1980-81 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Canastota
88.5
2.
New Hartford
87.0
3.
Fulton
68.5
4.
Oswego
65.5
5.
Jordan-Elbridge
62.5
6. Sauquoit Valley
52.0
7. Liverpool
50.5
8. Baldwinsville
49.0
9. East Syracuse-Minoa
44.5

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

91 John Pauley (New Hartford) dec Dave Gleeson (Canastota) 9-0
98 Wes Hood (Canastota) dec Wally Cummins (Fulton) 6-4
105 Jim Rohtery (Tully) dec John Morgans (West Genesee) 10-5
112 Joe Brillo (Skaneateles) dec Dean Rice (Lowville) 4-3
119 Sam Giufre (Canastota) dec Grant Ruggles (Marcellus) 7-3
126 Mike Catania (North Syracuse) dec Jeff Mettais (New Hartford) 4-3
132 Marty Lynch (Jordan-Elbridge) dec Brian Akley (Oswego) 8-1
138 John Pickard (Baldwinsville) dec Mike Williamson (Saquoit Valley) 12-4
145 Vince Martino (East Syracuse-Minoa) dec Dean Guido (Saquoit) 16-8
155 Mike Howard (Oswego) dec Bill George (Watertown) 9-2
167 Tom Zumpano (New Hartford) dec Mike Engst (Sandy Creek) 12-1
177 Jim Matteson (Oswego) pin Dwight Snyder (Copenhagen) 1:25
215 Tim Green (Liverpool) dec Terry Bernat (Lowville) 8-5
250 Dan Dischavo (New Hartford) dec Bill Marcely (ES-M) 14-11

CONSOLATION FINALS

91 Kevin Johnson (Baldwinsville) dec Dan Kampnich (General Brown) 10-4
98 Brad Lowe (Saquoit Valley) dec Brad Hallock (Homer) 2-0
105 Mark Hood (Canastota) dec Gary Vittorio (Chittenango) 8-5
112 Mark Virkler (Beaver River) dec Kurt Alpha (Jordan-Elbridge) 5-0
119 Joe Darling (Jordan-Elbridge) fft
126 Paul Fetterolf (West Genesee) dec Dan McGee (Chittenango) 10-7
132 Pete Arcadi (Fulton) dec Mike Edwards (Herkimer) 15-9
138 Buck Hiemstra (Camden) dec Mike Narewski (Fulton) 9-8
145 Rick Field (Onondaga) dec Jeff Bohn (Holland Patent) 9-4
155 Mike Relyea (Canastota) fft
167 Scott Britton (Carthage) dec Dan Lathrop (Marcellus) 13-8
177 Lelan Rogers (Fulton) dec Rick George (Liverpool) 9-0
215 Brian Ratliff (Jordan-Elbridge) dec Mike Phillips (APW) 3-2
250 Dom Sageer (Liverpool) dflt Roger Matzke (Phoenix)

SEMI-FINALS

91 D Gleeson (Canastota) dec D Kampnich (General Brown) 4-4 2-2 ot crit
John Pauley (New Hartford) dec Kevin Johnson (Baldwinsville) 8-6
98
Wes Hood (Canastota) dec Brad Hallock (Homer) 7-0
Wally Cummins (Fulton) dec Brad Lowe (Saquoit Valley) 10-2
105
Jim Rothery (Tully) pin Mark Hood (Canastota) 5:09
John Morgans (West Genesee) dec Gary Vittorio (Chittenango) 10-8
112
Joe Brillo (Skaneateles) dec Mark Virkler (Beaver River) 16-0
Dean Rice (Lowville) dec Kurt Alpha (Jordan-Elbridge) 4-3
119
Grant Ruggles (Marcellus) dec Joe Darling (Jordan-Elbridge) 6-1
Sam Giufre (Canastota) dec Blake Cadwallader (Homer) 4-3
126 Jeff Mettais (New Hartford) dec Dan McGee (Chittenango) 22-4
Mike Catania (North Syracuse) dec Paule Fetterolf (West Genesee) 9-0
132 Marty Lynch (Jordan-Elbridge) pin Mike Edwards (Herkimer) 5:03
Brian Akley (Oswego) dec Pete Arcadi (Fulton) 9-4
138 Mike Williamson (Saquoit Valley) pin Mike Narewski (Fulton) 3:20
John Pickard (Baldwinsville) pin Buck Hiemstra (Camden) :50
145 Dean Guido (Saquoit Valley) dec Rick Field (Onondaga) 11-5
Vince Martino (ES-M) dec Jeff Bohn (Holland Patent) 19-9
155 Mike Howard (Oswego) dec Mike Relyea (Canastota) 4-3
Bill George (Watertown) dec Pete Haley (Oneida) 6-0
167 Mike Engst (Sandy Creek) dec Dan Lathrop (Marcellus) 9-4
Tom Zumpano (New Hartford) dec Scott Britton (Carthage) 12-1
177 Jim Matteson (Oswego) dec Lelan Rogers (Fulton) 7-5
Dwight Snyder (Copenhagen) pin Rich George (Liverpool) :41
215 Terry Bernat (Lowville) dec Brian Ratliffe (Jordan-Elbridge) 4-0
Tim Green (Liverpool) pin Mike Phillips (APW) 4:40
250 Dan Dischavo (New Hartford) pin Dan Sageer (Liverpool) 3:00
Bill Marcely (East Syracuse-Minoa) pin Roger Matzke (Phoenix) 1:47