NICHOLAS KOELMEL
Immaculate Heart Central Cavaliers

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2013-14

Senior, 160 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/14/13

152

Won

Carthage

Tyrin Shupp

pin

2:45

General Brown Duals

12/14/13

152

Won

General Brown

Kyle O'Connor

dec

5-0

General Brown Duals

12/14/13

152

Won

Beaver River

fft

General Brown Duals

12/14/13

160

Won

Baldwinsville

Stephen Petrelli

dec

9-2

General Brown Duals

12/14/13

152

Won

Ogdensburg

Bailey Phelps

pin

3:27

General Brown Duals

12/31/13

152

Lost

General Brown

Tyler Silverthorn

dec

4-2

2nd

North Country Invitational

12/31/13

152

Won

Ogdensburg

Alan Smithers

maj dec

12-2

North Country Invitational

12/31/13

152

Won

Sandy Creek

Joe Benedict

pin

:41

North Country Invitational

01/04/14

160

Won

North Rose-Wolcott

Jesse Ramirez

tf

3:40

Port Byron Invitational

01/04/14

160

Lost

Marcellus

Kevin Morrissey

inj def

Port Byron Invitational

01/04/14

160

Lost

Skaneateles

Francis Lombardi

inj def

Port Byron Invitational

01/09/14

170

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

01/14/14

152

Won

South Jefferson

Griffin Charlebois

maj dec

12-0

Dual vs South Jefferson

01/16/14

152

Won

South Lewis

Dylan Spann

pin

Dual vs South Lewis

01/21/14

152

Won

Beaver River

fft

Dual vs Beaver River

01/23/14

160

Won

Copenhagen

fft

Dual vs Copenhagen

01/27/14

160

Won

Sandy Creek

Hunter Delamater

pin

3:24

Dual vs Sandy Creek

02/01/14

160

Won

General Brown

Kyle O'Connor

dec

5-0

1st

Frontier League Tournament

02/01/14

160

Won

Watertown

Anthony Morrison

tf

Frontier League Tournament

02/04/14

160

Won

Lowville

fft

Dual vs Lowville

02/08/14

160

Won

Dolgeville

Richard Lyon

dec

5-3

1st

Section III Class D Tournament

02/08/14

160

Won

Poland

David Lampasona

pin

:49

Section III Class D Tournament

02/08/14

160

Won

Cooperstown

Reece Johnson

pin

:19

Section III Class D Tournament

02/08/14

160

Won

Fabius-Pompey

Alexander Curr

maj dec

11-0

Section III Class D Tournament

02/15/14

160

Lost

Mexico

Trevor Allard

dec

3-2

2nd

Section III Division II Championships

02/15/14

160

Won

Camden

Chad Finch

maj dec

11-1

Section III Division II Championships

02/15/14

160

Won

Cortland

Mike Southwick

dec

10-4

Section III Division II Championships

02/28/14

160

Won

Port Jefferson

Ryan Woodward

dec

8-4

NYSPHSAA Division II Championships

02/28/14

160

Lost

Duanesburg

Connor Lawrence

inj def

NYSPHSAA Division II Championships

02/28/14

160

Lost

Maple Grove

Howie Nolan

fft

NYSPHSAA Division II Championships

2013-14 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
24
6
7
2
10
5
0
0
116
30

2012-13

Junior, 145 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/01/12

145

Won

Baldwinsville

Chad McArdell

dec

8-3

1st

Andersen Tournament

12/01/12

145

Won

Fayetteville-Manlius

Tristan Broddus

pin

1:58

Andersen Tournament

12/01/12

145

Won

Fulton

Aaron Yablonski

tf

15-0

Andersen Tournament

12/01/12

145

Won

Canastota

Joe Tiller

maj dec

11-0

Andersen Tournament

12/04/12

152

Won

Indian River

Derrick Gray

maj dec

14-5

Dual vs Indian River

12/07/12

152

Won

Carthage

Colin Ryan

tf

2:25

Dual vs Carthage

12/08/12

152

Won

Beaver River

David Ornsbee

pin

1:15

General Brown Duals

12/08/12

152

Won

APW/Pulaski

Ben Bezio

pin

:22

General Brown Duals

12/13/12

152

Won

Watertown

Jason Laturno

pin

:30

Dual vs Watertown

01/03/13

145

Won

South Jefferson

Jayson Kellogg

pin

4:21

Dual vs South Jefferson

01/05/13

145

Won

Liverpool

Darren Breen

tf

15-0

Akley Memorial Duals

01/05/13

152

Won

Oswego

Avery Sanders

pin

:22

Akley Memorial Duals

01/05/13

145

Won

Mexico

CJ Loomis

dec

4-0

Akley Memorial Duals

01/05/13

145

Won

Fulton

Dylan Gorman

pin

:52

Akley Memorial Duals

01/05/13

152

Won

Onondaga-Tully

Tom Barry

pin

Akley Memorial Duals

01/10/13

152

Won

South Lewis

fft

Dual vs South Lewis

01/12/13

145

Won

Baldwinsville

Chad McArdell

dec

6-0

1st

Cazenovia Invitational

01/12/13

145

Won

Oswego

Jordan Attwood

pin

2:35

Cazenovia Invitational

01/12/13

145

Won

Chittenango

Tyler Lewis

pin

1:14

Cazenovia Invitational

01/17/13

152

Won

Lowville

Tyler Bray

pin

3:39

Dual vs Lowville

01/19/13

145

Won

Harpursville

Dillon Lindsey

pin

1:29

Marathon Open Tournament

01/19/13

145

Won

Trumansburg

Steven Shaffer

pin

1:38

Marathon Open Tournament

01/19/13

145

Won

Moravia

John Smith

pin

1:16

Marathon Open Tournament

01/19/13

145

Won

Dryden

Jeremy Andrews

tf

16-1, 1:42

Marathon Open Tournament

01/19/13

145

Won

Southern Cayuga

Devan Barta

dec

7-0

1st

Marathon Open Tournament

01/22/13

160

Won

Copenhagen

Wyatt Lyndaker

dec

4-0

Dual vs Copenhagen

01/26/13

145

Won

Lowville

Tyler Bray

pin

3:09

1st

Frontier League Tournament

01/26/13

145

Won

Copenhagen

Matthew Woodruff

tf

5:52

Frontier League Tournament

01/26/13

145

Won

Sandy Creek

Zach Brown

pin

3:41

Frontier League Tournament

02/02/13

145

Won

Cooperstown

Jacob Miller

maj dec

10-2

1st

Class D Tournament

02/02/13

145

Won

Dolgeville

Ian Nagle

fft

Class D Tournament

02/02/13

145

Won

Copenhagen

Matthew Woodruff

tf

3:48

Class D Tournament

02/09/13

145

Won

Mexico

CJ Loomis

dec

7-5 ot

1st

Section III Division II Championships

02/09/13

145

Won

Beaver River

Brandon Steiner

maj dec

10-0

Section III Division II Championships

02/09/13

145

Won

Lowville

Tyler Bray

pin

1:31

Section III Division II Championships

02/22/13

145

Won

Gouverneur

Robbie Bell

dec

5-1

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/13

145

Won

Locust Valley

Mike Dusold

dec

5-1

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/13

145

Lost

Norwich

Frank Garcia

dec

3-2

NYSPHSAA Division II Championships

2012-13 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
37
1
17
6
12
2
0
0
184
3

2011-12

Sophomore, 138 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/03/11

138

Won

Whitesboro

Christian Rivera

dec

8-5

1st

Andersen Tournament

12/03/11

138

Won

Cortland

Ryan Webber

tf

15-0

Andersen Tournament

12/03/11

138

Won

Canandaigua

Kyle Vershay

maj dec

11-0

Andersen Tournament

12/06/11

145

Won

Carthage

Josh McFarland

maj dec

8-0

Dual vs Carthage

12/10/11

145

Lost

Beaver River

Isiah Riccio

dec

4-0

General Brown Duals

12/10/11

145

Won

APW/Pulaski

Aaron Sullivan

pin

2:55

General Brown Duals

12/10/11

145

Lost

Clifton Fine

Jacob Demmon

dec

7-4

General Brown Duals

12/10/11

145

Won

Ogdensburg

Nathan Murdock

pin

4:25

General Brown Duals

12/15/11

145

Won

South Jefferson

Wesley Howard

maj dec

9-0

Dual vs South Jefferson

12/20/11

138

Won

Sandy Creek

Zach Pfluger

tf

16-1

Dual vs Sandy Creek

12/22/11

138

Won

Copenhagen

Matthew Woodruff

pin

Dual vs Copenhagen

01/03/12

145

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

01/07/12

145

Won

Cortland

Drew Towers

fft

Central Square Duals

01/07/12

145

Won

Central Square

Dillan Purdy

tf

17-2

Central Square Duals

01/07/12

145

Won

South Jefferson

Jayson Kellogg

pin

2:25

Central Square Duals

01/07/12

145

Won

APW/Pulaski

Travis Purdy

pin

1:25

Central Square Duals

01/07/12

145

Won

Marathon

fft

Central Square Duals

01/07/12

145

Won

Watertown

Deontae Bonner

pin

:51

Central Square Duals

01/07/12

145

Won

Liverpool

Casey Guilfoil

inj def

Central Square Duals

01/10/12

152

Won

South Lewis

Tyler VanAlstine

pin

1:42

Dual vs South Lewis

01/14/12

138

Won

West Genesee

Connor Grome

pin

1:47

1st

Cazenovia Invitational

01/14/12

138

Won

Greene-Oxford

Nik Hansen

dec

5-0

Cazenovia Invitational

01/14/12

138

Won

Vestal

Andrew Strano

tf

17-2

Cazenovia Invitational

01/18/12

145

Won

Lowville

fft

Dual vs Lowville

01/21/12

138

Won

Vernon-Verona-Sherrill

Devin Woodcock

pin

:46

Marathon Open Tournament

01/21/12

138

Won

Walton-Delaware Academy

Austin Kilmer

pin

2:15

Marathon Open Tournament

01/21/12

138

Won

Southern Cayuga

David Wheat

dec

6-2

Marathon Open Tournament

01/21/12

138

Won

Cortland

Ryan Webber

dec

7-1

1st

Marathon Open Tournament

01/24/12

138

Won

Indian River

Dylan Crowder

dec

Dual vs Indian River

01/28/12

138

Lost

Beaver River

Isiah Riccio

dec

7-6

2nd

Frontier League Tournament

01/28/12

138

Won

Sandy Creek

Zach Brown

pin

2:16

Frontier League Tournament

01/28/12

138

Won

Lowville

Tyler Bray

tf

17-2, 6:00

Frontier League Tournament

02/04/12

138

Lost

Beaver River

Isiah Riccio

dec

2-1 ot

2nd

Class D Tournament

02/04/12

138

Won

Mohawk

Ethan Pansa

tf

3:02

Class D Tournament

02/04/12

138

Won

Dolgeville

Ian Nagle

tf

3:17

Class D Tournament

02/04/12

138

Won

Cooperstown

Jacob Miller

dec

10-5

Class D Tournament

02/11/12

138

Won

Camden

Cody Sullivan

dec

7-3

3rd

Section III Division II Championships

02/11/12

138

Won

Lowville

Tyler Bray

pin

2:44

Section III Division II Championships

02/11/12

138

Lost

Camden

Cody Sullivan

dec

4-2 ot

Section III Division II Championships

02/11/12

138

Won

Holland Patent

Todd Stevens

maj dec

12-2

Section III Division II Championships

02/11/12

138

Won

Phoenix

Nate Dietz

dec

9-2

Section III Division II Championships

2011-12 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
36
5
12
7
12
4
1
0
177
15

2010-11

Freshman, 130 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/04/10

125

Won

Canton

Kyle Vershay

maj dec

Andersen Tournament

12/04/10

125

Lost

Whitesboro

Mike Sardo

dec

5-3

Andersen Tournament

12/04/10

125

Lost

Herkimer

Robert Maida

pin

5:07

Andersen Tournament

12/08/10

125

Won

Sandy Creek

Zach Pfluger

pin

Dual vs Sandy Creek

12/11/10

130

Won

Beaver River

Brandon Steiner

dec

1-0

General Brown Duals

12/11/10

125

Won

General Brown

Cameron Cole

maj dec

18-5

General Brown Duals

12/11/10

130

Won

Altmar-Parish-Williamstown

John Visco

pin

1:20

General Brown Duals

12/11/10

130

Won

Ogdensburg

Alex Cole

tf

16-1

General Brown Duals

12/11/10

125

Won

Clifton Fine

Ryan LeRoux

maj dec

8-0

General Brown Duals

12/14/10

130

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

12/21/10

125

Lost

South Jefferson

Jared Crast

dec

5-0

Dual vs South Jefferson

01/06/11

125

Won

South Lewis

Damien Dennee

tf

5:37

Dual vs South Lewis

01/08/11

125

Won

Watertown

fft

Central Square Duals

01/08/11

130

Won

Marathon

Brendon Mann

pin

1:00

Central Square Duals

01/08/11

130

Won

Chenango Valley

Adam Greene

dec

2-1

Central Square Duals

01/08/11

125

Won

Central Square

Brandon Engebretsen

maj dec

13-2

Central Square Duals

01/08/11

125

Won

Altmar Parish Williamstown

fft

Central Square Duals

01/08/11

125

Won

Northern Adirondack

Kaleb Sample

dec

8-2

Central Square Duals

01/08/11

125

Lost

Liverpool

Tyler Eason

dec

6-2

Central Square Duals

01/13/11

125

Won

Lowville

Tyler Hill

dec

8-7

Dual vs Lowville

01/15/11

125

Won

Greene-Oxford

Nik Hansen

dec

4-2

Cazenovia Invitational

01/15/11

125

Won

Vestal

Robert Mastronardi

pin

2:27

Cazenovia Invitational

01/15/11

125

Lost

Port Byron

Caleb Green

dec

1-0

2nd

Cazenovia Invitational

01/18/11

125

Won

Copenhagen

Robbie Harris

maj dec

14-3

Dual vs Copenhagen

01/20/11

130

Won

Indian River

Dylan Crowder

dec

7-3

Dual vs Indian River

01/25/11

135

Won

Carthage

fft

Dual vs Carthage

01/29/11

125

Won

South Jefferson

Jon Crast

dec

4-2

1st

Frontier League Tournament

01/29/11

125

Won

Watertown

Michael Pleskach

tf

Frontier League Tournament

01/29/11

125

Won

Sandy Creek

Zach Pfluger

tf

3:55

Frontier League Tournament

02/05/11

130

Won

Beaver River

Brandon Steiner

dec

5-0

1st

Class D Tournament

02/05/11

130

Won

Copenhagen

Travis Clarke

pin

2:48

Class D Tournament

02/05/11

130

Won

Onondaga-Tully

Nathan Smart

dec

6-2

Class D Tournament

02/12/11

130

Lost

Holland Patent

Adam Stevens

pin

5:47

Section III Division II Championships

02/12/11

130

Won

Cazenovia

Ryan Cook

maj dec

8-0

Section III Division II Championships

02/12/11

130

Lost

Beaver River

Brandon Steiner

dec

8-4

Section III Division II Championships

02/12/11

130

Won

Mount Markham

Austin Weeks

dec

6-2

5th

Section III Division II Championships

2010-11 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
29
7
5
4
16
4
0
0
128
27

2009-10

8th Grader, 112 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

01/02/10

112

Won

Beaver River

Jordan Boliver

pin

3:11

General Brown Duals

01/02/10

112

Won

General Brown

Brian Lear

dec

5-3

General Brown Duals

01/02/10

112

Won

Ogdensburg

Alex Cole

pin

1:16

General Brown Duals

01/02/10

112

Won

Clifton Fine

Nick Frasier

pin

2:00

General Brown Duals

01/05/10

112

Won

Lowville

Kyle Windover

pin

1:47

Dual vs Lowville

01/09/10

112

Won

Watertown

fft

Central Square Duals

01/09/10

112

Won

Chenango Valley

fft

Central Square Duals

01/09/10

112

Lost

Camden

Natalio McCormic

dec

4-3

Central Square Duals

01/09/10

112

Won

Clifton Fine

Nick Frasier

pin

:43

Central Square Duals

01/09/10

112

Won

Central Square

Jack Cymbryla

tf

18-0

Central Square Duals

01/09/10

112

Won

Altmar-Parish-Williamstown

Kevin Vold

dec

4-2

Central Square Duals

01/09/10

112

Lost

Northern Adirondack

Justin Kellett

pin

1:50

Central Square Duals

01/13/10

112

Won

Copenhagen

Robbie Harris

pin

Dual vs Copenhagen

01/16/10

112

Lost

Johnson City

Sean McCormick

pin

1:08

2nd

Cazenovia Invitational

01/16/10

112

Won

Cazenovia

Ryan Cook

dec

8-2

Cazenovia Invitational

01/16/10

112

Won

Altmar-Parish-Williamstown

Kevin Vold

dec

7-5

Cazenovia Invitational

01/27/10

112

Won

Sandy Creek

fft

Dual vs Sandy Creek

01/30/10

112

Won

Altmar-Parish-Williamstown

Kevin Vold

dec

6-3

1st

Frontier League Tournament

01/30/10

112

Won

General Brown

Brian Lear

maj dec

9-0

Frontier League Tournament

02/06/10

112

Lost

Little Falls

Matthew Herringshaw

dec

5-4

2nd

Section III Class D Tournament

02/06/10

112

Won

Beaver River

Jordan Boliver

pin

:52

Section III Class D Tournament

02/06/10

112

Won

Port Byron

Cormac Green

pin

2:15

Section III Class D Tournament

02/13/10

112

Won

Cazenovia

Ryan Cook

dec

6-3

Section III Division II Championships

02/13/10

112

Lost

Holland Patent

Adam Stevens

pin

3:59

Section III Division II Championships

02/13/10

112

Won

Altmar-Parish-Williamstown

Kevin Vold

maj dec

14-0

Section III Division II Championships

02/13/10

112

Lost

Dolgeville

Dan Haughton

pin

3:44

Section III Division II Championships

02/13/10

112

Lost

Holland Patent

Adam Stevens

fft

6th

Section III Division II Championships

2009-10 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
20
7
8
1
8
3
0
0
97
36

2008-09

7th Grader, 96 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/06/08

096

Won

Chenango Forks

Jenna Grems

tf

16-0

Andersen Tournament

12/06/08

096

Won

Massena

Isaiah Perry

dec

12-9

Andersen Tournament

12/06/08

096

Lost

Amsterdam

Brandon Lapi

dec

8-6

Andersen Tournament

12/06/08

096

Lost

Burnt Hills

Joe Butler

pin

1:37

Andersen Tournament

12/06/08

096

Lost

Windsor

Jesse Holton

dec

Andersen Tournament

12/10/08

103

Won

General Brown

fft

Dual vs General Brown

12/12/08

160

Won

South Lewis

Dylan Swernik

maj dec

10-0

Dual vs South Lewis

12/12/08

103

Won

South Lewis

Garret Kubinski

pin

3:19

Dual vs South Lewis

12/29/08

096

Won

Kingston

Josh Campbell

pin

1:12

Ken Haines Memorial Tournament

12/29/08

096

Won

Fairport

Cal Hotelling

dec

6-2

Ken Haines Memorial Tournament

12/29/08

096

Lost

South Jefferson

Jared Crast

pin

1:34

Ken Haines Memorial Tournament

12/29/08

096

Won

Midlakes

Sean Peacock

dec

11-7

Ken Haines Memorial Tournament

12/29/08

096

Lost

Fairport

Cal Hotelling

pin

3:22

4th

Ken Haines Memorial Tournament

01/09/09

096

Won

Cortland

Zack Alexander

pin

2:59

Central Square Duals

01/09/09

096

Won

Altmar Parish Williamstown

fft

Central Square Duals

01/09/09

103

Won

Chenango Valley

Dustin Greene

pin

2:43

Central Square Duals

01/09/09

096

Won

Marathon

fft

Central Square Duals

01/10/09

103

Lost

Northern Adirondack

Justin Kellett

maj dec

15-6

Central Square Duals

01/10/09

096

Won

Watertown

fft

Central Square Duals

01/10/09

096

Won

Clifton Fine

fft

Central Square Duals

01/10/09

103

Won

Central Square

Brandon Engebretsen

dec

7-6

Central Square Duals

01/10/09

096

Won

Camden

Natalio McCormic

maj dec

9-1

Central Square Duals

01/14/09

103

Lost

Copenhagen

Wyatt Lyndaker

pin

1:49

Dual vs Copenhagen

01/16/09

103

Won

Indian River

Derrick Gray

dec

11-7

Dual vs Indian River

01/20/09

103

Won

Lowville

Tim Fargo

dec

9-2

Dual vs Lowville

01/21/09

103

Won

Carthage

Kenneth Phillips

pin

3:58

Dual vs Carthage

01/23/09

103

Won

Beaver River

fft

Dual vs Beaver River

02/02/09

103

Won

Sandy Creek

Jake Benedict

dec

9-4

Dual vs Sandy Creek

02/03/09

103

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

02/07/09

096

Won

General Brown

Daniel Patterson

pin

:45

Frontier League Tournament

02/07/09

096

Lost

Indian River

Derrick Gray

pin

3:57

Frontier League Tournament

02/07/09

096

Won

Sandy Creek

Jake Benedict

dec

5-0

Frontier League Tournament

02/07/09

096

Won

Lowville

Tim Fargo

maj dec

8-0

3rd

Frontier League Tournament

02/11/09

103

Lost

South Jefferson

Jared Crast

pin

1:40

Dual vs South Jefferson

02/14/09

096

Won

Sandy Creek

Jake Benedict

dec

4-3

1st

Section III Class D Tournament

02/21/09

096

Won

Cazenovia

Brad Nardella

dec

6-4

Section III Division II Championships

02/21/09

096

Lost

Holland Patent

Eric Stevens

pin

5:16

Section III Division II Championships

02/21/09

096

Won

Lowville

Tim Fargo

dec

7-5 ot

Section III Division II Championships

02/21/09

096

Won

Sherburne-Earlville

Tyi Franklin

dec

7-5 ot

Section III Division II Championships

02/21/09

096

Won

Ilion

Laken Cook

dec

4-2

3rd

Section III Division II Championships

2008-09 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
30
10
6
1
16
7
0
0
134
52

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
176
36
55
21
74
25
1
0
836
163