

4-2

Hannibal Duals

01/14/17

152

Won

Cortland

Bali Cornell

tf

18-2 4:27

Hannibal Duals

01/14/17

152

Won

Hannibal

Doug Clark

pin

0:45

Hannibal Duals

01/14/17

160

Won

APW/Pulaski

Cole Losito

maj dec

11-1

Hannibal Duals

01/19/17

152

Won

SJSC

fft

Dual vs SJSC

01/21/17

152

Won

Adirondack

Jacob Larrivey

pin

1;51

Section III Dual Meet Championship

01/21/17

152

Won

Copenhagen

fft

Section III Dual Meet Championship

01/25/17

152

Lost

Central Valley

Tanner Cook

tf

15-0 5:58

Dual vs Central Valley

01/26/17

152

Won

Indian River

Garrett Putnam

pin

1:29

Dual vs Indian River

01/28/17

152

Won

SJSC

Joey Kealy

maj dec

12-0

Frontier League Tournament

01/28/17

152

Won

General Brown

Andrew Thilges

maj dec

18-8

1st

Frontier League Tournament

01/30/17

152

Won

Immaculate Heart Central

Will Hogarth

tf

15-0; 2:13

Dual vs Immaculate Heart Central

01/31/17

152

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

02/02/17

152

Won

General Brown

fft

Dual vs General Brown

02/04/17

152

Lost

Holland Patent

Hunter Richard

maj dec

14-1

2nd

Section III Class C Tournament

02/04/17

152

Won

General Brown

Andrew Thilges

tf

4:36

Section III Class C Tournament

02/04/17

152

Won

APW/Pulaski

Nate Cronk

pin

2:28

Section III Class C Tournament

02/11/17

152

Won

Cooperstown

Brendan Lohan

pin

2:41

Section III Division II Championships

02/11/17

152

Won

General Brown

Andrew Thilges

maj dec

20-6

Section III Division II Championships

02/11/17

152

Lost

Holland Patent

Hunter Richard

pin

3:40

Section III Division II Championships

02/11/17

152

Lost

Phoenix

Dylan Harrington

inj def

Section III Division II Championships

02/11/17

152

Lost

General Brown

Andrew Thilges

inj def

6th

Section III Division II Championships

2016-17 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
33
8
14
4
9
5
1
0
173
37

2015-16

Sophomore, 132 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/02/15

132

Won

Carthage

Courtney Simmons

pin

0:16

Dual vs Carthage

12/05/15

132

Won

Central Square

Michael Monica

pin

3:30

Captain Bailey Memorial Tournament

12/05/15

132

Won

Ogdensburg

Christopher Cole

pin

1:07

Captain Bailey Memorial Tournament

12/05/15

132

Won

Ogdensburg

Donald Baker

pin

1:36

Captain Bailey Memorial Tournament

12/05/15

132

Won

Northern Adirondack

Jace Fillion

maj dec

10-0

Captain Bailey Memorial Tournament

12/05/15

132

Lost

Adirondack

Derek Spann

pin

:38

2nd

Captain Bailey Memorial Tournament

12/09/15

138

Won

Sandy Creek

Isaac Eisch

pin

3:43

Dual vs Sandy Creek

12/15/15

132

Won

South Jefferson

Joey Kealy

pin

1:40

Dual vs South Jefferson

12/18/15

132

Won

Canton

Tyson Luce

pin

:58

North Country Invitational

12/18/15

132

Won

South Lewis

Tyler Spann

pin

3:29

North Country Invitational

12/18/15

132

Lost

Gouverneur

Daniel Mullin

dec

7-2

North Country Invitational

12/18/15

132

Won

South Jefferson

Joey Kealy

pin

2:06

North Country Invitational

12/18/15

132

Won

Massena

gavin Perrine

dec

7-3

3rd

North Country Invitational

12/22/15

132

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

12/30/15

132

Won

Skaneateles

Danny O'Connell

pin

1:56

Lewis County Duals

12/30/15

132

Won

Watertown

Brandon Vrooman

pin

1:35

Lewis County Duals

12/30/15

132

Won

South Lewis

Tyler Spann

pin

0:50

Lewis County Duals

12/30/15

132

Won

Rome Free Academy

Darren Arbes

pin

1:10

Lewis County Duals

12/30/15

132

Won

Copenhagen

Connor Carroll

pin

5:12

Lewis County Duals

01/06/16

132

Won

General Brown

Connor Schissler

pin

1:36

Dual vs General Brown

01/09/16

132

Won

Norwich

Zach Mills

pin

2:56

3rd

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/09/16

132

Lost

Central Valley

Hunter Shaut

dec

8-7

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/09/16

132

Won

Liverpool

Jerry Nash

dec

6-2

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/09/16

132

Won

Oneida

Rigley VanDyke

pin

2:18

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/09/16

132

Won

Little Falls

Nick Feasel

pin

:32

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/13/16

132

Lost

Indian River

Tucker Amato

dec

4-2

Dual vs Indian River

01/16/16

132

Won

Central Square

Casey Brennan

pin

1:09

Hannibal Duals

01/16/16

132

Won

East Syracuse-Minoa

fft

Hannibal Duals

01/16/16

132

Won

APW/Pulaski

Zack Cronk

pin

0:24

Hannibal Duals

01/16/16

132

Won

Hannibal

Zach Dunbar

pin

1:59

Hannibal Duals

01/16/16

132

Lost

Cortland

Kiegan Brown

maj dec

10-1

Hannibal Duals

01/20/16

132

Won

Copenhagen

Connor Carroll

pin

3:55

Dual vs Copenhagen

01/22/16

132

Won

South Lewis

fft

Dual vs South Lewis

01/30/16

132

Won

Copenhagen

Connor Carroll

pin

1:42

Frontier League Tournament

01/30/16

132

Lost

Indian River

Stefan Colbert

dec

5-2

2nd

Frontier League Tournament

02/06/16

132

Won

Cazenovia

Patrick Nourse

pin

1:35

Section III Class C Tournament

02/06/16

132

Won

Hannibal

Zach Dunbar

pin

:44

Section III Class C Tournament

02/06/16

132

Lost

Canastota

Marshall Bruggeman

tf

15-0

Section III Class C Tournament

02/06/16

132

Won

General Brown

Justin Murray

pin

1:31

Section III Class C Tournament

02/06/16

132

Lost

Morrisville-Eaton

Mason Warner

dec

6-4

4th

Section III Class C Tournament

02/13/16

132

Lost

Holland Patent

TJ Philpotts

dec

5-1

Section III Division II Championships

2015-16 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
32
9
26
0
3
3
0
0
184
33

2014-15

Freshman, 106 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/06/14

106

Won

Fayetteville-Manlius

Ben Nosovitch

maj dec

10-0

Andersen Tournament

12/06/14

106

Lost

Spencerport

Tyler Mitchell

pin

:46

Andersen Tournament

12/06/14

106

Won

Cicero-North Syracuse

Travis Harrington

dec

9-4

Andersen Tournament

12/06/14

106

Won

Fulton

Nick Noel

dec

6-0

Andersen Tournament

12/06/14

106

Lost

Spencerport

Tyler Mitchell

maj dec

12-1

4th

Andersen Tournament

12/09/14

106

Won

Sandy Creek

fft

Dual vs Sandy Creek

12/11/14

106

Won

Central Square

fft

Dual vs Central Square

12/19/14

106

Won

South Jefferson

Cole Hallett

pin

1:54

North Country Invitational

12/19/14

106

Won

Mexico

Austin O'Reilly

dec

4-1

North Country Invitational

12/19/14

106

Lost

Saranac

Jacob Nolan

pin

3:18

2nd

North Country Invitational

12/23/14

106

Won

General Brown

Cody Fields

dec

13-7

Dual vs General Brown

12/27/14

106

Won

Watertown

fft

Lewis County Duals

12/27/14

106

Won

South Lewis

Matthew Bush

pin

:31

Lewis County Duals

12/27/14

106

Won

Copenhagen

Jake Galster

maj dec

13-5

Lewis County Duals

12/27/14

106

Won

Skaneateles

fft

Lewis County Duals

12/27/14

106

Lost

Central Valley

CJ Walz

pin

3:52

Lewis County Duals

01/07/15

106

Won

Beaver River

Logan Farney

pin

3:31

Dual vs Beaver River

01/13/15

106

Won

Indian River

Logan Patterson

dec

4-3

Dual vs Indian River

01/14/15

106

Won

Copenhagen

Jake Galster

dec

6-2

Dual vs Copenhagen

02/07/15

106

Won

Hannibal

Zach Williams

dec

4-3

1st

Section III Class C Tournament

02/07/15

106

Won

Herkimer

Elijah Brink

pin

2:47

Section III Class C Tournament

02/07/15

106

Won

General Brown

Matthew McManaman

maj dec

15-2

Section III Class C Tournament

02/14/15

106

Lost

Camden

Riley Gerber

dec

6-4

Section III Division II Championships

02/14/15

106

Won

Adirondack

Sean Banks

dec

7-0

Section III Division II Championships

02/14/15

106

Lost

South Jefferson

Trey LaFlamme

dec

5-0

Section III Division II Championships

02/14/15

106

Lost

Immaculate Heart Central

Bennie Fielding

dec

4-2

6th

Section III Division II Championships

2014-15 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
19
7
4
0
11
4
0
0
84
31

2013-14

Sophomore, 99 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/04/13

106

Won

Sandy Creek

fft

Dual vs Sandy Creek

12/07/13

099

Lost

Spencerport

Tyler Mitchell

dec

9-4

Andersen Tournament

12/07/13

099

Won

West Genesee

Marcello Barbuto

pin

2:20

Andersen Tournament

12/07/13

099

Won

Whitesboro

Brian Burdick

pin

:48

7th

Andersen Tournament

12/17/13

099

Lost

General Brown

Cody Fields

dec

8-5

Dual vs General Brown

12/19/13

106

Lost

Beaver River

Travis Edwards

dec

13-10

Dual vs Beaver River

12/28/13

106

Won

Watertown

Quinton Bayette

dec

13-9

Lewis County Duals

12/28/13

099

Won

South Lewis

Kyle Greene

dec

9-8

Lewis County Duals

12/28/13

106

Won

Copenhagen

fft

Lewis County Duals

12/28/13

099

Lost

Central Valley

CJ Walz

pin

1:43

Lewis County Duals

12/28/13

099

Won

Skaneateles

JW Simmons

pin

3:49

Lewis County Duals

12/31/13

099

Won

South Lewis

Kyle Greene

dec

3-1

North Country Invitational

12/31/13

099

Lost

Saranac

Jacob Nolan

tf

16-0

North Country Invitational

12/31/13

099

Won

South Lewis

Kyle Greene

dec

7-1

North Country Invitational

12/31/13

099

Lost

General Brown

Cody Fields

maj dec

10-1

4th

North Country Invitational

01/03/14

099

Won

Copenhagen

Jake Galster

dec

10-4

Dual vs Copenhagen

01/04/14

099

Won

Little Falls

John Klimacek

pin

1:10

Leo J Sammon Tournament

01/04/14

099

Lost

Norwich

Ty Rifanburg

pin

3:29

Leo J Sammon Tournament

01/04/14

099

Won

Canajoharie-Fort Plain

Tim Hazzard

pin

:55

Leo J Sammon Tournament

01/04/14

099

Won

Indian River

Weston Gray

pin

1:51

3rd

Leo J Sammon Tournament

01/09/14

099

Won

Indian River

Weston Gray

pin

5:29

Dual vs Indian River

01/16/14

099

Lost

South Jefferson

Trey LaFlamme

maj dec

11-0

Dual vs South Jefferson

02/01/14

099

Won

South Lewis

Kyle Greene

dec

5-2

Frontier League Tournament

02/01/14

099

Lost

South Jefferson

Trey LaFlamme

pin

1:48

Frontier League Tournament

02/01/14

099

Won

Indian River

Weston Gray

dec

Frontier League Tournament

02/01/14

099

Lost

Carthage

Marcelino Aponte

dec

4th

Frontier League Tournament

02/04/14

099

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

02/08/14

099

Won

Hannibal

Evan Salmonsen

maj dec

10-2

Section III Class C Tournament

02/08/14

099

Lost

General Brown

Cody Fields

pin

3:09

Section III Class C Tournament

02/08/14

099

Won

Canastota

Nick Rouse

pin

3:49

Section III Class C Tournament

02/08/14

099

Won

Holland Patent

Sam Olczyk

dec

4-2

3rd

Section III Class C Tournament

02/15/14

099

Won

Lowville

Brent Millard

dec

3-2

Section III Division II Championships

02/15/14

099

Lost

Central Valley

CJ Walz

tf

5:09

Section III Division II Championships

02/15/14

099

Lost

Copenhagen

Dempsey Carroll

dec

4-2

Section III Division II Championships

2013-14 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
21
13
8
0
10
3
0
0
97
57

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
149
41
73
8
41
25
2
0
776
174