1972-73 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Baldwinsville
89.5
2.
Fulton
74.5
3.
Cicero
60.0
4.
Illion
55.0
5.
Watertown
54.5
6.
Mohawk
49.0
7.
North Syracuse
47.0
8.
South Jefferson
45.0
9.
Fayetteville-Manlius
41.0
10.
Canastota
39.0

 

CHAMPIONSHIP FINALS

98 Medina (Baldwinsville) dec Same (Fayetteville-Manlius) 7-2
105 Kimple (Fayetteville-Manlius) pin Riesel (Mohawk) :47
112 Gillette (Fulton) dec Scott (Baldwinsville) 14-1
119 Hunt (West Genesee) dec Dugas (Watertown) 5-3
126 Greene (Cicero) dec Heagerty (Fulton) 3-0
132 Mims (Utica Free Academy) pin Booth (Mohawk) 3:40
138 Janiak (North Syracuse) dec Arnold (Fulton) 9-3
145 Capone (Watertown) dec Smart (Marcellus) 9-8
155 Vann (Baldwinsville) dec Clark (Canastota) 10-5
167 Davitt (Whitesboro) dec Jerome (South Jefferson) 4-1
177 Stevens (Fulton) pin Bydeson (Illion) 1:27
215 Markert (North Syracuse) dec Manion (Illion) 4-0
250 Lang (Baldwinsville) pin Hummenj (Chittenango) 3:16

CONSOLATION FINALS

98 Kenealy (Lowville) dec Palumbo (Frankfort-Schuyler) 7-1
105 Harkness (Baldwinsville) dec Nellis (North Syracuse) 11-1
112 McGee (Chittenango) dec Lynch (Indian River) 7-3
119 Taylor (Skaneateles) dec Bush (Beaver River) 10-4
126 Stewart (Lowville) dec Halstead (Weedsport) 5-0
132 Hawthorne (Cicero) dec Gerace (ESM) 4-3
138 Davis (Tully) dec LeBlanc (Canastota) 6-4
145 Dare (Utica-Proctor) FFT
155 Booth (Watertown) dec Lewis (Illion) 8-7
167 Allen (West Genesee) dec Cook (Cicero) 7-5
177 Wallon (Cicero) dec Northrup (Weedsport) 5-1
215 Murray (Skaneateles) pin Hemler (Jordan-Elbridge) 4:30
250 Breed (Cicero) dec VanHorne (Alexandria Bay) 3-1

SEMI-FINALS

98
Media (Baldwinsville) pin Palumbo (Frankfort-Schuyler) 3:23
Same (Fayetteville-Manlius) dec Kenealy (Lowville) 13-3
105
Riesel (Mohawk) dec Harkness (Baldwinsvile) 8-6
Kimple (Fayetteville-Manlius) pin Nellis (Sandy Creek) 1:31
112
Gillette (Fulton) pin Lynch (Indian River) 1:40
Scott (Baldwinsville) dec McGee (Chittenango) 7-5
119
Hunt (West Genesee) dec Taylor (Skaneateles) 9-5
Dugas (Watertown) dec Bush (Beaver River) 13-4
126 Greene (Cicero) dec Halstead (Weedsport) 11-4
Heagerty (Fulton) dec Stewart (Lowville) 6-3
132 Booth (Mohawk) dec Gerace (ES-M) 6-3
Mims (Utica Free Academy) dec Hawthorne (Ciciero) 8-7
138 Janiak (North Syracuse) dec LeBlanc (Canastota) 3-2
Arnold (Fulton) dec Davis (Tully) 5-3 ot
145 Capone (Watertown) pin Dare (Utica Proctor) 3:52
Smart (Marcellus) default Lyndaker (Beaver River)
155 Clark (Canastota) dec Lewis (Illion) 17-5
Vann (Baldwinsville) dec Booth (Watertown) 4-3
167 Davitt (Whitesboro) dec Cook (Cicero) 6-0
Jerome (South Jefferson) dec Allen (West Genesee) 14-4
177 Stevens (Fulton) pin Wallon (Cicero) 3:10
Gydeson (Illion) dec Northrup (Weedsport) 10-5
215 Manion (Illion) pin Hemler (Jordan-Elbridge) 1:31
Markert (North Syracuse) dec Murray (Skaneateles) 6-3
250 Hummenyj (Chittenango) pin VanHorn (Alexandria Bay) :42
Lang (Baldwinsville) dec Breed (Cicero) 13-6