BRANDON BUTLER
Windsor Black Knights

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2018-19

Junior, 182 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/01/18

182

Won

Corning

Dillon Kennedy

pin

3:10

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

182

Lost

Hadley-Luzerne/Lake George

Cody York

maj dec

8-0

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

182

Won

Newark

Trever Rooze

pin

4:46

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

182

Won

Onondaga-Tully

Jack Bailey

dec

8-4

3rd

Bill Andersen Memorial Tournament

12/05/18

195

Won

Norwich

Dakota Hall

dq

5-0

Dual vs Norwich

12/08/18

182

Lost

Homer

Sam Sorenson

dec

2-1 TB-1

Viking Duals

12/08/18

182

Won

Otselic Valley

fft

Viking Duals

12/08/18

182

Lost

BGAH

Austin Eggleston

pin

1:18

Viking Duals

12/08/18

182

Won

Port Byron

Gillespei Hunter

pin

0:25

Viking Duals

12/08/18

182

Won

Greene-Oxford

Jon Thurston

pin

0:42

Viking Duals

12/12/18

182

Won

Oneonta

Trey Lambrecht

pin

5:57

Dual vs Oneonta

12/19/18

195

Won

Chenango Valley

Elton Richards-Follette

pin

2:22

Dual vs Chenango Valley

12/27/18

182

Won

Homer

Sam Sorenson

pin

1:36

Windsor Christmas Tournament

12/27/18

182

Won

Homer

Sam Sorenson

pin

3:16

Windsor Christmas Tournament

12/27/18

182

Lost

Towanda

Clay Green

dec

6-4

4th

Windsor Christmas Tournament

12/27/18

182

Won

Saratoga Springs

Devin Crowe

pin

5:24

Windsor Christmas Tournament

12/27/18

182

Lost

SVEC

Mark Mullen

dec

5-4

Windsor Christmas Tournament

01/03/19

182

Won

Chenango Forks

fft

Dual vs Chenango Forks

01/05/19

182

Won

Champlain Valley, VT

Jared Forsythe

dec

10-7

5th

Saratoga Invitational

01/05/19

182

Won

Hollis-Brookline

Zach Brickner

dec

9-3

Saratoga Invitational

01/05/19

182

Won

Corning

Zachary Davis

dec

3-1 SV-1

Saratoga Invitational

01/05/19

182

Lost

Ballston Spa

Colby Harblin

pin

3:45

Saratoga Invitational

01/05/19

182

Won

Queensbury

Shawn Stimpson

pin

1:13

Saratoga Invitational

01/12/19

182

Lost

Gouverneur

Jacob Shippee

dec

9-2

2nd

Red Devil Invitational

01/12/19

182

Won

South Lewis

Brady Vosburgh

pin

1:10

Red Devil Invitational

01/12/19

182

Won

Camden

John Mitchell

pin

3:06

Red Devil Invitational

01/15/19

195

Won

Norwich

Dakota Hall

pin

1:59

Section IV D2 Dual Meet Championship

01/15/19

195

Won

Tioga

Joe Lloyd

pin

:57

Section IV D2 Dual Meet Championship

01/18/19

182

Won

Susquehanna Valley

Mitchell Knapp

dec

8-2

1st

STAC Championship

01/18/19

182

Won

Oneonta

Trey Lambrecht

pin

5:52

STAC Championship

01/18/19

182

Won

Union-Endicott

Cole Rivell

maj dec

9-1

STAC Championship

01/25/19

195

Won

Walton-Delaware Academy

Ben Conrow

pin

3:48

Dual vs Walton-Delaware Academy

02/02/19

182

Lost

Susquehanna Valley

Mitchell Knapp

dec

5-4

2nd

Section IV Division II Qualifier A

02/02/19

182

Won

Owego Free Academy

James Bundy

dec

6-1

Section IV Division II Qualifier A

02/02/19

182

Won

Sidney

Trever Harrington

pin

1:20

Section IV Division II Qualifier A

02/08/19

182

Won

Sidney

Trever Harrington

pin

:59

Section IV Division II Championships

02/08/19

182

Lost

Walton-Delaware Academy

Kaiden Vernold

dec

2-1

Section IV Division II Championships

02/08/19

182

Won

Tioga

Dom Wood

dec

8-1

Section IV Division II Championships

02/08/19

182

Won

Dryden

Wesley Floor

pin

:33

Section IV Division II Championships

02/08/19

182

Won

Maine-Endwell

Roman Jellick

pin

2;52

Section IV Division II Championships

02/08/19

182

Won

Owego Free Academy

James Bundy

maj dec

13-2

3rd

Section IV Division II Championships

2018-19 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
32
9
20
0
9
2
0
0
161
34

2017-18

Sophomore, 170 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/02/17

170

Won

Ogdensburg

Mitchell Brenno

pin

Bill Andersen Memorial Tournament

12/02/17

170

Lost

Fulton

Camrin Galvin

dec

Bill Andersen Memorial Tournament

12/02/17

170

Won

Cicero-North Syracuse

Robert Salvett

maj dec

8-0

Bill Andersen Memorial Tournament

12/02/17

170

Lost

Auburn

Keyshin Cooper

dec

2-0

Bill Andersen Memorial Tournament

12/02/17

170

Won

Spencerport

Justin Fargnoli

pin

1:36

5th

Bill Andersen Memorial Tournament

12/06/17

182

Won

Norwich

Kegan Wright

dec

4-2

Dual vs Norwich

12/09/17

182

Won

Homer

fft

Viking Duals

12/09/17

182

Won

Otselic Valley

Jolanda Ponce

pin

0:55

Viking Duals

12/09/17

195

Won

BGAH

Rocco Arduini

maj dec

10-0

Viking Duals

12/09/17

182

Won

Port Byron

fft

Viking Duals

12/09/17

182

Won

Greene-Oxford

fft

Viking Duals

12/13/17

182

Won

Oneonta

Jovany Hernandez

maj dec

14-0

Dual vs Oneonta

12/20/17

182

Won

Chenango Forks

Braxton Stout-Moran

dec

10-6

Dual vs Chenango Forks

12/28/17

182

Won

Horseheads

Jesse Storch

pin

:32

Windsor Christmas Tournament

12/28/17

182

Won

Indian River

Jeromy Henning

dec

1-0

Windsor Christmas Tournament

12/28/17

182

Lost

Norwich

Brennan Slater

pin

3:17

Windsor Christmas Tournament

12/28/17

182

Lost

Towanda

Clay Green

dec

4-0

6th

Windsor Christmas Tournament

12/28/17

182

Lost

Chenango Forks

Braxton Stout-Moran

dec

3-2

Windsor Christmas Tournament

01/06/18

182

Lost

Champlain Valley, VT

Jared Forsythe

dec

6-4

Saratoga Invitational

01/06/18

182

Lost

Queensbury

Dom Nassivera

pin

:25

Saratoga Invitational

01/09/18

182

Lost

Horseheads

Chris Eames

pin

2:43

Dual vs Horseheads

01/10/18

182

Won

Susquehanna Valley

Trevor Frable

dec

3-0

Dual vs Susquehanna Valley

01/14/18

182

Won

Whitesboro

Jaron Noga

dec

2-1 OT

Red Devil Invitational

01/14/18

182

Lost

Gouverneur

Kyle Jenkins

pin

4:42

Red Devil Invitational

01/14/18

182

Won

Beaver River

Jarrett Aubin

pin

4:55

Red Devil Invitational

01/14/18

182

Won

Little Falls

Richard Baylor

maj dec

13-0

3rd

Red Devil Invitational

01/18/18

195

Won

Walton-Delaware Academy

fft

Section IV D2 Dual Meet Championship

01/18/18

195

Lost

Tioga

Trey Floyd

pin

1:39

Section IV D2 Dual Meet Championship

01/19/18

182

Won

Susquehanna Valley

Trevor Frable

dec

6-2

STAC Championship

01/19/18

182

Won

Oneonta

Dalton Wells

dec

3-1

STAC Championship

01/19/18

182

Lost

Norwich

Brennan Slater

pin

1:50

STAC Championship

01/19/18

182

Won

Maine-Endwell

Greg Davis

dec

2-1

STAC Championship

01/19/18

182

Lost

Vestal

Todd Degroat

dec

2-1

4th

STAC Championship

01/26/18

182

Won

Chenango Valley

Ethan Morgan

pin

5:59

Dual vs Chenango Valley

02/03/18

182

Won

Moravia

Nate Williams

dec

4-2

3rd

Section IV Class C Tournament

02/03/18

182

Lost

Susquehanna Valley

Mitchell Knapp

maj dec

11-1

Section IV Class C Tournament

02/03/18

182

Won

Owego Free Academy

Tyler Benjamin

dec

7-0

Section IV Class C Tournament

02/09/18

182

Won

Susquehanna Valley

Trevor Frable

pin

3:47

Section IV Division II Championships

02/09/18

182

Lost

Maine-Endwell

Greg Davis

dec

3-0

Section IV Division II Championships

02/09/18

182

Won

Tioga

Joe Lloyd

maj dec

8-0

Section IV Division II Championships

02/09/18

182

Won

Greene-Oxford

Dakota Freidel

dec

1-0

Section IV Division II Championships

02/09/18

182

Lost

Greene

Noah Kennedy

dec

4-0

Section IV Division II Championships

02/09/18

182

Won

Maine-Endwell

Greg Davis

dec

4-0

5th

Section IV Division II Championships

2017-18 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
28
15
7
0
17
4
0
0
122
64

2016-17

Freshman, 170 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/06/16

160

Won

Susquehanna Valley

Kyle Leonard

dec

3-1

Dual vs Susquehanna Valley

12/10/16

152

Lost

Homer

Charles Lines

pin

1:17

Viking Duals

12/10/16

152

Won

Otselic Valley

Titus Reichard

pin

2:59

Viking Duals

12/10/16

152

Lost

BGAH

Ben Bivar

pin

:53

Viking Duals

12/10/16

160

Lost

Port Byron

Jordan Young

pin

5:55

Viking Duals

12/10/16

152

Won

Greene-Oxford

fft

Viking Duals

12/13/16

160

Lost

Chenango Valley

Brady Hope

pin

3:25

Dual vs Chenango Valley

01/03/17

160

Won

Oneonta

Cameron Brandenburg

pin

3:46

Dual vs Oneonta

01/11/17

152

Lost

Norwich

Ty Rifanburg

pin

1:03

Dual vs Norwich

01/12/17

160

Lost

Johnson City

Justin Bidwell

pin

2:35

Dual vs Johnson City

01/17/17

160

Won

Chenango Forks

fft

Dual vs Chenango Forks

02/04/17

170

Won

Dryden

Wesley Floor

maj dec

11-0

Section IV Class B Tournament

02/04/17

170

Lost

Maine-Endwell

Micah Miller

pin

3:15

Section IV Class B Tournament

02/04/17

170

Won

Chenango Valley

Trenton Gates

pin

3:36

Section IV Class B Tournament

02/04/17

170

Lost

Susquehanna Valley

Mitchell Knapp

pin

:50

4th

Section IV Class B Tournament

02/11/17

170

Lost

Groton

Daimon Shoemaker

pin

3:35

Section IV Division II Championships

02/11/17

170

Won

Walton-Delaware Academy

Ethan Church

pin

1:53

Section IV Division II Championships

02/11/17

170

Lost

Oneonta

Dalton Carver

pin

2:30

Section IV Division II Championships

2016-17 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
8
10
4
0
2
2
0
0
43
60

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
68
34
31
0
28
8
0
0
326
158