JACK SMITH
Port Byron Panthers

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2018-19

Freshman, 113 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

11/29/18

120

Won

Onondaga-Tully

Noah Hartman

pin

3:17

Dual vs Onondaga-Tully

12/08/18

120

Won

Otselic Valley

Benjamin Craft

tf

17-0

Viking Duals

12/08/18

120

Lost

BGAH

Dylan Decker

pin

3:25

Viking Duals

12/08/18

120

Won

Greene-Oxford

Tyler Brown

dec

4-0

Viking Duals

12/08/18

120

Won

Windsor

Ryan Kennedy

dec

4-3

Viking Duals

12/08/18

120

Lost

Homer

Kaiden Haynes

pin

1:56

Viking Duals

12/11/18

120

Won

Cato-Meridian

fft

Dual vs Cato-Meridian

12/15/18

120

Won

Palmyra-Macedon

Aiden Gales

maj dec

8-0

3rd

Phoenix Round Robin

12/15/18

120

Lost

West Genesee

Nate Wade

pin

3:03

Phoenix Round Robin

12/15/18

120

Won

Copenhagen

Riley Dalrymple

pin

2:48

Phoenix Round Robin

12/15/18

120

Won

Holland Patent

Dylan Foley

fft

Phoenix Round Robin

12/18/18

120

Won

Hannibal

Tyler Murray

dec

6-0

Dual vs Hannibal

12/20/18

120

Lost

South Seneca

Dylan Campbell

pin

3:50

Dual vs South Seneca

12/29/18

113

Won

Red Creek

fft

Red Creek Duals

12/29/18

113

Won

Lyons

fft

Red Creek Duals

12/29/18

120

Won

Red Jacket

Dominic Eaton

pin

0:17

Red Creek Duals

12/29/18

120

Won

North Rose-Wolcott

Justin Bachman

pin

3:53

Red Creek Duals

01/03/19

120

Won

Oswego

Darwin Warner

pin

1:39

Dual vs Oswego

01/05/19

113

Won

Cicero-North Syracuse

Brian Besanson

maj dec

10-2

Port Byron Mid-Winter Classic

01/05/19

113

Won

Central Square

John Hogan

pin

5:55

Port Byron Mid-Winter Classic

01/05/19

113

Lost

Hannibal

Tyler Murray

dec

3-1

2nd

Port Byron Mid-Winter Classic

01/11/19

113

Lost

Victor

Codey Jensen

dec

4-3

4th

Bradshaw Invitational

01/11/19

113

Won

Penfield

Andrew Saylor

pin

5:02

Bradshaw Invitational

01/11/19

113

Won

Irondequoit

Nathan Peters

pin

2:09

Bradshaw Invitational

01/11/19

113

Won

McQuaid

Patrick McCray

dec

4-2

Bradshaw Invitational

01/11/19

113

Won

Hilton

Alex Perez

pin

2:53

Bradshaw Invitational

01/16/19

113

Won

Jordan-Elbridge

Nolan Jackson

pin

1:14

Dual vs Jordan-Elbridge

01/17/19

113

Won

APW/Pulaski

fft

Dual vs APW/Pulaski

01/22/19

113

Won

West Genesee

Jackson Taetsch

pin

3:28

Dual vs West Genesee

01/26/19

113

Lost

Homer

Jacob Rice

dec

4-2 TB-1

2nd

Liberty/Patriot League Tournament

01/26/19

113

Won

Phoenix

Parker Allers

tf

18-3; 6:00

Liberty/Patriot League Tournament

01/26/19

113

Lost

Homer

Jacob Rice

dec

3-0

Liberty/Patriot League Tournament

02/02/19

113

Won

Canastota

Kyle Musachio

dec

7-1

Section III Class C Tournament

02/02/19

113

Lost

Adirondack

Bryar Croniser

pin

5:05

Section III Class C Tournament

02/02/19

113

Lost

General Brown

David O'Neil

dec

2-1

Section III Class C Tournament

02/02/19

113

Won

Hannibal

Tyler Murray

dec

2-0

5th

Section III Class C Tournament

02/09/19

113

Lost

General Brown

David O'Neil

dec

2-1

Section III Division II Championships

02/09/19

113

Lost

Central Valley Academy

Mason Bush

tf

16-1

Section III Division II Championships

02/09/19

113

Won

Beaver River

Jonah Mullin

pin

4:50

Section III Division II Championships

2018-19 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
27
12
12
2
8
5
0
0
138
53

2017-18

8th Grader, 106 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

11/29/17

099

Won

Onondaga-Tully

fft

Dual vs Onondaga-Tully

12/06/17

099

Won

Hannibal

Dan Cerrillo

pin

5:42

Dual vs Hannibal

12/09/17

099

Lost

Otselic Valley

Nathan Purtell

tf

17-1 6:00

Viking Duals

12/09/17

099

Won

BGAH

Jacob Terpstra

maj dec

10-2

Viking Duals

12/09/17

106

Lost

Greene-Oxford

Cooper Rice

maj dec

10-0

Viking Duals

12/09/17

099

Lost

Windsor

Troy Hayes

dec

4-1

Viking Duals

12/09/17

099

Won

Homer

Chancler Kiner

pin

1:51

Viking Duals

12/14/17

099

Won

Jordan-Elbridge

Joey Wells

pin

3:50

Dual vs Jordan-Elbridge

12/16/17

099

Lost

West Genesee

Nate Wade

pin

:50

Phoenix Round Robin

12/16/17

099

Lost

Palmyra-Macedon

Jace Schafer

maj dec

9-0

Phoenix Round Robin

12/16/17

099

Lost

Johnson City

Robert Gerdus

pin

4:00

Phoenix Round Robin

12/30/17

099

Lost

Williamson-Marion

Carter Schubert

pin

3:26

Red Jacket Holiday Duals

12/30/17

099

Won

Red Creek

brian sharkey

pin

3:17

Red Jacket Holiday Duals

12/30/17

099

Won

Red Jacket

fft

Red Jacket Holiday Duals

12/30/17

099

Won

North Rose-Wolcott

Ben Collins

pin

2:55

Red Jacket Holiday Duals

12/30/17

099

Won

Dundee

fft

Red Jacket Holiday Duals

01/07/18

099

Lost

Otselic Valley

Nathan Purtell

dec

5-1

2nd

Port Byron Mid-Winter Tournament

01/07/18

099

Won

Jordan-Elbridge

Joey Wells

pin

2:55

Port Byron Mid-Winter Tournament

01/07/18

099

Won

Cazenovia

Stanley Angus

maj dec

9-0

Port Byron Mid-Winter Tournament

01/10/18

113

Won

APW/Pulaski

Alex Currie

pin

5:54

Dual vs APW/Pulaski

01/14/18

099

Won

Cazenovia

Stanley Angus

dec

6-0

Cazenovia Invitational

01/14/18

099

Lost

Rome Free Academy

Ashton Thompson

dec

8-2

Cazenovia Invitational

01/14/18

099

Won

Greene

Lyric Libbey

dec

4-0

Cazenovia Invitational

01/14/18

099

Won

Carthage

Andon Green

maj dec

12-4

3rd

Cazenovia Invitational

01/17/18

106

Won

Oswego

fft

Dual vs Oswego

01/17/18

113

Won

Poland

Wesley Stewart

dec

10-6

Dual vs Poland

01/18/18

106

Won

Cato-Meridian

fft

Dual vs Cato-Meridian

01/23/18

099

Won

South Seneca

Caleb Sweet

dec

5-1

Dual vs South Seneca

01/27/18

099

Won

Marcellus

Ethan Ciota

tf

18-2; 4:00

OHSL C/D Tournament

01/27/18

099

Lost

Marcellus

Carl Santariello

dec

6-3

OHSL C/D Tournament

01/27/18

099

Lost

Otselic Valley

Nathan Purtell

pin

3:53

OHSL C/D Tournament

01/27/18

099

Won

Cazenovia

Stanley Angus

pin

3:15

3rd

OHSL C/D Tournament

02/03/18

106

Lost

Beaver River

Aiden Clement

maj dec

8-0

2nd

Section III Class D Tournament

02/03/18

106

Won

Cooperstown

Lucas LoRusso

dec

2-0

Section III Class D Tournament

02/10/18

106

Won

General Brown

Matthew Knight

pin

3:52

Section III Division II Championships

02/10/18

106

Won

Canastota

Evan Austerman

pin

4:28

Section III Division II Championships

02/10/18

106

Lost

Adirondack

Bryar Croniser

pin

4:01

Section III Division II Championships

02/10/18

106

Lost

Beaver River

Aiden Clement

dec

10-4

6th

Section III Division II Championships

2017-18 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
24
14
10
1
8
5
0
0
122
62

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
51
26
22
3
16
10
0
0
260
115