1966 Section III Wrestling Championships
TEAM SCORES

1.

Frankfort-Schuyler
84.0
2.
East Syracuse-Minoa
70.0
3.
Chittenango
56.0
4.
Cortland
48.0
5.
Sherburne
44.0
6. Baldwinsville
40.0
7. Herkimer
40.0
8. Oneonta
40.0
9. Cazenovia
39.0
10. Indian River
35.0
11. Norwich
34.0
12. Marcellus
30.0

 

FINALS
95 Avery (Cazenovia) dec Snea (Herkimer) 5-2
103 Winton (Sherburne) dec Bono (Frankfort-Schuyler) 3-1
112 Adams (East Syracuse-Minoa) dec Pumillio (Frankfort-Schuyler) 3-1
120 Morgan (Baldwinsville) pin Meldrim (Cortland) 4:47
127 Grass (Camden) dec Montgomery (West Genesee) 7-0
133 Matronardi (Cortland) dec Hoburn (East Syracuse-Minoa) 7-3
138 Bellino (Canastota) dec Feidmeier (Jamesville-Dewitt) 3-1
145 Rick Koenig (Sherburne) dec Carl Koenig (Oneonta) 9-1
153 Meyle (Chittenango) dec Robinson (Auburn) 4-1
165 Schneider (Watertown) dec Shannon (East Syracuse-Minoa) 4-1
180 Ferraro (Frankfort-Schuyler) dec Smith (Chittenango) 10-0
HWT Sparaco (Oneonta) dec Ireland (Marcellus) 9-0
UNL Bennett (Chittenango) dec White (Fulton) 5-1

 

CONSOLATIONS
95 Williams (Watertown) dec Hardy (Indian River) 2-0
112 Lynch (Indian River) dec Arndt (Mohawk Valley) 10-5
120 Thomas (Rome Free Academy) dec Marrone (Frankfort-Schuyler) ot crit
127 Annese (Norwich) dec Butler (Baldwinsville) 9-2
133 Quackenbush (Whitesboro) dec Rosemeyer (Frankfort-Schuyler) 14-5
138 Spohn (Frankfort-Schuyler) dec Jones (Holland Patent) 17-2
145 Walsh (Cortland) dec Power (Baldwinsville) 6-0
154 DeBlois (Vernon-Verona-Sherrill) dec Davis (Nottingham) 3-2
165 Horner (Utica Free Academy) pin Dougherty (Cazenovia) 5:06
180 Hard (East Syracuse-Minoa) dec Natarelli (Herkimer) 6-3
HWT Steacy (Carthage) dec Haaf (Cazenovia) ot crit
UNL Caldwell (Frankfort-Schuyler) pin Turzanski (Whitesboro) 1:51

 

SEMI-FINALS
95 Avery (Cazenovia) dec Williams (Watertown) 9-1
Enea (Herkimer) dec Hardy (Indian River) 6-1
103
Winton (Sherburne) dec Haines (Onoondaga) 13-4
Bono (Frankfort-Schuyler) dec Lynch (Indian River) 7-2
112
Adams (East Syracuse-Minoa) dec Lynch (Indian River) 11-3
Pumillio (Frankfort-Schuyler) dec Arndt (Mohawk Valley) 4-3
120
Morgan (Baldwinsville) dec Marrone (Frankfort-Schuyler) 10-4
Meldrim (Cortland) dec Thomas (Rome Free Academy) 2-1 ot
127
Grass (Camden) dec Butler (Baldwinsville) 10-3
Montgomery (West Genesee) dec Annese (Norwich) 3-1 ot
133 Mastronardi (Cortland) pin Rosemeyer (Frankfort-Schuyler) 3:54
Holburn (East Syracuse-Minoa) dec Quackenbush (Whitesboro)
138 Feldmeier (Jamesville-Dewitt) dec Jones (Holland Patent) 3-2
Bellino (Canastota) dec Spohn (Frankfort-Schuyler) 5-0
145 Koenig (Sherburne) dec Walsh (Cortland) 4-3
Koenig (Oneonta) dec Power (Baldwinsville) 6-0
154 Robinson (Auburn) dec DeBlois (Vernon-Verona-Sherrill) 5-2
Meyle (Chittenango) dec Davis (Nottingham) 7-5
165 Schneider (Watertown) dec Dougherty (Cazenovia) 5-0
Shannon (East Syracuse-Minoa) dec Horner (Utica Free Academy) 3-2
180 Ferraro (Frankfort-Schuyler) dec Natarelli (Herkimer) 9-2
Smith (Chittenango) dec Hard (East Syracuse-Minoa) 6-3
HWT Sparaco (Oneonta) pin Steach (Carthage) 3:15
Ireland (Marcellus) pin Haaf (Cazenovia) 5:50
UNL White (Fulton) pin Caldwell (Frankfort-Schuyler) 3:21
Bennett (Chittenango) pin Turzanski (Whitesboro) 3:29