1979-80 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Baldwinsville
95.0
2.
Canastota
73.0
3.
New Hartford
70.0
4.
Fulton
64.0
5.
Watertown
59.0
6. Oswego
55.0
7. Liverpool
54.0
8. Lowville
44.5
9. Beaver River
42.0
10. East Syracuse-Minoa
38.5
11. Mohawk
33.0
12. Jordan-Elbridge
32.5

 

BRACKETS

 

1980 NYS Dual Meet Champion Baldwinsville Bees

 

1980 Tri-Valley League Champion Canastota Red Raiders

 

CHAMPIONSHIP FINALS

91 Brett Cook (New Hartford) dec Wally Cummings (Fulton) 5-4
98 Wes Cook (Canastota) dec Dean Rice (Lowville) 11-1
105 Gary Coleman (Fowler) dec Blake Cadwallader (Homer) 4-3
112 Jeff Mettais (New Hartford) dec Mark Virkler (Beaver River) 2-0 ot
119 Mike Catania (Cicero-North Syracuse) dec Glen Zehr (Copenhagen) 8-4
126 Mark Shortsleeve (Fulton) dec Bernie Bleeson (Canastota) 14-2
132 Marty Lynch (Jordan-Elbridge) dec Brian Akley (Oswego) 12-5
138 John Pickard (Baldwinsville) dec A.J. Dafola (Cortland) 5-3
145 Mike Ramos (Beaver River) dec John Roberts (South Jefferson) 5-0
155 Pete Capone (Watertown) dec Bill Powell (Indian River) 13-2
167 Mark Berryhill (Liverpool) pin Jim Matteson (Oswego) 2:54
177 Mike Conners (Baldwinsville) pin Matt Kenyon (Mohawk) 1:46
215 Terry Bernat (Lowville) dec Tim Green (Liverpool) 12-11
250 Bill Marcely (ES-M) dec Dan Dischiavo (New Hartford) 13-4

CONSOLATION FINALS

91 Jerry Carhart (East Syracuse-Minoa) dec Mark Hood (Canastota) 8-4
98 Rob Allen (Baldwinsville) dec Jeff Clinton (Mt Markham) 4-1
105 Mike Percy (Watertown) dec Todd Fallon (Holland Patent) 9-6
112 Rick Spaulding (Watertown) dec Rob Piccori (Cicero) 6-1
119 Jay Peckham (General Brown) dec Sam Giufre (Canastota) 4-3
126 Mark Nourse (Cazenovia) dec Ken Young (Skaneateles) 9-2
132 Bob Fish (Fabius Pompey) fft Duane LeBlanc (Canastota)
138 Chuck Kessler (Oswego) dec Matt Little (Oneida) 4-3
145 Ed Gleeson (Central Square) dec Aaron Beaton (Utica Notre Dame) 2-0
155 Jeff Beaver (Baldwinsville) dec Don Anderson (Jamesville-Dewitt) 3-2
167 Clint Becker (Mohawk) dec Ollie Ratliff (Jordan-Elbridge) 3-0
177 Leland Rogers (Fulton) dec Bob Priest (Marcellus) 11-2
215 Randy Shute (Baldwinsville) dec Russ Sutherland (Marcellus) 15-0
250 Ed Slank (Liverpool) pin Roger Matzke (Phoenix) 2:34

SEMI-FINALS

91 Cook (New Hartford) dec Hood (Canastota) 6-2
Cummings (Fulton) pin Carhart (East Syracuse-Minoa) 3:25
98
Rice (Lowville) dec Clinton (Mt Markham) 4-1
Hood (Canastota) dec Allen (Baldwinsville) 9-7
105
Coleman (Fowler) dec Percy (Watertown) 8-7
Cadwallader (Homer) dec Fallon (Holland Patent) 7-0
112
Mettais (New Hartford) dec Spaulding (Watertown) 4-2
Virkler (Beaver River) dec Piccori (Cicero) 4-2
119
Zehr (Copenhagen) dec Giufre (Canastota) 13-7
Catania (North Syracuse) dec Peckham (General Brown) 6-4
126 Shortsleeve (Fulton) dec Nourse (North Syracuse) 12-3
Gleason (Canastota) dec Young (Skaneateles) 12-7 ot
132 Lynch (Jordan-Elbridge) dec Fish (Fabius Pompey) 7-3
Ackley (Oswego) dflt LeBlanc (Canastota)
138 Pickard (Baldwinsville) pin Little (Oneida) :47
Dalola (Cortland) dec Kessler (Oswego) 4-2
145 Ramos (Beaver River) dec Beaton (Utica Notre Dame) 3-1
Roberts (South Jefferson) dec Gleeson (Central Square) 7-5
155 Capone (Watertown) pin Anderson (Jamesville-Dewitt) 4:37
Powell (Indian River) dec Beaver (Baldwinsville) 2-1 ot
167 Berryhill (Liverpool) dec Becker (Mohawk) 26-2
Matteson (Oswego) dec Ratliff (Jordan-Elbridge) 9-5
177 Conners (Baldwinsville) dec Priest (Marcellus) 13-1
Kenyon (Mohawk) dec Rogers (Fulton) 8-5
215 Green (Liverpool) dec Sutherland (Marcellus) 7-6
Bernat (Lowville) dec Shute (Baldwinsville) 7-2
250 Dischiavo (New Hartford) pin Slank (Liverpool) 3:50
Marcely (East Syracuse-Minoa) dec Matzke (Phoenix) 8-3